Naukowcy biją na alarm. Polski symbol piękna na skraju wymarcia

84

Wszyscy obserwatorzy przyrody marzą o tym, żeby go spotkać. W tej chwili jest to bardzo trudne, ale za kilka lat może być całkowicie niemożliwe — twierdzą eksperci. Kraska to jeden z najbarwniejszych i najpiękniejszych ptaków, występujących w Polsce. Niestety, gatunek jest zagrożony wyginięciem.

Naukowcy biją na alarm. Polski symbol piękna na skraju wymarcia
W Polsce kraska zagrożona jest wyginięciem (YouTube, Polska Flora i Fauna)

Dawniej pospolity, obecnie zagrożony wyginięciem. Jeszcze pod koniec lat 70. liczebność kraski w Polsce szacowano na około 1000 par. W tej chwili, według ekspertów, w kraju zostało około dziesięciu par tego ptaka.

Za kilka lat kraska, uważana za jednego z najbarwniejszych ptaków w kraju, może całkowicie zniknąć z polskich lasów.

Słowo ''kraska'' w epoce baroku oznaczało tyle co ''piękność'', coś barwnego, zachwycającego. Właśnie takie słowa przychodzą na myśl, gdy chce się opisać wygląd tego niezwykłego ptaka...

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lwica kontra hieny. Dramatyczna próba przetrwania

Jak opisuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, kraska jest wielkości sójki (niektórzy często mylą te ptaki), a tym, co ją wyróżnia, jest charakterystyczne, barwne upierzenie, w którym dominuje niebieski lub niebiesko-zielony kolor.

Rafał Wyszyński, ornitolog, leśnik i fotograf przyrody zaznacza, że natknięcie się na kraskę należy do niesamowitych doświadczeń i jest marzeniem wielu obserwatorów przyrody, ponieważ "jest to, jak na nasze warunki, ptak bardzo kolorowy, w różnych odcieniach niebieskiego, brązowego, czarnego".

Dlaczego gatunek znika z Polski?

Obecnie ostoją kraski jest Równina Kurpiowska, niestety, istnieje prawdopodobieństwo, że już wkrótce kraski będziemy mogli obejrzeć jedynie za granicą lub na zdjęciach. ''Od jakiegoś czasu ich liczebność drastycznie spada i w tym momencie zostało może około dziesięciu par tego ptaka w całej Polsce'' — mówi ornitolog.

Co takiego sprawiło, że kraska zagrożona jest wyginięciem? Ma to związek ze zmianami, które zaszły w rolnictwie w ostatnich dekadach.

Traci miejsca, gdzie może zdobywać pokarm oraz gniazdować. Jej występowanie w dużej mierze uzależnione jest od wypasu bydła, a hodowla bydła staje się coraz bardziej intensywna, prowadzona na skalę przemysłową — wyjaśnia ekspert, cytowany przez tvn24.pl.

W ocenie przyrodnika, w tej chwili trudno ocenić, czy ochrona kraski jest jeszcze możliwa, ale pewne jest jedno: bez podjęcia jakichkolwiek działań ochronnych ten niezwykły ptak już za kilka lat może całkowicie zniknąć z Polski.

Zobacz także: Zwierzęta, skrajnie zagrożone w Polsce. Część 5 [ Nagórnik, Kraska ]
Autor: APOL
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić