o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Mniej ćwiczeń w straży pożarnej? "Ruszyło się, dają młodym popalić"

8
Podziel się

Pandemia ograniczyła ćwiczenia w Straży Pożarnej? Jak opisywało radio RMF FM, w ubiegłym roku miało się odbyć o wiele mniej tzw. ćwiczeń obiektowych. Strażacy przekonują jednak, że sprawa nie jest tak oczywista, bo ćwiczenia się toczą.

Mniej ćwiczeń w straży pożarnej? "Ruszyło się, dają młodym popalić"
Warszawa, 22.06.2020. Obfite opady deszczu w Warszawie. Straz Pozarna usuwa skutki ulewy. (Andrzej Hulimka / Forum, RM, Andrzej Hulimka / Forum)
bErnhNnp

Zdaniem dziennikarzy rozgłośni, w 2020 r. miało odbyć się - ze względu na epidemię koronawirusa - o wiele mniej ćwiczeń, niż w roku 2019. Czy tak jest naprawdę? Zapytani o to strażacy przekonują, że nie.

Czy jest ćwiczenie obiektowe?

Na początku wyjaśnijmy: ćwiczenie obiektowe to rodzaj ćwiczenia, w którym strażacy szkolą się "na sucho". Kiedy do użytku oddawany jest obiekt publiczny, np. szkoła, szpital czy fabryka, to jest on odbierany przez straż.

A potem strażacy planują ćwiczenie obiektowe, idą do dowódcy, jadą i robią symulację. Jeśli jest to - powiedzmy - szkoła, to np. ćwiczy się zasłabnięcie, próbną ewakuację czy sytuację alarmową dotyczącą np. podłożenia ładunku wybuchowego - tłumaczy o2.pl doświadczony strażak.
bErnhNnr
Zobacz także: Robią dyskoteki nie zważając na pandemię. Wojewoda zapowiada interwencję

Sprawdza się np. instalacje gazowe, miejsca podawania i pobory wody, przejścia w budynku. Jak więc wygląda realnie sprawa ze zmniejszeniem liczby ćwiczeń w skali roku?

bErnhNnx
Ze strony operacyjnej to nie wygląda wcale tak strasznie. Prewencja działa, my jeździmy na kontrole przecież, znamy te obiekty. Chłopaki ćwiczą, choć staramy się nie wyjeżdżać - kontynuuje nasz rozmówca.

Doświadczony oficer z centralnej Polski dodaje, że ćwiczenia obiektowe są cykliczne.

Wyobraźmy sobie, że jest np. szkoła. No więc co jakiś czas, umówiony i zaplanowany, strażacy są obecni, przychodzą do budynków i sprawdzają wszystko - mówi o2.pl strażak.
bErnhNny

Mniej ćwiczeń? Często na prośbę

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej wydała wczoraj oświadczenie, w którym wskazuje, że ćwiczeń faktycznie jest mniej (35 885 ćwiczeń w 2020 w stosunku do 60 920 ćwiczeń w 2019 r.). Wynika to z pandemicznych obostrzeń. Jest jednak jedno ale.

Część firm i instytucji funkcjonowało i nadal funkcjonuje w ograniczonym zakresie lub były/są nadal zamknięte (szkoły, hotele, restauracje, sklepy wielkopowierzchniowe) co wykluczało możliwość organizacji ćwiczeń bezpośrednio na terenie obiektów. Państwowa Straż Pożarna otrzymywała wówczas prośby o przesunięcie terminu ćwiczeń w związku z pandemią koronawirusa i organizacją pracy w systemie zdalnym - wskazuje Straż Pożarna.

Gonią młodych

Strażak z innej części kraju przekonuje, że ćwiczenia od marca są zintensyfikowane, a młodzi adepci pożarnictwa się doskonalą.

bErnhNnz
Co się ruszyło. Wzięli młodych do galopu od marca z ćwiczeniami i dają im popalić. Wielu młodych przyjęto teraz do straży. Trafiają oni na trzyletnie staże, uczą się fachu, doskonalą się. A potem idą do jednostek liniowych, gdzie dostają się pod opiekę doświadczonego oficera, z minimum 10-letnim stażem - tłumaczy nam oficer.

Strażacy, z którymi rozmawiamy, twierdzą, że przywołany przez RMF FM przykład Wielkopolski jest elementem nieformalnej wojny między jednostkami czy wręcz konkretnymi osobami. Rozmawiając z o2.pl, nie oceniają tych doniesień pozytywnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErnhNnS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
covid
5 miesięcy temu
ćwiczą w piciu i leżenie na kanapie i oglądanie TV. jak nie ma akcji
ESKOBAR
5 miesięcy temu
Panie radaktorze zapraszam do Torunia mam 23 lata słuzby nie mam taryfy ulgowej zresztą nie wymagam jej ćwiczenia obiektowe odbywają sie systematycznie.
strazak bk
5 miesięcy temu
Żałosny artykuł „doświadczonego” dziennikarza i żałosne wypowiedzi „doświadczonego” strażaka, „A potem strażacy planują ćwiczenie obiektowe, idą do dowódcy, jadą i robią symulację. Jeśli jest to - powiedzmy - szkoła, to np. ćwiczy się zasłabnięcie, próbną ewakuację czy sytuację alarmową dotyczącą np. podłożenia ładunku wybuchowego” To wszystko to STEK BZDUR Symulować to można u lekarza, a strażacy robią pozorację Zasłabniecie w szkole? Po co straż potrzebne jest pogotowie próbną ewakuację?? To przeprowadza dyrektor bez strażaków sytuację alarmową a co to takiego? podłożenia ładunku wybuchowego? Jeśli jest tylko podejrzenie to straż nie jest potrzebna, jeśli jest np.pakunek to straż oczekuje w gotowości w pobliżu ale nie angażuje się w działania Ochotnicy mają mądrzejsze wypowiedzi Pozostałych wypowiedzi nie chce mi się komentować
bErnhNnT
zal.pl
5 miesięcy temu
cwicza w restauracjach kontrole pozarowe
OSP
5 miesięcy temu
ŁAMAG CORAZ WIĘCEJ NIEDŁUGO MINUTA NA 100M BĘDZIE REKORDEM POLSKI.
John
5 miesięcy temu
Tak ćwiczą jak policjanci zatrzymanie kierowcy samochodu demolującego stację paliw.
al2
5 miesięcy temu
Jakiś strażak (tzw.żródło informacji pismaka) nie lubi jakiegoś oficera,więc dokonuje "przecieku" do O2.Pismak żądny sensacji rzuca się na temat niczym szczerbaty na suchary i wysmarowuje super artykuł.Oczywiście ma gdzieś zasady rzetelnego dziennikarstwa i nie ma nawet zamiaru sprawdzać uzyskanych informacji w innych żródłach.W Polsce nikt nie odpowiada za słowa.Ale nie cieszcie się.W innym medium obsmarują O2 w całości i detalicznie,biorąc poszczególne osoby z redakcji i obsmarują was i wasze rodziny.A co.Byle jakiś punkt zaczepienia,jakiś sąsiad coś powie,notatka policji,zdjęcie i resztę się dopisze, wymyśli,zmyśli.I będzie fajnie przeczytać :"żona redaktora X spotyka się z młodszym ,przystojnym mężczyzną.Czy doszło do zdrady? Czy dojdzie do rozwodu?Komu sąd przyzna opiekę nad 12 letnim synem?"To wszystko na podstawie zdjęcia-pani X rozmawia z jakimś człowiekiem. Nie warto być tępym narzędziem w rękach manipulatora panowie autorzy.
Piote
5 miesięcy temu
RMF FM Douczcie sie bo robicie sie jak TVP! Jestem strazakiem i nic takiego nie zauwazylem mimo trwajacej pandemi a jesli nawet by tak bylo to wyjazdy do pazarow, wypadkow innych dzialan ratowniczo-gasniczych itp. To nie sa zaliczane jako cwiczenia kfore podtrzymuja, i doskonala techniki strazakow???? Niech ten pozal sie boze pseiludo dziennikaz sie najpier zastanowi a dooiero pusci swoje ustalenia w eter
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić