Tyle pracują w Europie. Polska w czołówce rankingu
W 2024 r. średni czas pracy w Unii Europejskiej wyniósł 36 godzin tygodniowo, co oznacza spadek w porównaniu do 2014 r. Wówczas wynosił on 37 godzin.
W 2024 r. mieszkańcy Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin tygodniowo w swoich głównych miejscach zatrudnienia.
Jak podkreśla Eurostat, to o godzinę mniej niż dekadę wcześniej, kiedy to średnia wynosiła 37 godzin. Dane te dotyczą zarówno pracowników pełnoetatowych, jak i tych zatrudnionych na część etatu, w przedziale wiekowym 20-64 lata.
Czytaj także: Dramat na A7 w Niemczech. Wypadek polskiej ciężarówki
Analizując poszczególne kraje UE, można zauważyć znaczące różnice w długości tygodnia pracy. W 2024 r. najdłużej pracowano w Grecji, gdzie średni tydzień pracy wynosił 39,8 godziny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Motocyklista wypadł na zakręcie. Wszystko nagrała kamera
Niewiele krócej pracowali mieszkańcy Bułgarii (39 godzin), Polski (38,9 godziny) oraz Rumunii (38,8 godziny). Z kolei najkrótszy tydzień pracy odnotowano w Holandii, gdzie wynosił on 32,1 godziny. Podobnie było w Danii, Niemczech i Austrii, gdzie średnia wynosiła 33,9 godziny.
W 2024 r. najdłuższy tydzień pracy w UE odnotowano w sektorach takich jak rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo, gdzie pracowano średnio 41,2 godziny tygodniowo. Wysokie wartości odnotowano również w górnictwie i wydobywaniu (38,8 godziny) oraz budownictwie (38,7 godziny).
Z kolei najkrótszy czas pracy dotyczył działalności gospodarstw domowych jako pracodawców (26,7 godziny), edukacji (31,9 godziny) oraz sztuki, rozrywki i rekreacji (32,9 godziny).
Pracujesz po godzinach? Uważaj na swoje zdrowie
Jak podkreśla CNN, najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetów Chung-Ang i Yonsei w Korei Południowej wskazują, że długie godziny pracy mogą prowadzić do zmian w strukturze mózgu. Badanie objęło 110 pracowników służby zdrowia, podzielonych na grupy "przepracowanych" i "nieprzepracowanych".
Czytaj także: Pracujesz po godzinach? Uważaj na swoje zdrowie
Osoby pracujące ponad 52 godziny tygodniowo wykazywały znaczące zmiany w obszarach mózgu związanych z funkcjami poznawczymi i regulacją emocji.