Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Katastrofa na Syberii. Metan uwalnia się spod wiecznej zmarzliny

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
82
Podziel się:

Po zeszłorocznych upałach na Syberii najprawdopodobniej uwolniły się do atmosfery znaczące ilości metanu — gazu, który wpływa na środowisko gorzej nawet niż dwutlenek węgla. To jeszcze bardziej utrudni walkę z globalnym ociepleniem.

Katastrofa na Syberii. Metan uwalnia się spod wiecznej zmarzliny
Metan nad Syberią (Twitter)

Płynące z Syberii poważne zagrożenie dla środowiska wcześniej było niewidoczne dla oka. Najnowsze technologie pozwalają jednak odnaleźć źródła emisji niebezpiecznych gazów. Ślady metanu w atmosferze można wychwycić dzięki satelitom. Ostatnie raporty naukowców są coraz bardziej niepokojące.

Wzrosła koncentracja metanu

Naukowcy z Rosyjskiego Geologicznego Instytutu Badawczego ustalili, że po fali upałów w 2020 roku wzrosła koncentracja metanu atmosferycznego na Syberii. Jak dowodzą, zwiększona emisja gazów pochodziła z formacji wapiennych.

Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS). Zdaniem naukowców, jeżeli dojdzie do topnienia gleb wiecznej zmarzliny obejmujących duże obszary półkuli północnej, w szczególności północnej Azji oraz Ameryki Północnej, uwolnią one CO2 i metan, co spotęguje efekt cieplarniany.

Metan jest tu szczególnie niebezpieczny, ponieważ jego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego jest wielokrotnie wyższy niż CO2 – wyjaśnia prof. dr Nikolaus Froitzheim z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Bonn cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP przez AGH.

Emisje będą wpływać na zmianę klimatu

"Jeśli postawiona przez nas hipoteza jest poprawna, to tego typu emisje w istotny sposób mogą wpływać na globalne zmiany klimatyczne" - podkreśla prof. Jarosław Majka z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH. Naukowcy odkryli znacznie podwyższoną koncentrację w dwóch obszarach północnej Syberii: pasie fałdowym Tajmyr i obrzeżu tarczy syberyjskiej.

Profesor oraz jego współpracownicy sugerują zatem, że pustki i szczeliny wapienia, które zostały zatkane mieszaniną lodu i hydratu gazu, w wyniku ogrzania stały się przepuszczalne. "W rezultacie gaz ziemny będący głównie metanem ze zbiorników wewnątrz i poniżej wiecznej zmarzliny może docierać na powierzchnię Ziemi" – mówi N. Froitzheim.

Szacowane ilości gazu ziemnego pod powierzchnią północnej Syberii są ogromne. Kiedy przy topnieniu wiecznej zmarzliny część zostanie wyemitowana do atmosfery, może to mieć dramatyczny wpływ na i tak już przegrzany klimat na świecie – podkreśla N. Froitzheim.

+38 stopni na Syberii

W szczytowym momencie temperatury na kole podbiegunowym przekroczyły 38 stopni Celsjusza. Lato na Syberii jest krótkie, ale upalne. Od kilku lat pobijane są syberyjskie rekordy temperatur, a także podnosi się średnioroczna temperatura.

Wpływa to negatywnie na środowisko naturalne, w tym na wieczną zmarzlinę. Ten głęboki, całoroczny lód skrywa przed światem pęcherzyki metanu, które wraz ze wzrostem temperatury, są coraz szybciej uwalniane. To z kolei przyśpiesza efekt cieplarniany.

Rosja nie stosuje polityki ograniczania metanu

Tymczasem Unia Europejska pracuje obecnie nad nowymi regulacjami dotyczącymi emisji z sektora energetycznego. Jednak według analizy Międzynarodowej Agencji Energetycznej inni wielcy emitenci, tacy jak Rosja, prawie nie stosują polityki ograniczania metanu.

Zobacz także: Kiedy wróci lato? Prognoza pogody na weekend z IMGW
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(82)
Cywilizacja
rok temu
Zatrzymać wylesianie na masową skalę. Zacząć sadzić drzewa na masową skalę bo one do swojego wzrostu pochłaniają gigantyczne ilości CO2. Każdy ko ma ogród lub działkę niech zainwestuje w minimum jeden duży zbiornik na deszczówkę oraz niech posadzić tyle drzew i krzewów liściastych ile się da oraz jakieś zioła lecznicze. Sadźmy drzewa i krzewy w lasach, parkach pod blokiem. Nawet jeśli nie mamy na to zezwolenia. Inne kraje masowo niszczą łąki i wycinają lasy, my bądźmy mądrzejsi. Nie popełniamy tego błędu, bądźmy mądrzejsi, Sadźmy drzewa, krzewy, zioła,. W lasach, w ogrodach w parkach po łąkach. Mamy tyle cennych gatunków np dzika róża, z jej płatków robi się dżemy a owoce są jadalne i zdrowe. Zróbmy sprzątanie świata. Ratujmy planetę, ratujmy Polskę!
?????
rok temu
Kiedyś mówili o ozonie, nawet dziura ozonowa była, czy już wszyscy zapomnieli? Teraz mamy etan, za chwilę napiszą o jakimś metanie, później butanie itd.itd. I tak w nieskończoność, a to dziury lub wybuchy na słońcu. Jak w starożytnym Egipcie kapłani straszyli ciemny ludek, zaćmieniem słońca i mówili ze to bogowie się gniewają. A teraz straszą ciemny ludek różnymi pierdamonami, które na przestrzeni istnienia planety ziemia nijak mają się do rzeczywistości. Są to zmiany cykliczne, które były są i będą a człowiek ma tu niewiele do powiedzenia.
dfg
rok temu
Z globalnym czym? Najwieksze temp na ziemi w ostatnim wieku byly 100 lat temu. W kilka sekund mozna to sprawdzic z google.
putin
rok temu
hahaha naturala dostawa metanu wyrzadzila wieksze szkody niz cala ludzkosc prze pare lat? Od kogo teraz zieloni z UE pobiora kare ???
Nicki
rok temu
Będą musieli nałożyć sankcje na Rosję za nadmierną emisję metanu. Bo tak się chyba teraz to załatwia.
Ciekawy
rok temu
Nie można go jakoś zbierać ?
Pusia
rok temu
Jak sami stwierdzili, to tylko ich hipoteza, że metan zwiększy efekt cieplarniany z nad Syberii. Pożary w Turcji, Grecji i Chirwacji nie potęgują efektu cieplarnianego??? W przyrodzie nic nie ginie a pożary tworzą chmury z których w końcu spadnie deszcz a chmury zasłaniają słońce! Wyłoni się większy problem na słońcu, ponieważ wyrzut koronalny będzie olbrzymi i jak ogromna fontanna wyrzuci we wszystkich kierunkach plazmę, która dotrze do Ziemi! Tego sie nie da opanować a efekty mogą być tragiczne, gdyż plazma może zniszczyć satelity oraz elektronikę na ziemi ! Do tego może zniszczyć transformatory i elektrownie itp. TO jest efekt !
antyKOmunista
rok temu
EUrowariaci, powietrze i przyroda im przeszkadza a trucizny z niemieckich kopalni węgla brunatnego i ich elektro śmieci nie przeszkadzają.
Nikodem
rok temu
Czy Premier Morawiecki wyśle strażaków do chłodzenia wiecznej zmarzliny?
fvffggf
rok temu
Zabraknie miejsca do upraw, miejsca do zycia ale jesli ma to wyeliminowac pasozytnictwo toczace ludzkosc to warto czekac.
Marcin
rok temu
Wspaniałe wieści wystarczy tylko podpalić lasy na syberii co nie jest trudne gdyż obecnie co roku zaczynają płonąć i Rosja zamieni się w popiół i zacznie znów kupować Polską żywność gdyż cała ich produkcja zboża zacznie płonąć .I pomyśleć że obecnie nadal są w Polsce ludzie mówiący że Rosja jest dla nas zagrożeniem obecnie największym zagrożeniem są dla samych siebie spadająca liczba ludności ASF ptasia grypa ,corona wirus elektrownie atomowe wycieki ropy do rzek wysuszenie jeziora Bajkał dodając kilometry kwadratowe na których wysadzano bomby atomowe dochodzimy do tego że Rosja się rozpada i zamiast walczyć z problemami wysyła wojsko na Ukrainę ,do Wenezueli i Syrii .
dziadek
rok temu
Ziemia to żywy ekosystem, chcecie by było zawsze tak samo to na KSIĘŻYC
ekologia?
rok temu
A Niemcy zamykają elektrownie atomowe które praktycznie niczego do atmosfery nie uwalniają i przechodzą na elektrownie gazowe aby nord stream się spłacił.
katolik
rok temu
Metan wypalają pioruny-Bóg wie jak tworzyć świat-więc stworzył go w odpowiedni sposób-nie lękajcie się.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić