Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

"Long COVID". WHO właśnie ogłosiła światu swoją decyzję

64
Podziel się:

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia wymyślili pierwszą ustandaryzowaną definicję kliniczną stanu, gdy pacjenci chorzy na COVID-19 doświadczają objawów na długo po zarażeniu. Nie kryją nadziei, że dzięki temu uda się sprawniej leczyć chorych.

"Long COVID". WHO właśnie ogłosiła światu swoją decyzję
WHO chce pomóc pacjentom zarażonym koronawirusem, którzy chorują jeszcze długo po zakażeniu (Getty Images, Indranil Aditya/NurPhoto)

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła swoją decyzję w piątek 8 października. Odbyło się to w trakcie wirtualnej konferencji prasowej, prowadzonej przez Janet Diaz, dyrektor WHO ds. Zarządzania Klinicznego.

Światowa Organizacja Zdrowa a koronawirus. Nowa definicja WHO

Jak podkreśliła Janet Diaz, ustalenie nowej definicji poprzedzały konsultacje z urzędnikami służby zdrowia. W ten sposób powstało określenie "long COVID" (ang. "długi COVID"). Dyrektor WHO zaznaczyła, że jest to sformułowanie opracowane na podstawie dotychczasowych obserwacji, więc może jeszcze ulec zmianie.

Tzw. long COVID występuje u osób, które doświadczają problemów zdrowotnych nawet trzy miesiące od zakażenia. Borykają się one m.in. z chronicznym zmęczeniem, skarżą również na duszności oraz dysfunkcje poznawcze. Objawy poważnie utrudniają chorym codzienne funkcjonowanie.

Zwykle występują nawet trzy miesiące od wystąpienia COVID-19, z objawami, które trwają co najmniej dwa miesiące i nie można ich wytłumaczyć alternatywną diagnozą – podkreśla Janet Diaz (VOA Zimbabwe).
Zobacz także: Zobacz też: WHO wzywa narody do dzielenia się szczepionkami. Szczególnie z najbiedniejszymi

Ponieważ do tej pory nie istniała definicja "post COVID", lekarze mieli trudności z udzieleniem chorym odpowiedniej pomocy. Janet Diaz liczy, że dzięki ustandaryzowaniu ulegnie to zmianie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(64)
Maturzysta
rok temu
Pandemia zbiera żniwo a nie szczepią się ludzie o zawężonym intelekcie którzy nie umieją myśleć samodzielnie a mieszkają w okręgach jak Ściana Wschodnia i Podhale czyli w bastionach wyborców PIS. Jednak PIS nie wprowadza surowych obostrzeń w tych okręgach mimo rekordów zgonów na Covid bo boi się o ich głosy w wyborach. Stąd za każdy zgon odpowiada PIS przed Bogiem i Narodem. Po prostu nie da się myśleć inaczej.
arkanoego
rok temu
chińczycy wiedzą, co robią
Hahaha
rok temu
To mi przypomina jak we Władcy Pierścieni Entowie naradzali się bardzo długo i w końcu ustalili, że hobbici nie są orkami.
Hahaha
rok temu
Chyba coś wam się zawiesiło 🤣
Okrakiem
rok temu
W WHO wymyślili już nową definicję epidemii i pandemii. Może niech już nic nie wymyślają, bo efekty są mizerne
Taz
rok temu
A przecież te szczepionki mRNA to nowinka, coś, co trudno zrozumieć nawet wykształconym ludziom, jeśli nie mają specjalistycznej wiedzy na ten temat. Ten kolec, jego białko – czarna magia. I skutki szczególnie po latach są niestety nadal nieznane. Skąd ostatnio tak dużo nagłych zgonów?
Tgvcccc
rok temu
Te Amerykanskie nazewnictwo „Long Covid” No właśnie jak to się dzieje że te nazwy są takie amerykańskie? Przypadkiem?
Prawy
rok temu
Duchu nieczysty, znam cię po twym jadzie, Znowuś tu, najchytrzejszy ze wszystkich szatanów, Znowu w dom opuszczony leziesz, brzydki gadzie. Tyś wpełznął w jego usta, na zgubęś tu wpełznął, W imię Pańskie jam ciebie pojmał i ochełznął
Redpill
rok temu
Co się stało że nie ma nowych mutacji nagle? W mediach dostali mgły mózgowej?
MalyPro
rok temu
Gdyby Tramp był prezydentem Ameryki o kowid już by nie istniał a statystyki proszę podawać statystyki grypy z dnia na dzień wtedy oczy się otworzą
Lisal22
rok temu
Jedna wielka ściema z tymi szczepionkami
Naukowiec
rok temu
Odmiana czeska koronawirusa zaatakowała kopalnię Turów - Niemieccy naukowcy udowodnili
pytanie
rok temu
a może nie kometa a covid zabil dinozaury?
Brainsupreme
rok temu
Co to jest ten kowid?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić