Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|
aktualizacja

W Polsce to "plaga". W Radiu Maryja nie mają wątpliwości

235
Podziel się:

Ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski na antenie TV Trwam zwrócił uwagę na problem alkoholizmu w Polsce. - Potrzeba nam moralnej niezgody na to, aby przez alkohol marnotrawiły się największe wartości - podkreślił duchowny.

W Polsce to "plaga". W Radiu Maryja nie mają wątpliwości
Ks. bp Tadeusz Bronakowski (TV Trwam)

Ks. bp Tadeusz Bronakowski w felietonie z cyklu "Myśląc Ojczyzna" w TV Trwam przywołał postać Karola Wojtyły, który nieraz mówił o pladze alkoholizmu w Polsce. - W czasach gdy Karol Wojtyła był jeszcze kardynałem, zwracał uwagę na plagę alkoholizmu, która niszczyła życie wielu Polaków. Św. Jan Paweł II nie zapomniał o tych krwawiących ranach, gdy objął opiekę pasterską nad całym Kościołem - podkreślił ks. Bronakowski.

Ks. bp Bronakowski podkreślił także, że powinniśmy strać się "stale pogłębiać znajomość nauczania papieża i wypełniać je w naszym życiu. Jest to wielkie dziedzictwo, o które musimy się troszczyć".

Duchowny zaznaczył, że Jan Paweł II był "wielkim nauczycielem trzeźwości". Dodał, że to dzięki apelowi papieża ks. Franciszek Blachnicki założył Krucjatę Wyzwolenia Człowieka. "23 października 1978 roku podczas audiencji św. Jan Paweł II skierował apel do Polaków, w którym powiedział: "Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca". Na tym spotkaniu był obecny ks. Franciszek Blachnicki, który – słysząc te słowa – zrozumiał, że konieczne jest działanie, aby wyzwolić nasz naród z niewoli pijaństwa i innych nałogów – powiedział przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.

Duchowny zauważył, że słowa św. Piotra przypomniane przez papieża Polaka podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1979 r. - "Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie!" było ewangelicznym wezwaniem, które miało wielowymiarowe znaczenie religijne, moralne i społeczne. - Warto zauważyć, że odnosiło się ono również do problemów związanych z alkoholem - wskazał ks. bp Bronakowski.

Potrzeba nam moralnej niezgody na to, aby przez alkohol marnotrawiły się największe wartości (…). Naszą powinnością jest ochrona każdego człowieka przed grzechami rozwiązłości i nietrzeźwości, ponieważ niosą one za sobą poniżenie godności ludzkiej – mówił w felietonie przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.
Zobacz także: Kontrowersyjny ambasador zostanie w Polsce? Odpowiedź z MSZ
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(235)
jakoś
miesiąc temu
plaga pedofili nie gości w ich rozważaniach.
Ps, 1, 1-6
miesiąc temu
1 Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą występnych, nie wchodzi na drogę grzeszników i nie siada w kręgu szyderców, 2 lecz ma upodobanie w Prawie Pana, nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą. 3 Jest on jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą, które wydaje owoc w swoim czasie, a liście jego nie więdną; co uczyni, pomyślnie wypada. 4 Nie tak z występnymi, nie tak: są oni jak plewa, którą wiatr rozmiata. 5 Toteż występni nie ostoją się na sądzie ani grzesznicy – w zgromadzeniu sprawiedliwych, 6 bo Pan uznaje drogę sprawiedliwych, a droga występnych zaginie.
Prz, 1, 20-33...
miesiąc temu
22 «Dokąd naiwni mają kochać naiwność? szydercy pragnąć szyderstwa? a niemądrzy – pogardzać poznaniem? 23 Powróćcie do moich upomnień, udzielę wam ducha mojego, nauczę was moich zaleceń. 24 Ponieważ wołałam, a wy nie dbaliście, podałam rękę, a nikt nie zważał, 25 gardziliście każdą mą radą, nie chcieliście moich upomnień – 26 i ja waszą klęskę wyszydzę, zadrwię, gdy nadejdzie wasz przestrach; 27 gdy strach nadciągnie jak burza, a wasze nieszczęście jak wicher, gdy spotka was ucisk i boleść. 28 Wtedy będą mnie prosić, a nie odpowiem; będą mnie szukać, ale mnie nie znajdą . 29 Za to, że wiedzą wzgardzili i znienawidzili bojaźń Pańską, 30 nie poszli za moimi radami, wzgardzili całym moim napomnieniem – 31 spożyją owoce swej drogi, nasycą się swymi planami . 32 Bo odstępstwo prostaków ich uśmierci, bezmyślność niemądrych ich zgubi. 33 A kto mnie słucha – spokój osiągnie, bezpieczny, bez obawy nieszczęścia».
Babcia Stasia
miesiąc temu
O kurcze,odkrył Amerykę.
Alumn
miesiąc temu
Niech zaczną od siebie,Jarecki Głodź I inni
To pewne
miesiąc temu
Moherowi pasterze chleją na umór.
Beti
miesiąc temu
A co jest moralne waszym zdaniem. Pełno u was alkoholików ,pedofili ,apodyktycznych i pazernych narcyzów. ŻEBY KOGOŚ OCENIAĆ SAMEMU TRZEBA BYĆ BEZ SKAZY. A JAK LUDZIE ŻYJĄ TO ICH SPRAWA. SKOŃCZYŁO SIĘ CIEMNOGRÓD JUŻ NIE ISTNIEJE. LUDZIE PATRZĄ,SŁUCHAJĄ I CZYTAJĄ . I WYCIĄGAJĄ WNIOSKI.
gacek
miesiąc temu
Podczas mszy powinni pić wodę święconą zamiast wina. Ale im wolno.
R55
miesiąc temu
Rozpijanie Narodu Polskiego trwa od lat dziewięćdziesiątych
kot
miesiąc temu
A kto słucha radia Maryja .
gajowy
miesiąc temu
największa plaga w polsce to K. K. i pis!!!
dziadek
miesiąc temu
Chyba mówił do swoich
problem
miesiąc temu
dotyczy wyborców pisu
wiolka
miesiąc temu
Zwłaszcza taki jeden pijaczyna o ksywie flaszka-bp Głódź.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić