Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Niemcy planują przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej

Wojna w Ukrainie sprawiła, że pokojowe europejskie nastawienie zostało wystawione na ciężką próbę. W wielu krajach odżyła dyskusja na temat zwiększenia liczebności wojsk. Nad powrotem zasadniczej służby wojskowej bardzo poważnie zastanawiają się Niemcy – podaje "Der Spiegel".

Niemcy planują przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej
Bundeswehra – siły zbrojne Republiki Federalnej Niemiec (Bundeswehr, Bundeswehr)

"Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny". To łacińskie przysłowie jest dzisiaj wyjątkowo aktualne. W dobie trwającego już ponad dwa lata konfliktu w Ukrainie. I wyjątkowo agresywnej narracji Putina i jego popleczników z Kremla w stosunku wielu krajów Europy.

Kilka dni temu informowaliśmy o słowach prezydenta Andrzeja Dudy, który chce zwiększenia polskiej armii do co najmniej 250-300 tyś. żołnierzy. W podobnym tonie wypowiadają się też politycy w Niemczech.

Według dziennika "Der Spiegel" niemiecki minister obrony narodowej Boris Pistorius ma już konkretne pomysły jak zwiększyć pobór do Bundeswery. Bardzo poważnie zastanawia się nad przywróceniem obowiązkowej służby wojskowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Belka o wypowiedzi sędziego. "Słychać wycie, znakomicie"

W 2011 roku Niemcy zrezygnowali z obowiązkowego poboru do wojska. Tym samym postawili w 100% na wojsko zawodowe. Ta decyzja spotkała się z wieloma głosami krytyki. Które teraz są słyszalne bardziej niż kiedykolwiek.

Jak podaje "Der Spiegel", szef niemieckiego ministerstwa obrony Boris Pistorius zlecił przygotowanie propozycji przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej. Z przytoczonych w publikacji zamkniętych dokumentów rządowych wynika, że Pistorius zamierza zabiegać o przywrócenie poboru do wojska przed wyborami do Bundestagu, które odbędą się jesienią 2025 roku - podaje agencja Nexta w poście na platformie X(Twitter).
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nowe propozycje mają być gotowe najpóźniej 1 kwietnia. Niemiecki minister obrony przychylnie spogląda zwłaszcza na rozwiązanie, na które w 2017 roku zdecydowali się Szwedzi. Chodzi o obowiązkowy egzamin wojskowy dla wszystkich absolwentów szkół. Na podstawie jego wyniku część młodych ludzi otrzymałaby propozycję wstąpienia do Bundeswery.

Ważnym argumentem za zwiększeniem liczebności niemieckich wojsk są inwestycje tamtejszego rządu w sprzęt wojskowy. Portal "Deutsche Welle" podaje, że Niemcy kupują pociski, samoloty i czołgi. Nowoczesny sprzęt to jedno. Niezbędny jest jeszcze przeszkolony personel do jego obsługi.

Autor: BAN
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 13.12.2024 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Coraz więcej ofiar śmiertelnych. Polska w czołówce rankingu
Nie będzie premii na święta w Manchesterze United. Wpadł na inny pomysł
Tusk nie pozostawia złudzeń. Za ataki z farbą i gaśnicą grozić będą surowe kary
Klamka zapadła. TVP będzie musiało przeprosić WOŚP
Ujawnił zdradę żony na Instagramie. Możesz go pamiętać z polskich boisk
Polacy poznali rywali w walce o mundial. "Brak awansu byłby olbrzymią katastrofą"
Unia zaostrza kary za wykorzystywanie seksualne dzieci. Polska czeka na to prawo
Pożar na Złotej w Warszawie. Nieoficjalna przyczyna jest znana
Alarmy bombowe paraliżują szkoły na Mazowszu. Zgłoszenia spływają kaskadowo
Nie żyje Mieczysław Pietruski. Był legendą TVP i Polskiego Radia
Komisarz UE nie ma złudzeń. "Nie jesteśmy przygotowani na atak"
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić