Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
HNM
|

WHO chce, aby alkohol był koszmarnie drogi. Powód? Niezwykle ważny

33
Podziel się

WHO apeluje - należy zwiększyć podatki na alkohol. Dlaczego? Jak podaje organizacja zdrowia, ten przyczynia się do powstawania nowotworów. Podatki miałyby zostać w niektórych przypadkach zwiększone nawet o 100 proc.! Właściciele browarów mogą stracić wielu klientów.

WHO chce, aby alkohol był koszmarnie drogi. Powód? Niezwykle ważny
Wino. Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)
bEKkFZCJ

Według czasopisma "The Lancet" podwojenie podatków akcyzowych mogłoby uchronić tysiące ludzi przez zachorowaniem na nowotwór. W artykule podano, że liczba ta oscylować mogłaby nawet wokół 180 900 przypadków rocznie, podaje ABC Zdrowie.

W związku z tym Światowa Organizacja Zdrowia planuje zwiększyć obecne podatki akcyzowe na napoje alkoholowe o 20 proc., 50 proc. lub 100 proc. - podaje portal ABC Zdrowie, powołując się na wspomnianą publikację i informacje zaczerpnięte od WHO.
bEKkFZCL

Nawet 5 proc. wszystkich nowotworów, które corocznie diagnozowanych jest w Polsce i na świecie, może być spowodowanych piciem alkoholu. Procent ten waha się oczywiście, w zależności od tego, czy w danym kraju ilości alkoholu na jednego obywatela są duże. Im są większe, tym ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy jest większe. Tymczasem w Polsce procent osób z chorobą alkoholową, nie mówiąc już o tym, że alkohol towarzyszy nam niemal w każdym ważniejszym momencie życia, jest duży.

Spożywanie alkoholu zwiększa szansę na raka: piersi (o 25 proc.), jelita grubego (o 23 proc.), a także gardła, odbytnicy, krtani, wątroby czy przełyku. "Spośród 180 887 nowych przypadków raka związanych z alkoholem i 85 130 zgonów w Europie w 2019 r., 6 proc. z nich można było uniknąć dzięki zwiększeniu akcyzy o 100 proc.", podaje ABC Zdrowie (za publikacją, która ukazała się w "The Lancet"). Takie wnioski płyną z badania.

Jak dodają autorzy badania, ich model, który zakłada zwiększenie podatków na alkohol, pozwala uchronić wiele osób przed okropnymi konsekwencjami spożywania napojów wyskokowych. Im wyższa cena za alkohol, tym mniejsza jego dostępność w dużych ilościach dla przeciętnego obywatela. To także, niestety, z pewnością wygeneruje straty wśród firm zajmujących się produkcją alkoholu (choć tego nie pokazuje badanie).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKkFZDm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(33)
NS..
miesiąc temu
To okrągłostołowi tworzą nowotwory likwidując gorzelnie ,małorolnych czy te obśmiewane PGRY.Tylko chemia,środki ochrony roślin i masówka.Żadnych norm jakościowych przy produkcji żywności, tylko masówka.Pies z budą przemielony.A ministrowie rolnictwa to apogeum
Xxx
miesiąc temu
Alkohol powinni całkowice wraz z papierosami wycofać .
Traktorzysta
miesiąc temu
Mnie i mojej Rodziny to nie dotyczy my mamy swojskie wyroby.
bEKkFZDn
jan
miesiąc temu
Tato wódka podrożała. Będziesz mniej pił. Nie synu ty będziesz mniej jadł
1410
miesiąc temu
to żaden problem będzie się po prostu produkowało w domciu truneczki będzie tanio i zdrowo bo dla siebie bez żadnego pędzenia - spokojnie i smacznie
Robin
miesiąc temu
Robole białasy do roboty! Dzieciom proroka pedofila i innym trzeba zapewnić socjal:) Im się należy. Bo białasy mieliście kolonie! Nikt nie powie, że mieli wtedy własne niewolnictwo, handel ludźmi i ciągłe wojny plemienne. W wielu krajach zostało to do dzisiaj.
Polak6
miesiąc temu
Tak najlepiej to mnie już dobijcie i zróbcie podwyżki trumny bo będę to już miał gdzieś, ten świat oszalał nic tylko płacić płacić i płacić.
obywatel
miesiąc temu
WHO to banda bolszewickich zbrodniarzy. Chcą doprowadzić państwa do ruiny. Będzie brak wpływów z podatków, bo wszyscy będą pędzić bimber. Już podwyższyli akcyzę na tytoń. Ok. 80% palaczy jakich znam, kupuje lewy tytoń - i bardzo dobrze, przynajmniej nie napychają kieszeni tym złodziejom z parlamentu.
Kasia
miesiąc temu
Spokojnie, tym "elitom" zawsze starczy na alkohol z podatków szarego Kowalskiego😡 A tak a propos, wczoraj byłam na wywiadówce w szkole syna i miały być jakieś dofinansowania do wycieczek szkolnych, tylko że już pieniędzy podobno nie ma😂 Okradają nas jak mogą.
Kosmopolita
miesiąc temu
A moze nowy podatek akcyzowy na chemiczna zywnosc, powodujaca nowotwory.
Paw
miesiąc temu
A moze niech podatki zostana takie same a marza sie zwjekszy.dlaczego rzad ma sie wzbogacac a sklep nie moze
Sofia
miesiąc temu
A dlaczego who nie zabroni stosowania dwutlenku tytanu w lekarstwach jeśli jest rakotwórczy? Nawet do ziołowych dodają?
Quert
miesiąc temu
Jak pychotka będzie o 💯 w % droższa to znów będzie się kręcił interes dla bimbrowników, już kompletuje aparaturę
bEKkFZDf
Jac
miesiąc temu
Niech lepiej zrobią badania żywności, bo to co jemy to same śmieci i z tego są choroby a nie z picia (chyba że z nadmiernego) chyba że ktoś kupuje drogie artykuły niestety jak dobre to drogie a wódeczkę się zrobi w domku i będzie jeszcze lepsza. Zachęcają przecież do tego aby pędzić - zdrówka życzę wszystkim.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić