Masz to drzewo w ogrodzie? Grożą wysokie kary
Bożodrzew gruczołowaty, choć piękny, jest groźnym gatunkiem inwazyjnym. Jego posiadanie w Polsce może wiązać się z karami.
Najważniejsze informacje
- Bożodrzew gruczołowaty pochodzi z Chin i jest uznawany za gatunek inwazyjny w Polsce.
- Wprowadzanie i przemieszczanie tego drzewa jest zabronione przez prawo.
- Za nieprzestrzeganie zakazów grożą grzywny lub areszt.
Bożodrzew gruczołowaty: zagrożenie dla rodzimej flory
Bożodrzew gruczołowaty jest gatunkiem rodzimym w Chinach i Wietnamie Północnym, które od 1751 r. jest obecne w Europie. W Polsce szczególnie popularne jest na zachodzie kraju. Choć wygląda imponująco, osiągając nawet 30 metrów wysokości, jest to gatunek inwazyjny, który zagraża lokalnej florze.
Czytaj także: Już nie 200 zł za kilogram. Zdziwieni? Oto aktualne ceny
Zakazy i regulacje prawne
W Polsce bożodrzew jest objęty ścisłymi regulacjami. Od 2012 r. jego import, posiadanie, hodowla i sprzedaż wymagają specjalnego zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować grzywną lub nawet aresztem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?
Bożodrzew gruczołowaty obecnie powoduje poważne zagrożenia dla infrastruktury budowlanej i technicznej w miastach, zaś w przyszłości może negatywnie wpływać na naturalną różnorodność biologiczną oraz siedliska naturalne - czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
Niedawno Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport krytykujący działania państwowe w zakresie walki z gatunkami inwazyjnymi. Wskazano na brak kompleksowego programu zwalczania tych gatunków, mimo że takie programy zostały opracowane dla 15 innych gatunków.
Szkody wywołane przez gatunki inwazyjne
W Europie istnieje ponad 12 tys. gatunków obcych, które generują szkody wyceniane na 12 mld euro rocznie. W 60 proc. przypadków są one główną przyczyną wymierania roślin i zwierząt na świecie.
Czytaj także: Nagranie rozgrzało sieć. Wyjechał na hulajnodze i kopnął
Pomimo piękna bożodrzewu, jego obecność w ogrodach może przynieść więcej szkód niż korzyści. Warto zastanowić się nad alternatywnymi, mniej inwazyjnymi roślinami, które nie zagrażają lokalnej przyrodzie.