Nie żyje 9 turystów. Turcja oskarżana o atak w Iraku

132

Dziewięć osób, w większości irackich turystów, zginęło w wyniku ataku, do którego doszło w środę 20 lipca w irackim Kurdystanie. Irak oskarża o atak Turcję. Turcja twierdzi z kolei, że za atakiem stały siły Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Nie żyje 9 turystów. Turcja oskarżana o atak w Iraku
Turecki żołnierz. Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)

Do ataku doszło w miejscowości Zachu w północnym Iraku, tuż przy granicy z Turcją. W wyniku ostrzału zginęło 9 osób, a 23 zostały ranne. Ofiary to iraccy turyści, którzy przyjechali na północ ze środkowej i południowej części kraju. Wśród zabitych są dzieci.

Pociski spadły na ośrodek wypoczynkowy. Zabici byli częścią 200-osobowej grupy, która przyjechała na północ Iraku z Bagdadu. Na filmach, które po ataku obiegły sieć, widać dziesiątki ludzi gromadzących się w szpitalu w lokalnym szpitalu.

Nasza młodzież nie żyje, nasze dzieci nie żyją, do kogo powinniśmy się zwrócić? Mamy tylko Boga - powiedział Hassan Tahsin Ali, minister zdrowia w irackim Kurdystanie, którego cytuje agencja AFP.

Irak oskarża o atak Turcję. Tureckie władze odrzucają oskarżenia. Resort spraw zagranicznych Turcji wezwał władze irackie, by unikały wygłaszania oświadczeń pod wpływem "propagandy terrorystów".

Turcja stwierdziła, że jest gotowa podjąć wszelkie niezbędne kroki w celu wykrycia prawdziwych sprawców środowego ataku. To jednak nie przekonało Iraku, która zażądała przeprosin od tureckiego ambasadora w Bagdadzie.

Będzie odwet Iraku?

Po ataku w kilku irackich miastach miały miejsce demonstracje. Turecka flaga została spalona przez protestujących przed tureckim ośrodkiem wizowym w irackim mieście Karbala. Demonstracje miały miejsce również w Bagdadzie i mieście An-Nasirijja.

Iracki premier Mustafa al-Kazimi określił atak mianem zamachu na iracką suwerenność oraz życie i bezpieczeństwo obywateli Iraku. Nie wyklucza odwetu.

Irak zastrzega sobie prawo do odwetu i podejmie wszelkie niezbędne środki, aby chronić swoich ludzi - zapowiedział na Twitterze szef irackiego rządu.

Konflikt Turcji z PKK

Konflikt turecko-kurdyjski trwa - z przerwami - od 1978 roku. International Crisis Group twierdzi, że od lipca 2015 r., kiedy po próbach osiągnięcia pokoju wznowiono działania zbrojne, w konflikcie zginęło co najmniej 597 cywilów i 266 osób o nieznanej przynależności.

Partia Pracujących Kurdystanu to zbrojne ugrupowanie, która walczy - jak samo twierdzi - o zwiększenie praw Kurdów w Turcji. Turcja, tak jak wiele innych państw - w tym Stany Zjednoczone - uznaje PKK za organizację terrorystyczną.

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić