Najgroźniejszy owad w Polsce? Leśnicy pokazali, jak wygląda

69

Ze względu na wydzielaną truciznę okrzyknięto ją najgroźniejszym owadem w Polsce. Karkonoski Park Narodowy uspokaja jednak, że oleica krówka to chrząszcz, którym tylko lubią straszyć media. Wcale nie jest tak groźny i wydaje się dość ciekawym osobnikiem. Gdzie można go spotkać?

Najgroźniejszy owad w Polsce? Leśnicy pokazali, jak wygląda
Oleica krówka. Ten chrząszcz uznawany jest za najbardziej niebezpiecznego w Polsce (X (dawniej Twitter))

Jednorazowo samica potrafi złożyć aż do 10 tysięcy jaj, a jej larwy przyczepiają się do odnóży dzikich pszczół aby żerować potem na ich jajach.

Do tego, w sytuacji zagrożenia dorosłe osobniki wydzielają żółtą oleistą ciesz, której składnikiem jest bardzo silna trucizna o nazwie kantarydyna.

Nic więc dziwnego, że niepozorny chrząszcz o uroczej nazwie Oleica Krówka cieszy się nienajlepszą sławą w polskiej prasie, ale czy naprawdę jest się czego bać?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lekarstwo na katar sienny. Mały chrząszcz może być kluczem

Niektóre źródła chętnie powielają informację, że substancja wydzielana przez niewielkiego owada jest śmiertelna.

I choć obiektywnie jest to prawdą, mało kto dodaje, że śmiertelną dawkę kantarydyny dla dla człowieka stanowi około 0,02 gram, a to ilość niemożliwa do wyprodukowania przez pojedynczego owada.

Czy zatem trzeba obawiać się kontaktu z wspomnianym chrząszczem? Wątpliwość tę raz na zawsze postanowili rozwiać pracownicy Karkonoskiego Parku Krajobrazowego:

Oleica krówka to chrząszcz, którym lubią straszyć media. Zestresowana wydziela oleistą ciecz z trującą kantarydyną, ale pojedynczy owad wydziela jej tak mało, że spowodować może podrażnienie skóry czy oczu, i to kiedy weźmiemy oleicę na ręce, bo ludzi one nie gonią i nie atakują - wyjaśniają leśnicy.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić