aktualizacja 

Leśniczy pokazał zdjęcia. Spójrzcie, co było w gnieździe

21

Ależ zadziwiający widok! Leśniczy z Nadleśnictwa Olsztyn sfotografował gniazdo kosa. Samica złożyła już w nim jaja o ciekawym, zielonkawym zabarwieniu i rdzawych plamkach. "Jajka niczym wielkanocne pisanki" - porównują leśnicy.

Leśniczy pokazał zdjęcia. Spójrzcie, co było w gnieździe
Zdjęcie ilustracyjne. (Lasy Państwowe)

Kos jest ptakiem średniej wielkości. Tego ptaka wcale nie musimy szukać w lesie - spotkamy go w każdym parku.

Szybko biegający po ziemi czarny ptak z charakterystycznym żółtym dziobem to samiec kosa. Samica wygląda bardzo podobnie, tylko kolor jej piór nie jest tak intensywnie czarny.

Leśniczy Michał z Nadleśnictwa Olsztyn pokazał, jak wyglądają jajka z których wykluwają się kosy. Mają dość nietypowy kolor.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niezwykłe nagranie sikorki modrej. Od pustej budki lęgowej do pierwszego jajka
Takie oto zielonkawe jaja z rdzawymi plamkami składa kos - informują pracownicy Lasów Państwowych.

Gatunek ten gnieździ się nisko nad ziemią, zakłada gniazda w krzewach lub na niskich drzewach, w pobliżu pnia. Gniazdo jest czarką uwitą z patyczków, mchu i trawy, środek wylepiony jest ziemią i wyścielony trawą.

Budową gniazda i wysiadywaniem jaj zajmuje się samica. W okresie od kwietnia do czerwca samica składa od 3 do 6 jaj, które wysiaduje wyłącznie przez 12-14 dni. Co jakiś czas pojawia się przy niej samiec.

Wtedy jego partnerka może na chwilę zejść z gniazda. Samiec zaczyna brać czynny udział w życiu rodzinnym dopiero po wykluciu się piskląt. Karmi je do uzyskania samodzielności, czyli około trzech tygodni od wyjścia z gniazda.

Kos gustuje w ślimakach, drobnych bezkręgowcach. Zjada miękkie owoce i elementy roślin. Dieta zwierzęca dominuje wiosną, dieta roślinna jesienią. Liczebność w Polsce szacowana na ok. 1-2 miliony par. Kos jest ptakiem wędrownym, w Polsce objętym ścisłą ochroną gatunkową.

Ptak jest dość płochliwy. Kosy ostrzegają się głośnym krzykiem, zaraz po tym, jak dostrzegą lub poczują człowieka. Gatunek znany jest z głośnego, melodyjnego śpiewu. Wokalne popisy kosów można usłyszeć już od wczesnej wiosny, zwłaszcza o świcie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić