aktualizacja 

W Polsce to "plaga". W Radiu Maryja nie mają wątpliwości

302

Ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski na antenie TV Trwam zwrócił uwagę na problem alkoholizmu w Polsce. - Potrzeba nam moralnej niezgody na to, aby przez alkohol marnotrawiły się największe wartości - podkreślił duchowny.

W Polsce to "plaga". W Radiu Maryja nie mają wątpliwości
Ks. bp Tadeusz Bronakowski (TV Trwam)

Ks. bp Tadeusz Bronakowski w felietonie z cyklu "Myśląc Ojczyzna" w TV Trwam przywołał postać Karola Wojtyły, który nieraz mówił o pladze alkoholizmu w Polsce. - W czasach gdy Karol Wojtyła był jeszcze kardynałem, zwracał uwagę na plagę alkoholizmu, która niszczyła życie wielu Polaków. Św. Jan Paweł II nie zapomniał o tych krwawiących ranach, gdy objął opiekę pasterską nad całym Kościołem - podkreślił ks. Bronakowski.

Ks. bp Bronakowski podkreślił także, że powinniśmy strać się "stale pogłębiać znajomość nauczania papieża i wypełniać je w naszym życiu. Jest to wielkie dziedzictwo, o które musimy się troszczyć".

Duchowny zaznaczył, że Jan Paweł II był "wielkim nauczycielem trzeźwości". Dodał, że to dzięki apelowi papieża ks. Franciszek Blachnicki założył Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. "23 października 1978 roku podczas audiencji św. Jan Paweł II skierował apel do Polaków, w którym powiedział: "Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca". Na tym spotkaniu był obecny ks. Franciszek Blachnicki, który – słysząc te słowa – zrozumiał, że konieczne jest działanie, aby wyzwolić nasz naród z niewoli pijaństwa i innych nałogów – powiedział przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.

Duchowny zauważył, że słowa św. Piotra przypomniane przez papieża Polaka podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r. - "Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie!" było ewangelicznym wezwaniem, które miało wielowymiarowe znaczenie religijne, moralne i społeczne. - Warto zauważyć, że odnosiło się ono również do problemów związanych z alkoholem - wskazał ks. bp Bronakowski.

Potrzeba nam moralnej niezgody na to, aby przez alkohol marnotrawiły się największe wartości (…). Naszą powinnością jest ochrona każdego człowieka przed grzechami rozwiązłości i nietrzeźwości, ponieważ niosą one za sobą poniżenie godności ludzkiej – mówił w felietonie przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.
Zobacz także: Kontrowersyjny ambasador zostanie w Polsce? Odpowiedź z MSZ
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić