Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Ozdrowieńcy. Ile czasu są odporni na COVID-19? Wyniki badań z Harvardu

19

Naukowcy przedstawili najnowsze wyniki badań nad osobami, którym udało się wyleczyć z COVID-19. Przetestowali, jak długo w organizmach takich pacjentów utrzymują się przeciwciała. Okazało się, że trwa to nawet do czterech miesięcy od wyzdrowienia.

Ozdrowieńcy. Ile czasu są odporni na COVID-19? Wyniki badań z Harvardu
Jak długo osoby wyleczone z COVID-19 mają w organizmach przeciwciała? (Getty Images, SOPA Images , Contributor)

Wyniki badań nad ozdrowieńcami przedstawili eksperci z Harvard Medical School oraz Szpitala Miejskiego Massachusetts. Przedmiotem ich badań była nie tylko długość utrzymywania się przeciwciał, lecz także zbadanie, czy pacjenci wyleczeni z COVID-19 uzyskują trwałą odporność na kolejne zarażenie.

Koronawirus. Jak długo ozdrowieńcy z COVID-19 mają przeciwciała?

Wyniki badań zespołu naukowców zostały przedstawione w artykule "Science Immunology". Jak poinformowali, w celu uzyskania wyników przebadali próbki krwi pobrane od 343. W większości były to osoby, które borykały się z bardzo poważnymi objawami COVID-19.

Próbki krwi ozdrowieńców porównano z próbkami pobranymi przed pandemią COVID-19. Po ich przeanalizowaniu okazało się, że przeciwciała utrzymywały się w ich organizmach nawet do 4 miesięcy po wyzdrowieniu.

Dr Richelle Charles, jeden z ekspertów, przyznał, że zespół nie był w stanie potwierdzić skuteczności przeciwciał w obliczu kolejnych kontaktów z koronawirusem. Jak jednak zaznaczono, badanie przeciwciał może pomóc w prześledzeniu rozprzestrzeniania się wirusa w danych społecznościach.

Zobacz także: Zobacz też: Żółte strefy w całej Polsce. Jakie obostrzenia obowiązują?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić