Koszmarne wieści. Znaleźli setki śniętych ryb

54

W rezerwacie Kwiecewo pojawiły się setki śniętych ryb. Pierwsze doniesienia na ten temat przekazano już w piątek. Co udało się ustalić do tej pory?

Koszmarne wieści. Znaleźli setki śniętych ryb
Śnięte ryby na terenie Rezerwatu Kwiecewo (Twitter, Fundacja AQUA)

Zgłoszenie o śniętych rybach w zbiorniku na terenie rezerwatu Kwiecewo trafiło do fundacji AQUA. Miało to miejsce w piątek przed południem.

Skala jest dosyć duża jak na nasze jeziora, ryby unoszą się po powierzchni całego akwenu - przekazał w rozmowie z olsztyn.wyborcza.pl Kamil Turowski, prezes fundacji.

Organizacja oczywiście odpowiednio zareagowała. Problem zgłosiła Urzędowi Marszałkowskiemu, Urzędowi Wojewódzkiemu, Wydziałowi Zarządzania Kryzysowego i Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Setki śniętych ryb. Co się stało?

Na terenie rezerwatu Wody Polskie przeprowadziły wizję lokalną. Pokrywa się ona ze słowami wędkarzy. Przedstawiciele WIOŚ zdecydowali się natomiast na pomiar temperatury wody w zbiorniku. Termometry pokazały aż 28,5 stopni Celsjusza.

To bardzo dużo jak na nasze wody śródlądowe, dlatego na 99 proc. mamy do czynienia z przyduchą, a nie np. zatruciem - zaznaczył Turowski.

Na wysoką temperaturę wody miał wpłynąć brak opadów. Zbiornik zasilany jest przez rowy melioracyjne, co sprawia, że w przypadku suszy nie ma dopływu świeżej wody.

W związku z pojawieniem się śniętych ryb, Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie wydał specjalny komunikat. Apel skierowano do wędkarzy i wszystkich tych, który przebywają nad wodą.

"PILNE: W związku z napływającymi sygnałami o śnięciach ryb, także w województwie warmińsko-mazurskim (m.in. Rezerwat Kwiecewo) zwracamy się z prośbą do wszystkich Wędkarzy oraz do osób przebywających nad wodą - jeśli zauważycie:

- śnięcia ryb w wodzie lub na jej brzegach,

- plamy lub ślady toksycznych substancji: np. związki ropopochodne,

- silne zapachy: fenolu, siarki, chlorku

prosimy o natychmiastową reakcję i zgłoszenie tego faktu na Policję lub do służb odpowiedzialnych za ochronę środowiska wodnego.

Jeśli śnięcia ryb zaobserwujecie na wodach użytkowanych przez Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie, ️prosimy o natychmiastowy kontakt telefoniczny o każdej porze dnia i nocy. Im szybsza reakcja, tym większa szansa na uniknięcie katastrofy ekologicznej" - napisano.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Ochotnicy próbują ratować ryby z Odry
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić