Niebezpieczny intruz na Śląsku. Wywołuje strach wśród mieszkańców

45

Ślązacy skarżą się na coraz częściej pojawiające się obok ich domów niebezpieczne owady. Wtyk amerykański jest podobny do karalucha i przedostaje się do mieszkań głównie w okresie jesiennym. W Polsce pojawił się wskutek upalnego lata. Owad ma charakterystyczny, bardzo nieprzyjemny zapach.

Niebezpieczny intruz na Śląsku. Wywołuje strach wśród mieszkańców
Wtyk amerykański na Śląsku sieje postrach (Wikimedia Commons)

Mieszkańcy na Śląsku skarżą się na niebezpiecznego owada, który jest podobny do karalucha i coraz częściej wkrada się do mieszkań. Jak mówią mieszkańcy, już swoim wyglądem może wywoływać strach. Ten owad to wtyk amerykański — pluskwiak, który w Europie pojawił się pod koniec XX wieku.

Wtyk pojawił się przez upalne lato

Jak opisuje "Dziennik Zachodni", wtyk atakuje iglaki — głównie sosny, a mieszkańcy coraz częściej go widzą we własnych domach, ponieważ zimę ten owad spędza w budynkach mieszkalnych, ale także garażach czy magazynach. Wtyk amerykański nie jest w stanie przetrwać w niskich temperaturach.

Tak licznie zaczął on występować w Polsce przez upalne lato. Dorosły wtyk amerykański ma blisko 2 cm długości, posiada trzy pary odnóży, ma wypukłe oczy i długie czułki.

Może wydzielić nieprzyjemną substancję

Owad ma specyficzny zapach, który wydziela w ramach obrony. Kiedy zobaczymy go w naszym domu, najlepiej schwytać go do pojemnika. Owad będzie mógł ukłuć, jednak nie wydziela on jadu. Może jednak wydzielić nieprzyjemną substancję o specyficznym, gorzkawym smaku.

Dla człowieka owad ten nie stanowi bezpośredniego zagrożenia, ale jest szkodnikiem iglaków. Wtyk amerykański wysysa soki niedojrzałych szyszek, co powoduje zakłócenia w ich rozwoju. Ponadto uszkadza igły roślin.

Zobacz także: Sikorski zgadza się z Kaczyńskim. "Byłem wręcz zdumiony"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić