Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Karolina Sobocińska
Karolina Sobocińska
|
aktualizacja

Archeolodzy podekscytowani. Odkrycie, o którym mówi Biblia

208
Podziel się:

W Izraelu doszło do wyjątkowego odkrycia. Archeologom udało się dojść do kamiennej inskrypcji sprzed 2 tys. lat. Znalezisko zawiera pierwszą pełną pisownię słowa "Jerozolima" na kamieniu. Artefakt został znaleziony podczas wykopalisk na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Jerozolimie, znanego jako Binyanei Ha'Uma.

Archeolodzy podekscytowani. Odkrycie, o którym mówi Biblia
Odkrycie (YouTube)

Izraelscy archeolodzy mają powody do dumy - takiego znaleziska dawno nie było. Zeszłej zimy podczas wykopalisk na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Jerozolimie, znanego jako Binyanei Ha'Uma znaleziono kamienne inskrypcje sprzed ponad 2 tys. lat.

Wielkie odkrycie

Naukowcy potwierdzili, że na kamieniu znajduje się pierwsza pełna pisownia słowa "Jerozolima".

Według Izraelskiego Urzędu Starożytności napis jest w języku aramejskim (język z grupy semickiej, używany na Bliskim Wschodzie od II tysiąclecia p.n.e. aż do czasów dzisiejszych - red.). Pisownia ma nie różnić się od nowoczesnych liter języka hebrajskiego.

Chananiasz, syn Dodalosa z Jerozolimy - tak brzmi pełny napis.

Uważa się, że Hananiasz był starożytnym artystą-garncarzem. Eksperci datują znalezisko na okres Drugiej Świątyni, czyli pierwszy wiek naszej ery, co tym bardziej jest zaskakujące.

Inskrypcje z okresu Pierwszej i Drugiej Świątyni wspominające o Jerozolimie są dość rzadkie - twierdzą dr Yuval Baruch, regionalny archeolog w Jerozolimie i prof. Ronny Reich z Uniwersytetu w Hajfie, jak podaje "Fox News".
Ale jeszcze bardziej wyjątkowa jest pełna pisownia nazwy, jaką znamy dzisiaj, która zwykle pojawia się w wersji skróconej - dodają.

To jedyna kamienna inskrypcja z okresu Drugiej Świątyni, w której pojawia się pełna pisownia. Wcześniej pojawiła się tylko raz, na monecie Wielkiej Rewolty przeciwko Rzymianom (66-70 n.e.).

Eksperci zauważają, że chociaż Jerozolima pojawia się w Biblii 660 razy, tylko pięć stosunkowo późnych wzmianek ma pełną pisownię. Kamienny napis jest obecnie wystawiony w Muzeum Izraela w Jerozolimie.

Karolina Sobocińska, dziennikarka o2.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(208)
Halina
miesiąc temu
Do dzisiaj piszemy na murach bez przesądy
Daro
miesiąc temu
Nie wiem co bierzecie,ale bierzcie po połowie
ola
miesiąc temu
Przestańcie usuwać komentarze dotyczące Palestyny!!!!!
Dona
miesiąc temu
Jeśli chodzi o Biblię to wszystko się zgadza a historyczne fakty są i to co dzieje się teraz również jest napisane Jeżeli Biblia była by fałszywą księgą to by jej dawno nie było a jest to najstarsza księga zawsze kościoły niszczyły Biblię i tych co ją czytali
JANKO GAAPPA
miesiąc temu
A nie pisało Jarosław Smoleńsk i pomnika samolotu nie znaleźli:-DDD ........ . . Tyle lat chazarowie bezpodstawnie okupują Palestynę do której nigdy nie mieli żadnych praw i nie sfałszowali nawet tego ot plemię wygnane, odrzucone i przeklete przez Boga tak jak im zapowiedział
Goldengecko
miesiąc temu
Ci co napisali biblię, to nieźli bajkopisarze.
Tom
miesiąc temu
Ale o co tu się rozchodzi
XDxd
miesiąc temu
Sami ten napis wyryli, za duże wgłębienia, przy takim czasie to niektore literki słabo były by widoczne. Ale co ja sie tam znam tam sa sami naukowcy
Aleks
miesiąc temu
I co z tego? Biblia to zbior roznych legend bez historycznych faktow
Lynxo
miesiąc temu
To wreszcie Chananiasz czy Hananiasz
Dziadek
miesiąc temu
Dawniej wierzyli że ziemia jest jak bochen chleba i podparta na czterech słoniach
Stop kłamstwa...
miesiąc temu
Przed jezuskiem juz było piśmiennictwo rozwinięte ba były cywilizacje. Na terenie Polski znaleziono BUMERANG Z PRZED 15 TYSIĘCY LAT. W OKOLICACH KIELC NAJSTARSZY SCHEMAT WOZU NA ŚWIECIE! !!! To te 2000 tyś lat to jak splunąć.
He he
miesiąc temu
Przestancie wciskac ludziom kity o tej wojence i wychwalac tego klauna żełenskiego. Piszecie takie bzdury ,że tylko ameby ludzkie w to wierzą jeszcze ,Tak jak kiedys ludziom wciskali propagande w filmach z Rambo..... Bylem dzieckiem to wierzylem że Amerykance to ci dobrzy.... Niestety doroslem ,zaczerpnąłem wiedzy i czar o nieskazitelnosci Amerykanców ,prysl... .
bobik
miesiąc temu
żeby było przynajmniej Jarosław.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić