aktualizacja 

Pojawiły się w polskich lasach. "Prosimy, uważajcie na nie"

195

Spacerując po lasach tej jesieni możemy natknąć się na specjalne siatki, które zostały rozwieszone między drzewami. Okazuje się, że mają one bardzo ważną funkcję i nie powinniśmy ich dotykać, a tym bardziej niszczyć. Informują o tym Lasy Państwowe.

Pojawiły się w polskich lasach. "Prosimy, uważajcie na nie"
Nie dotykaj, gdy zobaczysz w lesie. Ważny komunikat (Twitter, Lasy Państwowe)

Jesień sprzyja wyprawom do lasów. Dotyczy to zwłaszcza fanów grzybobrania, którzy potrafią codziennie rano wybierać się na tereny leśne w poszukiwaniu ciekawych okazów. Spacerując na łonie przyrody możemy dostrzec nietypowe siatki rozwieszone pomiędzy drzewami. Jeśli rzucą nam się w oczy, nie powinniśmy ich dotykać ani niszczyć. Ważny apel w tej sprawie wystosowały Lasy Państwowe.

Nie dotykaj, gdy zobaczysz w lesie. Ważny komunikat

Okazuje się, że siatki rozmieszczono w pobliżu buków. Tej jesieni buczyna obfituje w nasiona, co zdarza się tylko raz na kilka lat. Dlatego też leśnicy umieścili w lasach specjalne instalacje przy zdrowych drzewostanach. Mają one za zadanie zabrać jak najbardziej wartościowe nasiona.

Prosimy, uważajcie na nie, urosną z nich nowe piękne lasy - informują Lasy Państwowe.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Buki są niezwykle ważne nie tylko dla naszej przyrody, ale też przemysłu. Od lat drzewa tego rodzaju są ważnym źródłem cenionego surowca drzewnego. Drewno pochodzące z buków jest szeroko wykorzystywane w meblarstwie. Buk stanowi też podstawowy składnik sklejki brzozowo-bukowej, która znajduje zastosowanie w motoryzacji (elementy konstrukcyjne siedzeń autobusowych, skrzynie ładunkowe pojazdów dostawczych) i w modelarstwie. Z buków tworzy się też płyty wiórowe.

Co ciekawe, nasiona buków są jadalne i uznawane za smaczne. To też tłumaczy apel Lasów Państwowych, by mimo wszystko nie zbierać nasion zgromadzonych w specjalnych siatkach.

To popularne u nas drzewo wykorzystywane jest też przemysł chemiczny do tworzenia papieru, octu drzewnego, węgla drzewnego czy oleju smołowego. Nadaje się również do toczenia. Buki potrafią żyć do 350 lat. Osiąga wysokość od 30 do 50 metrów.

Zobacz także: Uderzy ciepło. Zaskakująca zmiana już za chwilę
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić