Naukowcy zbadali papugi. Zadziwiające skutki katastrofy klimatycznej

48

Naukowcy odkryli, że u niektórych gatunków na skutek zmian klimatycznych zmieniły się rozmiary różnych części ciała. Badanie opublikowano w czasopiśmie "Cell".

Naukowcy zbadali papugi. Zadziwiające skutki katastrofy klimatycznej
U myszarki zaroślowej wzrosła długość ogona. (Getty Images)

Zmiany klimatyczne sprawiają, że zwierzęta muszą szybko dostosowywać się do nowych warunków. Jak podkreśla autorka badań Sara Ryding z Deakin University w Australii, nie wszystkim gatunkom się to uda.

Jak się okazuje, jedną z podstawowych zmian, jakie zachodzą u zwierząt, jest zwiększenie lub zmniejszenie rozmiarów poszczególnych części ciała.

Zwierzęta stałocieplne, takie jak ptaki, nie potrafią kontrolować temperatury organizmu. Jeśli pojawią się niespotykane dotąd upały, mogą się przegrzać i umrzeć.

Dlatego, jak wynika z ostatnich badań, u kilku gatunków australijskich papug wielkość dzioba wzrosła od roku 1871 roku średnio o 4-10 procent. Z kolei zamieszkujący Azję wielki nietoperz okrągłolistny wykształcił większe skrzydła. Dzięki temu zwierzęta zyskały dodatkową powierzchnię, z której mogą tracić nadmiar ciepła.

Naukowcy zaobserwowali też zmiany w wielkości części ciał niektórych ssaków. U myszarki zaroślowej wzrosła długość ogona, a inny gryzoń — ryjówka popielata — wykształcił dłuższe ogon i nogi.

Jak podkreślają eksperci, zmiany te zaszły u zwierząt na całym świecie, nie są więc uzależnione od rejonu geograficznego.

Zobacz także: Deszcz na Grenlandii. Niepokojące zjawisko pierwszy raz w historii pomiarów
Autor: BJ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić