Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska | 
aktualizacja 

Najzabawniejszy kawał świata. Naukowcy wytypowali go po 20 latach badań

572

Eksperci ujawnili, jak brzmi najzabawniejszy żart na świecie. Podkreślili, że został wybrany ze względu na jego "prawdziwą, uniwersalną atrakcyjność". Ale czy aby na pewno jest aż tak śmieszny? Przekonajcie się sami, czytając go poniżej w ramach naszej #DziennejDawkiDobregoNewsa.

Najzabawniejszy kawał świata. Naukowcy wytypowali go po 20 latach badań
Najzabawniejszy dowcip świata wybrany. Koń by się uśmiał? (Getty Images, MilesStones)

Badanie nad najzabawniejszym żartem na świecie rozpoczęło się ponad 20 lat temu. Zespół naukowców, w tym jeden z doktoratem przeanalizował oceny ponad 1,5 mln ludzi z całego świata.

Oto najzabawniejszy żart świata. Ubaw po pachy?

Eksperyment przeprowadzono na stronie internetowej LaughLab. Specjaliści rozpatrzyli ponad 40 tys. żartów.

Dwóch myśliwych poszło do lasu. Nagle jeden z nich padł jak długi. Wydaje się, że nie oddycha, a jego oczy są zaszklone. Drugi mężczyzna wyciąga telefon i dzwoni na pogotowie. Z przejęciem mówi do słuchaki: "Mój przyjaciel nie żyje! Co mam zrobić?". Operator w słuchawce odpowiada: "Prosze się uspokoić, pomogę". A następnie dodaje: "Najpierw upewnijmy się, czy faktycznie nie żyje". Zapada cisza, potem słychać strzał. Następnie dzwoniący pyta: "Ok, co teraz?" - brzmi dowcip, który rozśmieszył najwięcej osób.

Dr Richard Wiseman, psycholog, który przewodniczył badaniu, chciał ujawnić wyniki jeszcze przed Międzynarodowym Dniem Żartu (International Joke Day), który odbył się w piątek, 1.07. "Wiele z nadesłanych dowcipów otrzymało wyższe oceny [niż ten żart - przyp.red.] od pewnych grup ludzi, ale ten miał naprawdę uniwersalny urok" - przyznał.

Ponadto uważamy, że żarty są zabawne z wielu różnych powodów. Czasami sprawiają, że czujemy się lepsi od innych, zmniejszają emocjonalny wpływ sytuacji wywołujących niepokój lub zaskakują nas z powodu jakiejś niezgodności. Żart myśliwych zawierał wszystkie trzy elementy - dodał ekspert.

Dr Wiseman, naukowiec z University of Hertfordshire, założył badanie na stronie internetowej LaughLab w 2001 roku. Naukowiec powiedział, że niezwykle ważne w każdym gagu jest poczucie zaskoczenia, odwołując się do wniosków Scotta Weemsa, autora książki "Ha! Nauka o tym, kiedy się śmiejemy i dlaczego".

Uważam, że gusta komediowe są bardzo zróżnicowane, ponieważ humor nie polega na ustawieniach czy puentach. Zamiast tego chodzi o "szok", kiedy ludzie myślą w określony sposób, a nagle to myślenie zostaje odwrócone - mówił Weems w rozmowie z "HuffPost".
(...) ale musi być też cel. Powodem, dla którego żarty o martwych dzieciach są tak nieprzyjemne, jest to, że ten sam składnik, który powoduje szok, pozostawia nam również niefortunne obrazy, gdy żart się kończy - dodał.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić