Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Dagmara Smykla
|

Niemcy. Wstrząsające wieści. Tajemnica generała SS ujrzała światło dzienne

251
Podziel się

Bulwersujące doniesienia z Niemiec. Powojenne losy znanego gestapowca ujrzały światło dzienne. Franz Josef Huber odpowiadał za śmierć dziesiątek tysięcy ludzi, ale uniknął odpowiedzialności i został zatrudniony w wywiadzie RFN.

Niemcy. Wstrząsające wieści. Tajemnica generała SS ujrzała światło dzienne
Franz Josef Huber nigdy nie odpowiedział za swoje zbrodnie, alianci zatrudnili go po wojnie (The Archives of the Republic of Slovenia)
bEJIiPAl

Franz Josef Huber przez 6 lat był szefem Gestapo w Wiedniu. Jednym z jego pierwszych zadań było wysłanie przywódców społeczności żydowskiej do obozu koncentracyjnego Dachau pod Monachium. Jako szef wiedeńskiego Gestapo miał pod sobą 900 podwładnych, którzy odpowiadali za przesłuchania i tortury około 50 tys. osób.

Huber nie był jakimś "drobnym" mordercą z Gestapo, ale generałem SS, który poruszał się w najgłębszych kręgach nazistowskiego aparatu terroru i był odpowiedzialny za śmierć dziesiątek tysięcy Żydów i przeciwników reżimu - podkreślił historyk Stefan Meining w niemieckim radiu ARD.
bEJIiPAn

Amerykanie doskonale o tym wiedzieli, Huber był na ich liście poszukiwanych. Został aresztowany przez aliantów w maju 1945 roku i więziony przez trzy lata. Jednak ponieważ współpracował z Amerykanami i okazał się przydatny, uwolniono go i zwolniono z odpowiedzialności za zbrodnie. Wtedy też zaczął pracować dla zachodnioniemieckiego wywiadu.

Zbliżała się zimna wojna i służby RFN szukały przede wszystkim twardych antykomunistów. Niestety bardzo często szukali i znajdowali takich ludzi wśród dawnych nazistów - powiedział ARD historyk Bodo Hechelhammer.

Pierwszym i najważniejszym zadaniem Hubera było wyśledzenie Heinricha Mullera, szefa Gestapo, który zniknął w 1945 roku i oficjalnie został uznany za zmarłego. Nie wiadomo, jak powiodła się ta misja ani jakie były okoliczności zniknięcia i śmierci Mullera.

bEJIiPAt

Huber od 1955 r. do 1967 r. był zatrudniony przez zachodnioniemiecki wywiad BND. Oficjalnie pracował w sektorze prywatnym. W ostatnich latach jego służby uznano, że ewentualne ujawnienie tej współpracy wystawi na szwank zaufanie społeczeństwa do państwa. Zablokowano jednak wnioski o ekstradycję Hubera do Austrii oraz próby ścigania go podejmowane przez grupy ocalałych z Holokaustu.

Franz Josef Huber przeszedł na emeryturę w 1967 roku. Do śmierci pobierał niemiecką emeryturę urzędniczą, mieszkał pod własnym nazwiskiem w Monachium. Zmarł w wieku 73 lat.

Zobacz także: Nowa pogoda z IMGW. "Bestia znad Islandii". Zima nie powiedziała ostatniego słowa
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJIiPAO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(251)
Łomatttko
7 miesięcy temu
Spójrzcie, przecież to Żymianin..."czy te oczy mogą kłamać"? A hitlerowcy-tacy spece się nie połapali i Żymianina generałem SS zrobiliiii...
jaca
7 miesięcy temu
Generała ss.A u nas Jaruzelski to juz szeregowy
Zdziwiony
7 miesięcy temu
Mieszkał spokojnie do śmierci pod własnym nazwiskiem w Monachium? A gdzie był Szymon z MODASem?
bEJIiPAP
Krzych
7 miesięcy temu
.....Jednak ponieważ współpracował z Amerykanami i okazał się przydatny, uwolniono go i zwolniono z odpowiedzialności za zbrodnie. ..... Czyli to wina Amerykanow, ze bali sie Sowietow !!!! Teraz boja sie Putina. Wszystko jasne. Ha, Ha, Ha
Krakus
7 miesięcy temu
A czemu nie zeregował na to Kaczyński gdzie był ziobro? duda ?
Waldek
7 miesięcy temu
Ten kraj nic sie nie zmienil.
franek
7 miesięcy temu
A na " bratniej " Ukrainie faszyzm jest wspierany przez nasze pisowskie władze.Stepan Bandera ma swe pomniki w każdym ukraińskim mieście
Johnny R.
7 miesięcy temu
Był w Dolnej Saksonii w miasteczku "Bebra" Pan Wolf, którym poszukiwacze skarbów są zainteresowani i jego zasobami oraz archiwum w związku z ukrytym złotym pociągiem i innymi rzeczami. Może warto byłoby się jego krewnymi zainteresować i ich odwiedzić.
TOWARISZCZ PU...
7 miesięcy temu
bardzo żałuję że po wojnie Ruski nie wymiśkowali do końca wszystkich SSowców i nie wszedł w życie plan Stalina o zamordowaniu 500 tys Niemców
August
7 miesięcy temu
A w jakim stuleciu to bylo ?
ryzy kon
7 miesięcy temu
Stalin chciał po wojnie zaorać całe Niemcy i uczynić z nich producentów kartofli i buraków dla siebie, ale zachód stanął na jego drodze i niewiele z tego planu wyszło ( oprócz NRD). Nie wiem, co lepsze...
miras
7 miesięcy temu
Fachowiec zawsze znajdzie zatrudnienie.
talib
7 miesięcy temu
Plan Marshalla nie miał by racji bytu gdyby szkopy nie miały zaplecza które zrabowali i nigdy nie oddali!!! Ich potomkowie do dziś żyją i dobrze się maja w strukturach państwowych i Unijnych !!!! Nigdy by nie doszli do tych stanowisk bez konekcji rodzinnych oraz lepszego startu od ludzi którzy nie brali udziału w tym skoku na Europę!!!! Powinno się załatwić sprawę zaraz po wojnie , zlikwidować wszystkich co sympatyzowali ze swastygą wraz z ich rodzinami , tak jak oni robili !!! Oko za Oko!!!
bEJIiPAH
FRANC
7 miesięcy temu
Grabili skutecznie całą Europę, po wojnie część działki odpalili zwycięzcom. Poza tym zobaczcie jak maszerują Południowo Amerykańskie armie, nawet Bundeswehra tak nie maszeruje, widać, że szkolenie prowadzili wybitni fachowcy.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić