Maja Kołodziejczyk| 

Niemcy: Policja z Niemiec chce zwerbować polskich pracowników

0

Niemcy: Policja cierpi na braki kadrowe. Chce rekrutować kandydatów z Polski.

Niemcy: Policja z Niemiec chce zwerbować polskich pracowników
Niemcy: Policja z Niemiec chce zwerbować polskich pracowników (iStock.com)

Niemcy – policja chce zwerbować Polaków

Wiadomo, że niemiecka policja od lat cierpi na braki w kadrach. Sposobem na rozwiązanie tego problemu ma być rekrutacja Polaków. Do służby w niemieckich szeregach chętnych nie brakuje. Sprawę komplikuje jednak fakt, że jedynie nieliczni są w stanie pokonać przeszkody i założyć mundur.

Niemiecka policja – chętnych coraz mniej

Rząd graniczącego z Polską landu – Brandenburgii - postanowił co rok szkolić 400 nowych policjantów. Według szefa związku zawodowego policjantów – Adreasa Schustera w tym roku ledwie się udało zrealizować założenia. W przyszłym roku o nowych pracowników będzie jeszcze trudniej. Wyższa Szkoła Policji na giełdach zawodowych, w rejonach przygranicznych, zabiega o kandydatów z Polski. Ponadto informacje o rekrutacji opublikowane są również w języku polskim na stronie internetowej uczelni. Należy podkreślić, że zgodnie z ustawą o urzędnikach państwowych z 1933 roku policjantem w Niemczech może zostać każdy obywatel UE.

Przyjmowani są nieliczni

Trzeba wspomnieć, że w pierwszym roku programu o pracę w szeregach brandenburskiej policji ubiegało się 71 Polaków. Mimo to, z tak licznej grupy, jedynie do służby zostało przyjętych jedynie trzech. Wiadomo, że w tym roku szkolenie ukończyły zaledwie cztery osoby. Zatrudnianie Polaków nie spotyka się jednak z niechęcią Niemców. Przeciwnie, cieszy się dużym poparciem zarówno koalicji rządowej SPD i Lewicy, jak i opozycyjnych CDU i AfD. Przyjmowanie młodych ludzi jest czymś normalnym nawet w sytuacji, gdy to właśnie Polak ubierze niemiecki mundur.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić