Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

NASA pokazała niesamowite zdjęcia z Teleskopu Hubble’a

7

Kosmiczny Teleskop Hubble’a po raz kolejny dostarczył niezwykłych zdjęć z odległych zakątków wszechświata. Tym razem obiektem jego obserwacji była galaktyka IC 4709, oddalona o 240 milionów lat świetlnych i znajdująca się w gwiazdozbiorze Lunety. Na zdjęciu

NASA pokazała niesamowite zdjęcia z Teleskopu Hubble’a
Nasa pokazała najnowsze zdjęcia z Teleskopu Hubble’a (Getty Images, X)

Teleskop uchwycił jasne centrum, bogaty w gwiazdy dysk oraz otaczające galaktykę mgliste, półprzezroczyste halo. Astronomów szczególnie zainteresowało galaktyczne centrum, które kryje "gargantuiczną" czarną dziurę o masie 65 milionów mas Słońca. To niesamowite zjawisko zostało dokładnie przeanalizowane przez naukowców.

Zagłębienia w strukturze galaktyki oraz interakcje gazu przyciąganego przez czarną dziurę są widoczne dzięki wyjątkowej rozdzielczości Teleskopu Hubble’a. Gaz rozgrzewa się bowiem tak bardzo, że emituje światło w szerokim zakresie fal elektromagnetycznych – od podczerwieni, przez światło widzialne, aż po promieniowanie rentgenowskie.

Spiralną drogą spada na nią tworzący dysk gaz rozgrzewając się w czasie nabierania coraz większej prędkości obrotowej — podają naukowcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ulewne deszcze pod Londynem. Rzeka wystąpiła z brzegów

NASA pokazała nowe zdjęcia sąsiedniej galaktyki

Niestety, światło widzialne pochodzące z jądra galaktyki jest blokowane przez pas pyłu, co nie przeszkadza jednak w uzyskaniu szczegółowego obrazu interakcji w jądrze galaktycznym dzięki zaawansowanej technologii Teleskopu Hubble’a.

Są to informacje kluczowe dla zrozumienia supermasywnych czarnych dziur obecnych w galaktykach znacznie bardziej odległych niż IC 4709, gdzie rozdzielenie tak drobnych szczegółów nie jest możliwe.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Naukowcy mają nadzieję, że dodatkowych danych na temat jądra galaktyki IC 4709 oraz innych galaktyk dostarczy teleskop NASA SWIFT, który umożliwi obserwacje w świetle widzialnym, ultrafioletowym oraz w zakresie promieni X. Wspomóc go może europejski satelita Euclid. Obserwacje te mają pomóc dokładniej zrozumieć czarne dziury i ich wpływ na galaktyki.

Autor: KARO
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić