Niebywałe, jakie magnesy sprzedają na Podlasiu. Obok meczetu zasieki

Na stoiskach z pamiątkami w Kruszynianach (woj. podlaskie) pojawiły się kontrowersyjne magnesy. Ukazują zabytkowy tatarski meczet, otoczony zdjęciami mundurowych, zasieków i płotu na granicy polsko-białoruskiej. Zarząd miejscowej muzułmańskiej gminy wyznaniowej interweniuje.

Niebywałe, jakie magnesy sprzedają na Podlasiu. Obok meczetu zasieki
Magnesy z Kruszynian wywołały kontrowersje (Facebook, Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach)

Na nietypowe pamiątki z podlaskiej wsi jako pierwszy natrafił dziennikarz Karol Cichocki. Jak powiedział "Gazecie Wyborczej", magnesy na lodówkę są sprzedawane na straganach w Kruszynianach za 10 zł.

Uwagę reportera zwróciło specyficzne zestawienie zdjęć na magnesach. W centralnym punkcie grafiki znajduje się drewniany meczet z końca XVIII wieku, który jest symbolem miejscowości. Wokół niego znalazły się kadry z pobliskiej polsko-białoruskiej granicy.

Sprawa została nagłośniona w mediach społecznościowych i wywołała spore poruszenie. "Gazeta Wyborcza" skontaktowała się z producentem gadżetów z prośbą o komentarz. Za wypuszczeniem kontrowersyjnych gadżetów stoi gdańskie przedsiębiorstwo.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polacy ocenili pytania referendalne. Padały mocne słowa

Menadżer firmy Wojciech Nieznalski poinformował, że zamówienie na magnesy z charakterystyczną grafiką wpłynęło od miejscowych i to zamawiający mieli zażyczyć sobie właśnie taki zestaw zdjęć.

Z naszych rozmów z nimi wynikało, że zapotrzebowanie na takie pamiątki pojawiło się pod żołnierzy i strażników granicznych stacjonujących na tej granicy, ale i turystów - powiedział dziennikarzowi "GW".

Oburzający magnes w Kruszynianach. Wspólnota muzułmańska reaguje

W piątek (18 sierpnia) do sprawy odniosła się Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach - organizacja społeczna, zajmująca się kultywowaniem dorobku kulturalnego i religijnego pierwotnych mieszkańców wsi - Tatarów.

W poście na Facebooku zarząd gminy wyznaniowej zwrócił się do producentów pamiątki "z wizerunkiem meczetu w Kruszynianach obok zdjęć przedstawiających bolesną i tragiczną sytuację na wschodniej granicy" o wycofanie jej ze sprzedaży i produkcji.

Sprzeciwiamy się wykorzystaniu wizerunku meczetu do tego rodzaju przekazu, nie rozumiemy sensu i celu powstania tego magnesu - zarząd wspólnoty napisał na Facebooku.
Jest nam bardzo przykro, że nasze Kruszyniany - spokojna, piękna, bezpieczna i magiczna wieś na Podlasiu i nasz meczet połączony został z pozostałymi miejscami znajdującymi się na magnesie, wywołującymi jednak negatywne emocje - dodano w poście.

Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest napięta już od dwóch lat. Cudzoziemcy nie ustają w próbach przedostania się do Polski. Od początku roku Straż Graniczna odnotowała 16 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę. Uchodźcy, w tym kobiety i dzieci, wciąż błąkają się po lasach, wiele osób potrzebuje pomocy humanitarnej.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić