Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
HNM
|
aktualizacja

Nie żyje Jan Pieńkowski. Miał 85 lat

38
Podziel się:

Media zagraniczne trąbią - nie żyje Jan Pieńkowski - wybitny ilustrator książek dla dzieci. Jego talent uznano szczególnie w Wielkiej Brytanii. Urodził się w Warszawie.

Nie żyje Jan Pieńkowski. Miał 85 lat
Nie żyje Jan Pieńkowski (Pixabay)

Nie żyje Jan Pieńkowski. Był najbardziej znany z projektu książek tzw. "pop up", czyli pewnego rodzaju książek rozkładanych, podaje serwis kultura.dziennik.pl. Jak czytamy na The Guardian, Jan Pieńkowski opublikował przeszło 140 dzieł. Był niezwykle płodnym artystą, którego twórczość wciąż podziwiana jest w całej Europie.

Jan Pieńkowski szczególnie znany jest z serii książek "Meg and Mog". Współautorką serii była Helen Nicoll - angielska autorka książek dla dzieci. Na podstawie 24 książek, z których składa się seria, powstał nawet mini serial animowany.

Jedyny w swoim rodzaju styl Jana Pieńkowskiego

The Guardian podkreśla, że styl Pieńkowskiego jest jedyny w swoim rodzaju, niezwykle twórczy i oryginalny. Ponoć jest to styl natychmiast rozpoznawany przez fanów i krytyków.

W książkach dla młodszych czytelników używał jaskrawych kolorów i odważnych kształtów. Dla starszych dzieci często stosował bardziej zróżnicowaną paletę barw i charakterystyczne dla niego kolorowe tusze jako tło dla czarnych wycinanek - próbuje przybliżyć styl pisarza redakcja (theguardian.com).

Co ciekawe, choć Pieńkowski był duszą przede wszystkim z wyspami, to jednak nie oznacza to, że całkowicie zapomniał o Polsce. Czuł się mocno związany z państwem, w którym się urodził (przyszedł na świat w Warszawie). Mówił w języku polskim do późnej starości, utrzymując m.in. kontakty z przyjaciółmi ze środkowej Europy.

Znany ilustrator był dwukrotnie nominowany do nagrody im. Hansa Christiana Andersena. W 2019 r. otrzymał nagrodę od fundacji BookTrust, która promuje czytanie wśród dzieci i młodzieży.

Nie wiadomo, na co zmarł. Do końca życia zmagał się m.in. z Alzheimerem, a także z problemami natury psychicznej - z ChAD-em. Pieńkowski był także wojennym uchodźcą. W 1946 r. razem z rodziną wyjechał z Warszawy do Londynu (mając ok. 10 lat). Zmarł w wieku 85 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(38)
Mdud
8 miesięcy temu
Witam co robią media 👏👏👏
Basia
8 miesięcy temu
media, robia co??? Wstyd redakcjo!!!!!!
Wstyd
8 miesięcy temu
Zbyt wiele wymagasz od ludzi bez matury, piszących na tym portalu. Notorycznie nie odróżniają dopełniacza od biernika, nie znają znaczenia słów (np. "blichtr" to dla cymbałów blask) a na korektora żal im pieniędzy.
pzg
8 miesięcy temu
Trąbić, to można o sukcesie. Jeśli trąbią o czyjejś śmierci, to znaczy, że się cieszą?
ello1
8 miesięcy temu
media trąbią - czy to nowy styl nadchodzi, jeżeli, to nie w sytuacji zawiadamiającej o śmierci, korektor potrzebne od dawna a dla zmarłego: spoczywaj w pokoju
Beata
8 miesięcy temu
"Do końca życia zmagał się m.in. z Alzheimerem, a także z problemami natury psychicznej - z ChAD-em. Pieńkowski był także wojennym uchodźcą." Tak na jednym wdechu dodałabym, że lubił też pomidorową... Nikt nie czyta tych wypocin przed publikacją?
gdańszczanka
8 miesięcy temu
czy pokazanie jednego obrazka tego Pana to zbyt duzy wysiłek. Mimo że w moim domu dużo i od zawsze sie czyta nie kojarzę ilustracji.
grabarz
8 miesięcy temu
Cały świat płacze. W dotatku taki młody był życie przed nim a tu rach ciach kostucha.
ppłk
8 miesięcy temu
"Media zagraniczne trąbią - nie żyje Jan Pieńkowski". Redaktorze, miej Boga w sercu :(
masakra
8 miesięcy temu
Obrazki koszmarki. Coś z pogranicza Butenki i przedszkolaka.
tak taka
8 miesięcy temu
Media trabią, że zmarł. Nie wiedziałam,że media trąbia!!!!
Możenna
8 miesięcy temu
Nie znam i nikt w Polsce go nie zna. Wyjechał i tam został, no i co z tego.
Podsołtys
8 miesięcy temu
A u nas zmarł sołtys wioskowy był bardzo wybitnym człowiekiem i jakoś nie widzę żadnej wiadomości na WP o jego śmierci. Co mnie obchodzi jakiś tam nieznany człowiek
jan
8 miesięcy temu
"Media zagraniczne trąbią - nie żyje Jan Pieńkowski - Nie widzicie niestosowności takiego zdania?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić