Matura czy komisja wojskowa? Niektórzy mogą mieć z tym problem

21

17 kwietnia ruszyła kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 21 lipca. Pierwotnie ruszyć 3 kwietnia i potrwać do końca czerwca, ale MON wydłużył termin m.in. z powodu egzaminów maturalnych. Problem w tym, że nadal niektórzy dostają wezwanie w dniu, kiedy mają przystąpić do egzaminu dojrzałości.

Matura czy komisja wojskowa? Niektórzy mogą mieć z tym problem
Wezwanie na komisje otrzyma w tym roku nawet 230 tys. osób (YouTube)

Taka sytuacja ma dotyczyć tegorocznych maturzystów z Radzynia Podlaskiego. Maturzysta Michał, który rozmawiał z "Interią", przyznaje że 18 kwietnia dostał wezwanie na komisję wojskową.

Kwalifikację wyznaczono mu na 17 maja o godz. 7. Tego dnia w całej Polsce odbywa się rozszerzona matura z języka polskiego.

Sam Michał co prawda rozszerzenia nie pisze, ale mniej szczęścia miał jego kolega. Komisję wyznaczono mu na 16 maja, czyli w dzień kiedy pisze maturę z geografii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskie Kraby nagrane w Danii. Ruszają wojskowe manewry
To się w głowie nie mieści. Czy nikt tego nie sprawdza? Denerwuje nas ta sytuacja i nakłada na nas dodatkowy stres, oprócz tego związanego z maturą - mówi chłopak.

Wojsko: termin można przesunąć

Wojskowi uspokajają - maturzyści nie muszą wybierać. Egzamin dojrzałości to wystarczający powód, aby termin komisji przesunąć.

Matura jak najbardziej jest taką ważną przyczyną. Najpóźniej można to zrobić w dniu stawiennictwa, ale lepiej wcześniej. Wezwany może porozumieć się w sprawie nowego terminu. Wezwany sam może zaproponować nowy termin, bo na pewno dysponuje harmonogramem matur - mówi "Interii" ppłk Justyna Balik z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

W tym celu uczniowie powinni się skontaktować z organem, który wysłał im wezwanie na komisję - będzie to najprawdopodobniej urząd miasta lub gminy.

Wezwania na komisję

Do komisji wojskowej zostają skierowani mężczyźni, którzy ukończyli 19 lat (urodzeni w 2004 roku), mężczyźni którzy mają 20-24 lata, ale nie posiadają orzeczonej kategorii oraz kobiety posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku. W tym roku przed komisjami ma stanąć nawet 230 tysięcy młodych Polaków.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić