Kupują fałszywe zaświadczenia o bierzmowaniu. Ksiądz się wściekł

321

Internet obiegła informacja o nielegalnym handlu zaświadczeniami o przystąpieniu do bierzmowania. Nastolatkowie nie są zainteresowani uczestniczeniem w sakramencie. Sprawę skomentował ks. Daniel Wachowiak, który przyznał, że ścieżka do przyjęcia bierzmowania jest wyboista. Tymczasem należy się ono każdemu wierzącemu. Inna sprawa, kto dziś jest wierzącym? - irytuje się duchowny.

Kupują fałszywe zaświadczenia o bierzmowaniu. Ksiądz się wściekł
Ksiądz przyznał, że przystąpienie do bierzmowania jest poprzedzone wieloma procedurami (YouTube)

Kilka dni temu Radio Eska doniosło, że w Internecie kwitnie proceder handlu fałszywymi zaświadczeniami o przyjęciu sakramentu bierzmowania. Można je kupić na różnych portalach sprzedażowych za 200-300 złotych.

Przydaje się, jeśli nie byliśmy u bierzmowania, a zostaliśmy poproszeni o zostanie chrzestnym, lub co gorsza - czeka nas ślub kościelny. A czasami najzwyczajniej chcemy "załatwić sprawę", żeby np. dalsza rodzina dała nam spokój. Nie każdy zwraca uwagę na to, że kupowanie fałszywych dokumentów jest nielegalne.

Kręta droga do bierzmowania

Wiele osób zapewne zniechęcają procedury, jakich należy się podjąć, aby móc przystąpić do bierzmowania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dziwny obyczaj u Słowian. Zaskakujące, co robili z monetami

Jak podaje diecezja kaliska, żeby przejść drogę kandydata do bierzmowania, należy:

  • aktywnie uczestniczyć na lekcjach religii,
  • chodzić na spotkania kandydatów, które odbywają się w mniejszych grupach,
  • uczestniczyć w indywidualnych rozmowach,
  • aktywnie uczestniczyć w spotkaniach formacyjnych i dziełach apostolskich,
  • aktywnie udzielać się w życiu religijnym parafii.

Oczywiście wymagania są różne, w zależności od parafii, ale aktywne uczestnictwo w lekcjach religii oraz obecność na spotkaniach kandydatów, są absolutnym minimum.

W dzisiejszym zabieganym świecie nawet to dla niektórych może być wyzwaniem. Zwraca na to uwagę w swoim wpisie ks. Daniel Wachowiak.

Bierzmowanie to jeden z trzech sakramentów tworzących chrześcijanina. Nie rozumiem wprowadzanych utrudnień w związku z jego przyjęciem. Benedykt XVI wspomniał, że powinien on być przed pierwszym przyjęciem Eucharystii. Należy się on wierzącym i już. Inna sprawa, kto dziś jest wierzącym? - napisał duchowny.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Niektórzy w komentarzach przyznali mu rację odnośnie tego, że przygotowanie się do sakramentu bierzmowania wymaga nie lada zachodu

Dokładnie tak. Może gdyby Kościół proponował sakrament bierzmowania, sakrament "mocy", zaraz po sakramencie Eucharystii, młodzi ludzie potrafili by wybierać między Złem a Dobrem znacznie skuteczniej i z odwagą - napisał jeden z internautów.

Jednak paradoksalnie pojawiły się też głosy, które uzasadniały wymogi wobec kandydatów do bierzmowania.

Zależy, co kto rozumie przez utrudnianie. W naszej szkole rodzice byli oburzeni, że po 3 latach nieposyłania dziecka na religię siostra uznała, że musi chociaż zdać modlitwy zanim podpisze, że ew mogą prosić o możliwość przystąpienia do I Komunii Św. - brzmiał jeden z komentarzy.
Tradycyjnie do ukończenia 12 roku życia po I Komunii Świętej. Należy być w stanie łaski uświęcającej i znać podstawowe prawdy chrześcijańskie. Nie wiem co to są według Wielebnego księdza utrudnienia? - możemy przeczytać w następnym.

Sakramenty? W Piśmie Świętym ich nie znajdziemy

Jednak wielu komentujących zwróciło księdzu Wachowiakowi uwagę na to, że o sakramentach nie znajdziemy słowa w Piśmie Świętym i że w rzeczywistości każde z wymienionych, tj. chrzest, komunia i bierzmowanie należą do odłamu w postaci Katolicyzmu, a nie wiary chrześcijańskiej jako takiej.

Warto pamiętać, że jeśli w przypadku brania ślubu kościelnego, posłużymy się fałszywym zaświadczeniem o bierzmowaniu - nasz sakrament ślubu może zostać uznany za nieważny.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić