Inwazja biedronek azjatyckich. Mogą stwarzać poważne zagrożenia

5

W październiku mieszkańcy wielu regionów Polski doświadczają problemów przez biedronki azjatyckie, które próbują dostać się do mieszkań. Eksperci alarmują, że może ona stanowić poważne zagrożenie dla naszych upraw, a u człowieka spowodować alergię. Są jednak sposoby na walkę z tymi owadami.

Inwazja biedronek azjatyckich. Mogą stwarzać poważne zagrożenia
Biedronki azjatyckie gryzą. Mogą być groźne dla zdrowia (East News, FLPA/Paul Hobson)

Na przełomie października i listopada coraz więcej ludzi skarży się na atakujące ich domy i mieszkania niewielkie czerwone owady. Biedronki azjatyckie próbują dostać się przez okna, drzwi i każdą szczelinę w naszym domu. W jednym miejscu może się zgromadzić nawet kilka tysięcy owadów.

Problem w całej Polsce

W ostatnich dniach mieszkańcy Lublina, Warszawy, Łodzi oraz innych dużych miast zauważyli biedronkę na swoich oknach. W naszym kraju owad ten pojawił się po raz pierwszy w 2006 roku w Poznaniu-Ogrodach. Wówczas były to pojedyncze takie sytuacje, a od zeszłego roku jest to już problem na skalę ogólnokrajową.

Okazuje się, że chińskie biedronki łatwo pomylić z polskimi. Biedronki azjatyckie są najczęściej żółte, pomarańczowe, niekiedy też czerwone i czarne. Mają maksymalnie 23 kropki i wzór za głową w kształcie litery M. Pierwotnie były sprowadzone w celu zwalczania mszyc na polach uprawnych, ale z czasem gatunek wymknął się spod kontroli i stał się groźny dla ekosystemu.

Groźna dla upraw i alergików

Biedronka azjatycka jest szczególnie groźna dla naszych upraw — między innymi ziół o kwiatów. Eksperci uspokajają jednak, że dla człowieka nie stanowi bezpośredniego zagrożenia. Ugryzienie jest po prostu nieprzyjemne, objawia się zaczerwienieniem czy swędzeniem, ale może powodować alergię, którą można rozpoznać po miejscowym zaczerwienieniu oraz pieczeniu skóry.

Najszybszym sposobem pozbycia się tego intruza jest użycie odkurzacza z papierowym workiem. Po wciągnięciu biedronek do niego worek trzeba jak najszybciej wyrzucić. Barierą dla biedronki azjatyckiej może być moskitiera.

Nie lubią kwaśnego zapachu

Z kolei na zewnątrz można zastosować lampy owadobójcze. Biedronki azjatyckie nie lubią też kwaśnego zapachu, odstraszy ich więc zapach kwaśnych owoców, jak choćby cytryny. Pomoże też woń kamfory czy mentolu.

Zobacz także: Biedronka żąda 20 tys. zł od lidera AgroUnii. Kołodziejczak: Nie zapłacę!
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić