aktualizacja 

Niagara zmieniła się nie do poznania. Zdjęcia z 1969 r. robią wrażenie

6

27 tys. ton skał użyli Amerykanie, aby w 1969 roku tamować rzekę Niagara i "wyłączyć" wodospad Niagara. Inżynierowie chcieli wówczas ocenić skutki erozji, a także zbadać dno kaskady. Potem jednak uznali, że głazy były niezbędne do podparcia jednej z części słynnego wodospadu.

Niagara zmieniła się nie do poznania. Zdjęcia z 1969 r. robią wrażenie
.Niagara Falls (wikipedia)

Wodospad Niagara jest stosunkowo młody w skali geologicznej. Rzeka Niagara powstała około 12 tys. lat temu, po ustąpieniu ostatniego zlodowacenia. Od czasu powstania na skutek erozji skał wodospad cofnął się około 7 mil w górę rzeki, w stosunku do pierwotnego położenia.

"Wyłączyli" Niagarę

Największy problem wodospadu to ciągłe podmywanie jego podstawy, która prowadzi to do szybkiego cofania się progu. Jednak obecnie erozja skał została w znacznej mierze spowolniona dzięki serii prac inżynieryjnych wykonanych w ciągu ostatniego stulecia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin liczy na Trumpa. Ekspert mówi o wojnie

Największa, a zarazem najbardziej dramatycznie wyglądająca z miała miejsce w 1969 r., kiedy kaskada amerykańska została "wyłączona" na kilka miesięcy za pomocą tymczasowej zapory wybudowaną w górze rzeki. W tym samym czasie uprzątnięto wielkie głazy zalegające na dnie, co umożliwiło rejsy statków pod sam wodospad.

Wodospad zmienił się nie do poznania

Podczas "wyłączenia" Niagary, inżynierowie odkryli na dnie dwa ciała oraz niezliczone monety. Zbadali również, że nie można przesunąć całej skały. Wszystko, co wówczas mogli zobaczyć turyści to niezbyt atrakcyjny klif.

Dlatego zdjęcia z tamtych czasów nawet do dziś budzą zainteresowanie. Widać na nich, jak w wyniku zrzucenia 27 tys. ton skał jeden z najsłynniejszych wodospadów świata zmienił się nie do poznania.

Za 15 tys. lat Niagara może zniknąć

"The New York Times" wyliczył, że w pierwszy weekend czerwca 1969 roku ponad 100 tys. osób pojawiło się, aby zobaczyć wodospad bez wody. Było to dwa razy więcej niż liczba osób, które przyjechały do Niagary w ten weekend rok wcześniej.

Przez następne pięć miesięcy inżynierowie badali podłoże z głazów, ale dopiero w 1974 roku doszli do wniosku, że głazy były rzeczywiście niezbędne do podparcia wodospadu. Jednak wodospad nadal się zmienia i ulega erozji, choć mniej niż kiedyś. Oczekuje się, że za około 15 tys. lat Niagara może po prostu zniknąć.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić