Leśnik zobaczył go nocą w Bieszczadach. Chwycił za telefon

5

Oglądanie Perseidów zawsze dostarcza masy wrażeń i emocji. Jeden z leśników postanowił udać się nocą do bieszczadzkiego lasu, by podziwiać "spadające gwiazdy". Tymczasem to nie na niebie, a wśród zarośli dostrzegł coś zupełnie niespodziewanego. Poznajecie po oczach, co to jest?

Leśnik zobaczył go nocą w Bieszczadach. Chwycił za telefon
Oczy zwierząt w nocy świecą się dzięki błonie odblaskowej, (Facebook, Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne, Lasy Państwowe)

Świecące oczy w nocnym lesie. Taki widok może naprawdę mrozić krew w żyłach. Nawet leśnik poczuł niepokój.

Na szczęście okazało się, że strach ma wielkie oczy. Nie była to żadna bieszczadzka bestia, a lis.

Mówią jedź na Perseidy, mówią będzie fajnie. Tylko dlaczego nawet lisy mają jakieś takie niepokojące oczy? - czytamy na Facebooku Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "W Polskę na weekend". Najmniej znany region w Polsce. Lubuskie skrywa prawdziwe cuda

- "Kunszt" wabienia i próba ratowania ujęcia na sprawdzone "no cześć" nie pomogło. Ciekawski lisek czmychnął do lasu - dodają z przymrużeniem oka leśnicy, prezentując nagranie z nocnego, bieszczadzkiego lasu.

Dlaczego oczy zwierząt świecą w ciemności?

Jak wiadomo, zwierzęta mogą być aktywne za dnia, a także w nocy. Dzieje się tak, ponieważ gdyby wszystkie gatunki zdobywały pożywienie w tym samym czasie, konkurencja między nimi miałaby stanowczo zbyt wysoki poziom.

- Decyzja ta wpłynęła na rozwój zwierzęcego oka tak, aby było przystosowane do widzenia w ciemności – zaznacza lekarz weterynarii Karolina Ciesieska z PetHelp.

W ewolucji podczas momentu adaptacji zwierząt do widzenia w nocy, wykształciła się w ich oczach specjalna błona odblaskowa. Inaczej znana jest ona jako makata odblaskowa. Jest to wyjątkowo cienka struktura, której umiejscowienie znajduje się w przestrzeni między siatkówką a naczyniówką.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Jak działa błona odblaskowa? Błona ta pełni identyczną funkcję wszędzie tam, gdzie się znajduje. Makata dzięki swojej budowie ma zdolność odbijania promieni świetlnych. Promienie te po odbiciu wracają do siatkówki i pobudzają znajdujące się tam fotoreceptory.

Cały opisany proces sprawia, że zwierzęta w nocy widza znacznie lepiej od człowieka. Efekt "lighting eyes" zawdzięczamy odbiciu się światła od błony odblaskowej. Ot, cała tajemnica.

Autor: WRO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić