Każdy obywatel, który planuje zmienić miejsce pobytu przed wyborami prezydenckimi, ma możliwość uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania. Termin składania wniosków upływa 15 maja. Zaświadczenie pozwala na głosowanie w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Aby otrzymać zaświadczenie, należy złożyć wniosek w dowolnym urzędzie gminy. Wymagane dane to imię, nazwisko oraz numer PESEL. Minister Tomasz Siemoniak podkreśla, że każdy głos ma znaczenie dla przyszłości kraju i zachęca do aktywnego działania.
Czytaj także: Pracujesz po godzinach? Uważaj na swoje zdrowie
Jak czytamy na gov.pl, prawo do głosowania mają obywatele polscy, którzy ukończą 18 lat najpóźniej w dniu wyborów, nie są pozbawieni praw publicznych ani wyborczych. Wyborcy są ujmowani w spisie wyborców, który sporządzają urzędy gmin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Osoby przebywające czasowo poza miejscem zameldowania mogą głosować w miejscu pobytu, składając wniosek o zmianę miejsca głosowania. Wniosek można złożyć pisemnie lub elektronicznie przez stronę gov.pl.
Czytaj także: Tyle pracują w Europie. Polska w czołówce rankingu
Wyborcy w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych oraz aresztach będą ujęci w specjalnych spisach wyborców. Osoby mieszkające za granicą, które będą w Polsce w dniu wyborów, również muszą złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania.
Kiedy wybory prezydenckie w Polsce?
Wybory prezydenckie to jedno z najważniejszych wydarzeń politycznych w Polsce. Co pięć lat obywatele decydują, kto obejmie najwyższy urząd w państwie i będzie kształtować politykę kraju przez kolejną kadencję.
W 2025 roku głosowanie odbędzie się 18 maja, a jego przebieg regulują przepisy prawne zawarte w oficjalnym kalendarzu wyborczym.
Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż 50 procent głosów, konieczna będzie druga tura wyborów, która odbędzie się 1 czerwca 2025 r..
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.