Weronika Rogowska| 

Nie żyje Chris Peluso znany z "Mamma Mia". Na jaką chorobę cierpiał?

18

W mediach podano informację o śmierci aktora musicalowego, Chrisa Peluso. Gwiazdor znany z broadwayowskiej wersji "Mamma Mia" miał w ostatnich miesiącach bardzo poważne problemy ze zdrowiem.

Nie żyje Chris Peluso znany z "Mamma Mia". Na jaką chorobę cierpiał?
Aktor Chris Peluso ("Mamma Mia") zmarł w wieku 38 lat. (Instagram, Chris Peluso)

Chris Peluso był miłośnikiem aktorstwa, szczególnie musicalowego. Dzięki jego grze aktorskiej, produkcje takie jak wcześniej wspomniana "Mamma Mia", czy "Wicked" i "Kobieta w bieli", mogły szczycić się wspaniałymi kreacjami postaci granymi przez zmarłego.

W chwilach, kiedy jego stan określano jako zagrażający życiu, był u szczytu popularności. Choroba jednak zniszczyła wszelkie plany Peluso, powodując bolesne cierpienie na tle psychiatrycznym. Młody aktor cierpiał na psychicznie wyniszczające zaburzenia schizoafektywne (F25).

Choroba psychiczna nawet na chwilę nie chciała odpuścić. Stan Peluso był tak poważny, że musiał on zawiesić swoją kwitnącą karierę aktorską. W pewnym momencie był zmuszony na pewien okres czasu opuścić rodzinę i zacząć leczyć się na oddziale zamkniętym w szpitalu psychiatrycznym.

Walka aktora z chorobą trwała od 2022 roku – dowiadujemy się z Mirror. Dokładny powód śmierci aktora nie został jeszcze ujawniony. Chris Peluso zmarł w wieku 38 lat.

Teatr Muzyczny Uniwersytetu Michigan, z którym związany był Peluso, na swoim Instagramie zamieścił notatkę:

- Rodzina Michigan Musical Theatre jest załamana, gdyż ogłaszamy odejście naszego drogiego członka rodziny/absolwenta, kochającego, charyzmatycznego i bosko utalentowanego Chrisa Peluso. Chris pojawił się na Broadwayu w "Mamma Mia!", "Assasins", "Lestat", "The Glorious Ones and Beautiful".

Czym są zaburzenia schizoafektywne?

Zaburzenia schizoafektywne to poważna choroba psychiczna, która łączy ze sobą cechy schizofrenii i zaburzeń nastroju. Jej rozpoznanie jest trudne, ponieważ związanych jest z nią wiele symptomów. Dzielą się one na te związane ze schizofrenią i na objawy dotyczące zaburzeń nastroju. Te drugie z kolei mają jeszcze dwa podtypy: maniakalny i depresyjny.

Osoba cierpiąca na zaburzenia schizoafektywne przeżywać więc może pobudzenie psychoruchowe, gonitwę myśli, słowotok i poczucie siły, ale równie dobrze może być w stanie anhedonii, mieć niską samoocenę, obniżony nastrój i myśli samobójcze.

O szczegółowych objawach zaburzeń schizoafektywnych oraz innych chorób psychicznych możesz przeczytać tutaj.

Nigdy nie lekceważ symptomów, które mogłyby być podstawą do podejrzewania, że osoba z Twojego środowiska jest w złym stanie psychicznym.

Gdzie szukać pomocy? Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić