Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Niepokojąca tendencja w czasie lockdownu. Wzrost o 41 procent

9

Eksperci zaobserwowali, że wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych znacznie wzrósł poziom spożycia alkoholu. Do takich wniosków doszli po porównaniu i przeanalizowaniu danych z 2019 i 2020 roku. Jak się okazało, największa różnica dotyczy kobiet.

Niepokojąca tendencja w czasie lockdownu. Wzrost o 41 procent
Z ustaleń ekspertów wynika, że wśród Amerykanów wzrósł poziom spożycia alkoholu (Unsplash.com, Walter Otto)

Jak podaje "Daily Mail", badania przeprowadzili eksperci z RAND Corporation. Miały one miejsce w okresie wiosennym, kiedy w Stanach Zjednoczonych panował szczyt pandemii COVID-19. Rozmawiali z 1540 pełnoletnimi mieszkańcami Ameryki, należącymi do ogólnokrajowego panelu RAND American Life Panel. Spytali ich o zmianę nawyków związanych z piciem.

Wzrost spożycia alkoholu w czasie pandemii COVID-19

Z ustaleń ekspertów wynika, że częstotliwość spożywania alkoholu jest wyższa w porównaniu do okresu wiosennego 2019 roku. Ogółem wzrosła o 19 proc. wśród dorosłych w wieku od 30 do 59 lat.

Największy wzrost dotyczy picia wśród kobiet – aż o 41 proc. "Picie" zostało zdefiniowane jako wypijanie czterech lub większej ilości drinków w ciągu kilku godzin.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus a alkohol. Czy mocne trunki wpływają na przebieg zakażenia? Prof. Simon wyjaśnia

Badaniem kierował Michael Pollard, który opublikował jego wyniki w czasopiśmie naukowym "JAMA Network Open". Socjolog przyznał, że słyszał liczne żarty odnośnie osób, które w trakcie pandemii koronawirusa zaczęły spożywać większe ilości alkoholu. Jednak wyniki ankiety udowodniły, że w anegdotach było sporo prawdy.

Słyszeliśmy anegdoty o ludziach kupujących i spożywających więcej alkoholu, ale są to jedno z pierwszych badań, które pokazują, jak bardzo wzrosło spożycie alkoholu podczas pandemii – wyjaśnił Michael Pollard ("JAMA Network Open").

Wyniki badania wzbudziły zaniepokojenie ekspertów. Jak ostrzegają, spożywanie takich ilości alkoholu w okresie lockdownu prowadzi m.in. do pogłębienia się problemów ze zdrowiem psychicznym. Może ono wywołać u pijących m.in. lęk oraz depresję.

Spożycie alkoholu może mieć poważne negatywne konsekwencje zdrowotne, więc te informacje wskazują (...), w jaki sposób pandemia może wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne Amerykanów – wyraził obawy Michael Pollard ("JAMA Network Open").
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić