o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Natalia Bogucka
|

COVID-19. Rok od pierwszego zakażenia w Polsce. Pacjent zero ma problemy

68
Podziel się

Dokładnie rok temu gruchnęła wieść o pierwszym potwierdzonym przypadku COVID-19 w Polsce. Mieczysław Opałka, który był pacjentem zero, wspomina, że czuł się fatalnie. Planował już nawet swój własny pogrzeb i stypę.

COVID-19. Rok od pierwszego zakażenia w Polsce. Pacjent zero ma problemy
Mieczysław Opałka, pacjent zero w Polsce (WP)
bECUiJFh

4 marca ubiegłego roku potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjentem zero był 66-letni Mieczysław Opałka z Cybinki (woj. lubuskie).

Mężczyzna pod koniec lutego był w Niemczech, by odwiedzić córki. Wracał do Polski autokarem rejsowym. Po powrocie źle się poczuł, miał gorączkę i kaszel.

bECUiJFj

Polski pacjent zero bał się, że umrze na COVID-19

Pan Mieczysław trafił do szpitala w Zielonej Górze. Potwierdzono u niego COVID-19. W szpitalu spędził 19 dni. Teraz przyznaje, że był pewny, że już z tego nie wyjdzie.

Naprawdę bałem się, że umrę. Szykowałem już sobie stypę. Prosiłem brata, żeby mnie pochował, żeby pogrzeb był radosny, a jesienią okazało się, że to ja pochowałem brata. Sytuacja się zmieniła totalnie - powiedział 66-latek w rozmowie z WP abcZdrowie.

Mężczyzna martwił się również o swoich najbliższych. "Bałem się o swoje córki i wnuki, myślałem, że wszyscy nie przeżyjemy tego" - wyznał.

bECUiJFp

Polski pacjent zero do dziś odczuwa skutki choroby. Spędził 21 dni w ośrodku w Głuchołazach, który zajmuje się rehabilitacją ozdrowieńców. Podkreśla, że z powikłaniami muszą walczyć dużo młodsze od niego osoby.

Mają podobne problemy ze zdrowiem, które ja przechodziłem parę miesięcy wcześniej i które dotykają mnie do dziś. Pewne rzeczy dopiero wychodzą. Spotkałem tam ludzi, którzy przechodzili COVID bardzo ciężko. Te osoby mają duży uszczerbek i fizyczny, i psychiczny, spowolnione ruchy, niektórzy mają w zasadzie płuca do wymiany. Każdy przeszedł tę chorobę na swój sposób, ale u każdego jest jakaś trauma - powiedział Mieczysław Opałka.
bECUiJFq
Mam problemy ze skupieniem, z pamięcią, u mnie wiele rzeczy można już zrzucić na wiek, ale jeżeli coś przed chorobą robiłem, a teraz dużo trudniej mi to idzie, więcej muszę zapisywać, trochę gorzej widzę, trochę gorzej słyszę, to zastanawiam się, z jakiego powodu to się dzieje. Widzę negatywne zmiany, ale najważniejsze, że żyję - podkreślił.

Od początku pandemii w Polsce stwierdzono ponad 1,7 mln zakażeń i 44 tys. zgonów. 1,4 mln osób wyzdrowiało.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. "Pacjent zero": bałem się, że wszyscy umrzemy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECUiJFK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(68)
Dddd
6 miesięcy temu
Co znowu kasę za wywiady che ten facet. On powinien wyrównać mam straty finansowe, które ponieśli Polacy.
emeryt bez ko...
7 miesięcy temu
jestem starszym emerytem.Parę powaznych chorób,w tym ommunologiczne.Nie noszę maski,bo się duszę.Bylem u córki w NorwegiiNorwegiiw Niemczech.Wracalem z 3 przesiadkami ,autobusem.Zyję,1x mialem lekki katar,bo przemoklem.Nie mam na szczęscie TV.
Marg
7 miesięcy temu
😡 Zapłacili mu za sianie paniki. Gada straszne pierdoły...
bECUiJFL
ana
7 miesięcy temu
Nigdzie nie ma tego nagrania Anieli Koparewskiej
Men
7 miesięcy temu
Ja chorowałem na Covida już w grudniu 2019 nie wiedząc że to Covid
Król Jaguara
7 miesięcy temu
Wirus w Polsce ma już rok. Noto teraz tylko komunia święta i osiemnastka z takich większych imprez
Jerzy Owsiak ...
7 miesięcy temu
Minely 2 dni odkad nie piję, brawo ja!
Dtv
7 miesięcy temu
U nas chorowali już na to w listopadzie 2019 roku, zanim kłamliwe media rozdmuchały te grypę do poziomu czarnej śmierci.
Dyb
7 miesięcy temu
Świętujecie rocznice kowidianie?
Media
7 miesięcy temu
Klamstwa
Fggh
7 miesięcy temu
Czy tutejsi moderatorzy muszą dorabiać, promując zawirusowane strony niby z filmikiem o pielęgniarkach? Zgłoszeń nie przyjmują. Czy to już wspóudzuał?
zus
7 miesięcy temu
lekarz rodzinny ci pomoże-przyjedź pan do Szamocina
Bella
7 miesięcy temu
Wracajmy do szkół do normalnego życia a nie cały czas w domu i przed komputerem ja przed tym nauczaniem zdalnym mialem/am super wzrok a teraz noszę okulary. Wrucimy do normalnego życia!!!
bECUiJFD
Lekarz warsza...
7 miesięcy temu
Covid 19 = 100% propaganda. Włącz myśle nie a wyłacz telewizje
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić