Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WIP
|

Łódź. Dziewczynka urodziła się z olbrzymim guzem. Ważył 3 kg

11
Podziel się:

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi uratowali dziewczynkę, która urodziła się z olbrzymim guzem krzyżowo-ogonowym. Ważył ponad 3 kg. Dziecko bezpiecznie przyszło na świat, przeszło operację usunięcia guza i niedługo opuści szpitalne mury.

Łódź. Dziewczynka urodziła się z olbrzymim guzem. Ważył 3 kg
Łódź. Dziewczynka urodziła się z olbrzymim guzem. Ważył 3 kg (Pixabay)

Dziewczynka przyszła na świat w łódzkim szpitalu. Urodziła się z ważącym ponad 3 kg guzem krzyżowo-ogonowym. Uratowali ją lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Mama małej Adeliny przyjechała do Polski w marcu. Będąc w ciąży uciekła z Ukrainy. Podczas jednego z rutynowych badań, w 17. tygodniu, położnik stwierdził u płodu torbiel w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Kobieta została skierowana do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, który specjalizuje się m.in. w leczeniu najbardziej skomplikowanych wad płodu, informuje PAP. Z tygodnia na tydzień masa guza powiększała się. Jak informuje prof. Maria Respondek-Liberska, po 32. tygodniu ciąży zmiana była większa niż główka płodu. "Obrazy, które widzieliśmy na USG były stresujące. Wydawało się, że w każdej chwili należy spodziewać się zgonu lub samoistnej akcji porodowej" - mówi kierująca Zakładem Kardiologii Prenatalnej ICZMP.

Tymczasem badanie kardiologiczne kilkakrotnie wykazało, że mimo tej zmiany dziecko ma się dobrze, jest w pełni wydolne krążeniowo. Niezwykle precyzyjne osłuchiwanie serca pozwoliło nam na kontynuowanie ciąży do momentu, gdy płód osiągnął dojrzałość ośrodkowego układu nerwowego, jak i oddechowego.

Ciążę pani Anastazji udało się doprowadzić do 38. tygodnia. To zdecydowana zasługa postępu w medycynie. Dwie dekady temu tego typu ciąże rutynowo rozwiązywano w 32. tygodniu. "Gdy została wprowadzona kardiologia prenatalna, udało się stworzyć zasadę, że wady pozasercowe również trafiają na badanie kardiologiczne, by wydłużyć czas trwania ciąży" - mówi prof. Respondek-Liberska.

Łódź. Dziewczynka urodziła się z olbrzymim guzem. Ważył 3 kg

Wraz z guzem dziecko ważyło 6400 g, przy czym sam guz - potworniak - miał masę przekraczającą 3000 g. Dziewczynka przyszła na świat przez cesarskie cięcie. Lekarze zdecydowali wykonać "cięcie podłużne". Wymagało ono "docięcia mięśnia macicy".

Najważniejsze było wydobycie noworodka wraz z nienaruszonym guzem. Operacja była bardzo trudna, wymagała specjalnego przygotowania. Udało nam się urodzić dziecko w bardzo dobrym stanie klinicznym, z 8 punktami Apgar - zaznaczył kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii ICZMP dr Michał Krekora.

Położnik wyjaśnił, że uszkodzenie guza mogłoby doprowadzić do niebezpiecznego krwotoku u maleństwa, zaś jego podstawowym celem było przekazanie dziewczynki w ręce chirurgów w jak najlepszym stanie. Tak się stało - dziewczynka została zoperowana w drugiej dobie swojego życia. Teraz trwa badanie zmiany i oczekiwanie na wyniki badania histopatologicznego.

Mniej więcej trzy czwarte guza stanowił płyn i chyba właśnie dzięki temu udało się utrzymać to dziecko do tak późnej ciąży. Wydaje się, że rokowanie będzie dobre, być może dziewczynka uniknie nawet kontroli w poradni onkologicznej - podkreśliła prof. Anna Piaseczna-Piotrowska kierująca Kliniką Chirurgii i Urologii Dziecięcej ICZMP.

Obecnie dziewczynka jest w bardzo dobrym stanie. Tuli się do mamy, pod której jest opieką. Również rana pooperacyjna goi się dobrze. Niedługo mama z córką wyjdą do domu. Dziewczynkę czeka rehabilitacja, a dalsze leczenie będzie zależało od wyników histopatologicznych.

Zobacz także: Lekarz apeluje do kobiet w ciąży. "Dlatego to tak szalenie ważne"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
mareek
2 tyg. temu
A kto pokrył koszty ? Wujek z Ameryki, czy polscy podatnicy ?
Antycovid
2 tyg. temu
Wszystko super, ale ja chciałbym aby ktoś to zbadał pod kątem szczepień na srowid - czy matka była na to szczepiona, czym i ile razy. Bo może jest z tym jakiś związek....
Nauczyciel
2 tyg. temu
Każda religia a zwłaszcza patriarchalna wspiera zabobon i przesąd i ciemnotę. A ofiarą zabobonu ciemnoty i zacofania oraz fanatyzmu religijnego zawsze padają niewinni ludzie. Przykład to co się dzieje w Afryce, w Indiach, inkwizycja, polowanie na czarownice, dżuma spowodowana wymordowaniem kotów z powodu fanatyzmu religijnego i zabobonu, zaniedbywanie higieny też z powodu zabobonu (kiedyś w średniowieczu w Europie ludzie starali się nie myć głowy jak najdłużej się da bo wierzyli, że mycie głowy szkodzi na umysł). I ludzie truli się między innymi sporyszem. Edukacja została stworzona w celu propagowania nauki i wiedzy i postępu oraz nowoczesności w celu tępienia ciemnoty i zacofania oraz zabobonu i przesądów oraz fanatyzmu religijnego i ich skutków. A nie po to żeby propagować ciemnotę, zabobon, przesąd, gusła, fanatyzm religijny i pchać ludzi w brzemienne skutki wynikające z fanatyzmu religijnego i wcześniej wymienionych złych rzeczy
Zelów
2 tyg. temu
Brawa dla lekarzy , miałem doczynienia z dr. Krekorą. Żeby wszyscy lekarze tacy byli jak pan Michał ....polecam każdej Pani
Amen
2 tyg. temu
Taki guz to łaska. Trwajcie w wierze, razem z naszym panem Jezusem Chrystusem królem Polski i jego matką Dziewicą.
zwykła ja
2 tyg. temu
Gratulacje dla zespołu lekarzy, którym się to udało! Gdyby wszyscy medycy byli tak oddani sprawom pacjentów...
Maniek
2 tyg. temu
Pomieszałaś/łeś fakty. Co ma sytuacja w służbie zdrowia po wyroku TK z pomocą Ukrainie.
nnnnn
2 tyg. temu
polka pewnie czekałaby na poród naturalny i potem "ło matko, zmarła". nie mam nic przeciwko pomaganiu osobom z okręgu wojny, pomagam sam, ale widzę ile polek umiera z powodu procedur, a jakoś ukrainki mają pomoc na już... mało prolife wedle rządu PiS
Olka
2 tyg. temu
Szkoda tylko ze po wykształconych lekarzach,No może nie wszystkich ale większość z nich to nie lekarze a biznesmeni.Przykre to niestety ale taka prawda,otwierają prywatne gabinety przyjmują bardzo dużo pacjentów i idzie tak szybko ze nie zdążą dobrze zdiagnozować!Powinno zabronić się prywatnych gabinetów a jeśli już to powinno iść z naszych składek zdrowotnych.Tak jest w innych państwach i jest dobrze.
Dr wstrzas
2 tyg. temu
W chinach urodzil sie naturalnym porodem 10 kg chlopiec, zdaniem lekarzy to szybciej stanie Na nogi niz matka.
ThorPL
2 tyg. temu
Porażka naszej "służby zdrowia" - takie guzy obcina się ZARAZ po wykryciu, a nie czeka aż zabiją!!! Ale tu POlska, a nie USA...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić