Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Szczepienia na COVID-19 będą przymusowe?! Minister zdrowia tłumaczy

89
Podziel się:

We wtorek 17 listopada zorganizowano rządową konferencję prasową. W wydarzeniu wzięli udział Adam Niedzielski, Michał Dworczyk oraz prof. Andrzej Horban, Główny Doradca Prezesa Rady Ministrów do spraw COVID-19. Padły m.in. pytania o nowe obostrzenia i o plotki dot. przymusowych szczepień.

Szczepienia na COVID-19 będą przymusowe?! Minister zdrowia tłumaczy
Adam Niedzielski (Getty Images, NurPhoto , Contributor)

Ze względu na zagrożenie wynikające z pandemii COVID-19 konferencja prasowa odbyła się bez stacjonarnego udziału mediów. To nowa zasada, obowiązująca w przypadku organizowania tego typu wydarzeń w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia optymistycznie o pandemii COVID-19

Michał Dworczyk potwierdził, że w najbliższych dniach nastąpi oddanie do użytku kolejnych szpitali tymczasowych na terenie Polski. Na ich potrzeby przeznaczono też 200 dodatkowych łóżek. Polityk podkreślił jednak, że są one traktowane jako ostateczne wyjście "na najczarniejszy scenariusz". Zapewnił, że rząd panuje nad pandemią COVID-19 w Polsce.

Adam Niedzielski oświadczył, że sytuacja "co najmniej" się stabilizuje. Potwierdził, że po raz pierwszy od wielu tygodni liczba zachorowań na COVID-19 spadła poniżej 20 tysięcy przypadków.

Minister zdrowia wspomniał o dwóch scenariuszach rozwoju pandemii, którymi dzielił się na wcześniejszych spotkaniach pozytywnym i negatywnym. Według Adama Niedzielskiego rozprzestrzenianie się koronawirusa w ostatnich dwóch, trzech tygodniach przeszło w etap stabilizacji.

To, co jest najgorsze, mamy w pewnym sensie za nami – wyjaśnił Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski poinformował, że w Polsce system prowadzenia testów na koronawirusa opiera się przede wszystkim na lekarzach rodzinnych. Często to oni w pierwszej kolejności zlecają wykonanie takich badań. Według ministra w ostatnim czasie liczba podobnych zleceń spadła poniżej 50 tysięcy – w czasie kumulacji było to aż 70 tysięcy. Niedzielski uważa to za kolejny wskaźnik, że sytuacja się poprawia.

Minister zdrowia wyjaśnił, że od samego początku pandemii COVID-19 rząd dążył do wytworzenia "buforu bezpieczeństwa" między liczbą łóżek a pacjentów. Adam Niedzielski przyznał, że na przełomie października i listopada rzeczywiście wskaźniki zaczęły się do siebie niebezpiecznie zbliżać. Obecnie jednak sytuacja znacznie się poprawiła, co znajduje także odzwierciedlenie w liczbie hospitalizacji.

Możemy bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość – podkreślił minister Niedzielski.

Adam Niedzielski wskazał, że w ciągu ostatnich dwóch, trzech tygodni nastąpił wzrost odpowiedzialności społecznej. Uważa, że spadek liczby zachorowań miał miejsc m.in. w wyniku decyzji o zamknięciu cmentarzy na początku listopada, której skutki Polacy odczuli właśnie po około 10 dniach. Zmniejszyła się również mobilność koronawirusa, co jest analizowane na podstawie danych z telefonów komórkowych Polaków – zaczęli oni więcej czasu spędzać we własnych domach.

Profesor Andrzej Horban o koronawirusie. Co powiedział ekspert do spraw COVID-19?

Prof. Andrzej Horban podkreślił, że pandemia COVID-19 przebiega etapowo. W tej chwili Polska znajduje się na trzecim, kiedy mamy do czynienia z bardzo silną transmisją i poważnym zagrożeniem dla opieki zdrowotnej.

Profesor oszacował, że mamy do dyspozycji 100 tysięcy łóżek. Przy trzecim etapie transmisji zajętych jest około 20 proc. stanowisk. Takie sytuacje mogą prowadzić do ograniczenia dostępu do leczenia zarówno u pacjentów, którzy potrzebują pilnej pomocy, jak i w lepszym stanie, ale wymagających opieki szpitalnej.

Prof. Andrzej Horban poruszył temat szpitali tymczasowych, których budowę brali pod uwagę rządzący wielu europejskich krajów. Ekspert zalecił rozważenie, jacy pacjenci powinni trafiać do takich placówek. Wskazał, że mogą to być osoby w stanie niewymagającym bardzo poważnej opieki lub właśnie dochodzące do zdrowia po leczeniu ciężkiego schorzenia.

Koronawirus w Polsce – szczepienie na COVID-19 będzie obowiązkowe?

W trakcie konferencji prasowej Adam Niedzielski otrzymał pytanie odnośnie wprowadzenia nowych obostrzeń. Minister zdrowia poinformował, że rząd nie planuje zarządzenia kolejnych ograniczeń. Jak wyjaśnił polityk, obecne zasady obowiązują jeszcze do 29 listopada, a kolejne pojawią się tylko w przypadku, gdyby doszło do gwałtownego pogorszenia się sytuacji.

Adam Niedzielski odpowiedział także na pytanie odnośnie szczepionki. Minister zdrowia zdementował pogłoskę, że rząd zamierza wprowadzić obowiązek przyjmowania szczepionki na COVID-19. Podkreślił jednak, że Polacy będą namawiani do wyrażenia zgody na takie rozwiązanie.

Zobacz także: Zobacz też: To będzie słaby kwartał dla gospodarki. "Ludzie zacisnęli portfele"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(89)
Arek
rok temu
,, miał miejsc" Napisała tępa Ewelina. Poprawnie : Miał miejsce
browar1501
rok temu
Niech się zaszczepi ten minister śmierci Niedzielski. To jest człowiek szalony i bardzo niebezpieczny przypomina małpę z brzytwą.Jak taki rozjuszony do granic wytrzymałości może zarządzać zdrowiem Polaków.
lola
rok temu
niech się zaszczepi wpierw minister zdrowia
Ewig
rok temu
Uff
Ewig
rok temu
Minister Zdrowia p. Adam Niedzielski to jakies nieporozumienie. Jaki z niego lekarz jak to jest ekonomista!!! Ludzie dajcie spokój-jak ma byc dobrze w tym układzie ze służba zdrowia???
karol
2 lata temu
Art. 36. [Zastosowanie środków przymusu bezpośredniego] 1. Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji obowiązkowej hospitalizacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków. 2. O zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego decyduje lekarz lub felczer, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu bezpośredniego oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie przez osoby wykonujące zawody medyczne. Każdy przypadek zastosowania środka przymusu bezpośredniego odnotowuje się w dokumentacji medycznej. 3. Lekarz lub felczer może zwrócić się do Policji, Straży Granicznej lub Żandarmerii Wojskowej o pomoc w zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego. Udzielenie pomocy następuje pod warunkiem wyposażenia funkcjonariuszy lub żołnierzy w środki chroniące przed chorobami zakaźnymi przez tego lekarza lub felczera. 4. Przed zastosowaniem środka przymusu bezpośredniego uprzedza się o tym osobę, wobec której środek przymusu bezpośredniego ma być zastosowany, i fakt ten odnotowuje się w dokumentacji medycznej. Przy wyborze środka przymusu bezpośredniego należy wybierać środek możliwie dla tej osoby najmniej uciążliwy, a przy stosowaniu środka przymusu bezpośredniego należy zachować szczególną ostrożność i dbałość o dobro tej osoby. 5. Przymus bezpośredni polegający na unieruchomieniu może być stosowany nie dłużej niż 4 godziny. W razie potrzeby stosowanie tego przymusu może być przedłużone na następne okresy 6-godzinne, przy czym nie dłużej niż 24 godziny łącznie. 6. Przytrzymywanie jest doraźnym, krótkotrwałym unieruchomieniem osoby z użyciem siły fizycznej. 7. Unieruchomienie jest dłużej trwającym obezwładnieniem osoby z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftana bezpieczeństwa. 8. Przymusowe podanie leku jest doraźnym lub przewidzianym w planie postępowania leczniczego wprowadzeniem leków do organizmu osoby - bez jej zgody.
karol
2 lata temu
Art. 36. [Zastosowanie środków przymusu bezpośredniego] 1. Wobec osoby, która nie poddaje się obowiązkowi szczepienia, badaniom sanitarno-epidemiologicznym, zabiegom sanitarnym, kwarantannie lub izolacji obowiązkowej hospitalizacji, a u której podejrzewa się lub rozpoznano chorobę szczególnie niebezpieczną i wysoce zakaźną, stanowiącą bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia innych osób, może być zastosowany środek przymusu bezpośredniego polegający na przytrzymywaniu, unieruchomieniu lub przymusowym podaniu leków. 2. O zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego decyduje lekarz lub felczer, który określa rodzaj zastosowanego środka przymusu bezpośredniego oraz osobiście nadzoruje jego wykonanie przez osoby wykonujące zawody medyczne. Każdy przypadek zastosowania środka przymusu bezpośredniego odnotowuje się w dokumentacji medycznej. 3. Lekarz lub felczer może zwrócić się do Policji, Straży Granicznej lub Żandarmerii Wojskowej o pomoc w zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego. Udzielenie pomocy następuje pod warunkiem wyposażenia funkcjonariuszy lub żołnierzy w środki chroniące przed chorobami zakaźnymi przez tego lekarza lub felczera. 4. Przed zastosowaniem środka przymusu bezpośredniego uprzedza się o tym osobę, wobec której środek przymusu bezpośredniego ma być zastosowany, i fakt ten odnotowuje się w dokumentacji medycznej. Przy wyborze środka przymusu bezpośredniego należy wybierać środek możliwie dla tej osoby najmniej uciążliwy, a przy stosowaniu środka przymusu bezpośredniego należy zachować szczególną ostrożność i dbałość o dobro tej osoby. 5. Przymus bezpośredni polegający na unieruchomieniu może być stosowany nie dłużej niż 4 godziny. W razie potrzeby stosowanie tego przymusu może być przedłużone na następne okresy 6-godzinne, przy czym nie dłużej niż 24 godziny łącznie. 6. Przytrzymywanie jest doraźnym, krótkotrwałym unieruchomieniem osoby z użyciem siły fizycznej. 7. Unieruchomienie jest dłużej trwającym obezwładnieniem osoby z użyciem pasów, uchwytów, prześcieradeł lub kaftana bezpieczeństwa. 8. Przymusowe podanie leku jest doraźnym lub przewidzianym w planie postępowania leczniczego wprowadzeniem leków do organizmu osoby - bez jej zgody.
xxx
2 lata temu
Szwecja płaci odszkodowania ofiarom szczepionki przeciwko świńskiej grypie. Polska zapłaci ci odszkodowanie ? w tedy mówili to samo
vdec
2 lata temu
NIE MOZE BYĆ OBOWIĄZKU Problem w tym,ze nie wszystkich mozna szczepić nawet na popularną grypę a co dopiero na "wirusa w koronie".Osoby pozbawinne odporności immunologicznej nie poradza sobie ze szczepionką.Tu należy mówic o leku, który bedzie hamował rozwój choroby bo to jest bliższe faktom.
Adam
2 lata temu
Ja Ci dam przymusowe!!!!!!dopiero wszyscy wyjdą na Warszawę Lempart to będzie pikuś
iza
2 lata temu
Panowie ministrowie wy chyba zyjecie w innej Polsce a my zwykly lud w innej ,fakt wy macie swoje szpitale i lekarzy i testy na zawolanie
iza
2 lata temu
Panowie ministrowie wy chyba zyjecie w innej Polsce a my zwykly lud w innej ,fakt wy macie swoje szpitale i lekarzy i testy na zawolanie
Praca dom
2 lata temu
Praca dom , praca dom jak w Orwelu.
wojak
2 lata temu
Rządowi terroryści art.115 KK paragraf 20 pkt.1 zastraszanie wielu osób -terroryzm ( 5lat) kwarantanny.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić