o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Nikt nie sprawdził, czy jest ojcem. Ale płacić musi. Interweniował RPO

138
Podziel się

Sąd nakazał mężczyźnie płacić alimenty na dziecko, choć ten twierdzi, że... nie jest jego ojcem. Wyrok zapadł wyłącznie na podstawie zeznań matki. RPO zgłosił w tej sprawie skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego, którą SN właśnie uwzględnił.

Nikt nie sprawdził, czy jest ojcem. Ale płacić musi. Interweniował RPO
Mężczyzna dowiedział się o wyroku dopiero od komornika, który zdążył już przystąpić do egzekucji alimentów (YouTube)
bEBZAwAB

Sąd rejonowy uznał mężczyznę za ojca dziecka i obciążył go m.in. alimentami na podstawie zeznań samej matki. Rzekomy ojciec w ogóle nie brał udziału w procesie, gdyż sąd nie ustalił jego aktualnego adresu - podaje "Rzeczpospolita".

Ma płacić alimenty, choć twierdzi, że nie jest ojcem

Stosownie do obowiązujących przepisów dla mężczyzny przydzielono w tej sytuacji kuratora, który miał reprezentować go w postępowaniu. Prawnik jednak był bierny podczas procesu. Nie zadał nawet żadnych pytań matce dziecka i ostatecznie poparł jej powództwo, uznając żądania kobiety za "niewygórowane".

bEBZAwAD

W 2014 roku sąd urzekł, że pozwany jest ojcem dziecka i zasądził alimenty, a dziecko otrzymało nazwisko mężczyzny. Dodatkowo matce przyznano zwrot kosztów związanych z ciążą, porodem oraz utrzymaniem przez trzy miesiące w okresie porodu.

Mężczyzna dowiedział się o wyroku dopiero od komornika, który zdążył już przystąpić do egzekucji alimentów. Nie zdążył złożyć apelacji, więc orzeczenie uprawomocniło się. Mężczyzna czuje się w tej sprawie pokrzywdzony, gdyż twierdzi, że nie jest biologicznym ojcem dziecka.

bEBZAwAJ

RPO skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną

Po przeanalizowaniu akt, Rzecznik Praw Obywatelskich skierował skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. RPO uważa, że sprawa powinna zostać ponownie zbadana, tym razem z udziałem pozwanego.

Zdaniem RPO rozstrzygnięcie sądu rejonowego narusza konstytucyjne prawa obywatela, gdyż ustalając pokrewieństwo między mężczyzną i dzieckiem, ingeruje w ich życie prywatne i rodzinne. Jednocześnie orzeczenie nie pozwoliło dziecku dążyć do poznania ewentualnego rzeczywistego pochodzenia.

We wtorek 27 lipca Sąd Najwyższy podczas posiedzenia uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich.

bEBZAwAK
Zobacz także: Odmowa urlopu. Kiedy pracodawca może tak zrobić? Ekspert wyjaśnia
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBZAwBe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(138)
wb.
miesiąc temu
"Sąd nie ustalił aktualnego adresu" pozwanego a jak obserwuje staje się to za przyczyną działań Poczty Polskiej, która w wielu przypadkach tworzy fikcyjne doręczenia sądowej korespondencji. Mieszkam w lokalu nabytym od osoby, która obecnie jest poszukiwana przez sądy, windykatorów o różnych wierzycieli i ukrywa się. Na mój obecny adres kierowana jest seria poleconych korespondencji na jej nazwisko. Nawet jak doręczyciel zastaje mnie w domu i otrzymuje wyjaśnienie, że ten adres jest nieaktualny, wrzuca mi do skrzynki pocztowej awizo informujące o poleconej przesyłce do odebrania i następnie ponawia je do wyczerpania terminu określającego fikcje prawną w postaci uporczywego nieodbierania przesyłki, powodującego skutki w postaci uznania, że przesyłka została doręczona. Rodzi to negatywne skutki i dla np. sądów wydających orzeczenia w oparciu o fałszywe przesłanki jak i adresatowi takich przesyłek mogących nie mieć nawet świadomości, że toczy się jakieś postępowanie. Taka źle adresowana przesyłka być zwracana do nadawcy z odpowiednią informacją. Prowadzący sprawę organ mógłby podjąć działania w cel ustalenia adresu i skutecznego doręczenia.
A po co
2 miesiące temu
Matka jest tylko jedna, to pewne, ojciec, bez badania DNA już nie koniecznie może bzykali ją we dwóch lub trzech.
Baśka
2 miesiące temu
Te powiatowe sądy powinni rozwiązać. Niekompetencja sędziów i prokuratorów tych sądów jest porażająca. Przychodzą nieprzygotowi,nie wiedzą co mają w aktach, odraczają w nieskończoność nawet najprostsze sprawy i wydają dziwne, nie mające nic wspólnego z literą prawa wyroki.
bEBZAwBf
Eli
2 miesiące temu
Tyle spraw sądowych za nasze podatki bo jakaś kobitka wskazała pierwszego lepszego chłopa, że jest ojcem jej dziecka? To jakaś paranoja, bo w sądzie mogła też wskazać pana premiera albo prezesa partii rządzącej i oni płacili by alimenty.
Petent
2 miesiące temu
Czy to jest sąd? Rozpędzić to całe towarzystwo wzajemnej adoracji, a nie stawać w ich obronie i nie traktować jak męczenników.
Zxc
2 miesiące temu
Pamiętacie tę scenę z filmu Chłopaki nie płaczą, gdy policjant pyta Bohdana Łazukę - dlaczego zabiła PANI mecenasa Rolskiego? To była komedia, a wychodzi na to, że w wolnym sądzie to naprawdę możliwe.
pawel
2 miesiące temu
fajnie by było gdyby w państwie prawa i sprawiedliwości sędzia z własnej kieszeni zwracał pieniądze poszkodowanym ...
Gośka
2 miesiące temu
Kto się weźmie za te matki, którym wszystko wolno, które pozbawiają dziecko ojca dla własnego widzimisię i dla zemsty, dla których dziecko jest narzędziem do oglądania ojca. Dlaczego sędziowie na to pozwalają, przecież na tym cierpi dzieciak.
lila
2 miesiące temu
Skoro prawnik ostatecznie poparł powództwo uznając je za niewygórowane, to niech sam płaci. Taki człowiek z dobrym sercem i gestem z cudzego portfela..
prawnik
2 miesiące temu
kto sie weżmie za tychj łajdakow sedziow...ktorzy orekaja wuyroki jak im sie podoba w zaleznosci od wusokosci lapowek...SKANDAL !!!! zob. jak w trojmiescie orzekaja i biora lapowki...straszny proceder...niech pozwola pisac skargi na niesprawiedliwe wyroki a zobaczy rzad co sie dzieje bo w aktach jest tuszowane !!!!!!!!!!!
zlosliwa
2 miesiące temu
to sie nie miesci nawet w sloniowym lbie - mozna sobie podac kogokolwiek jako ojca dziecka i zmusic go do placenia alimentow? w majestacie polskiego prawa ?
Mona
2 miesiące temu
Reformy w sądownictwie aż się proszą aby je przeprowadzić. Sędziowie traktowani są jak święte krowy, same przywileje żadnych odpowiedzialności karnej za fatalne wyroki. A przecież zawód sędziego to taki, jak piekarz,stolarz, bufetowa itd. i ludzie ze swoimi wadami i nieobiektywnym spojrzeniem na sprawę.
Mick
2 miesiące temu
ciekawe czy mamusia odda mu teraz całą kasę ściągniętą z jego konta?
bEBZAwAX
Zet
2 miesiące temu
W Holandii dwie Panie żyjące w homoseksualnym związku zapragnely mieć dziecko. Poprosimy znajomego faceta o bycie dawcą nasienia i poczely dziecko metoda in vitro w klinice. Po jakimś czasie Panie się rozstaly A na rozprawie o alimenty stwierdzono że płacić ma je biologiczny ojciec. Wiec widać jakie absurdy dzieja się w sądach na całym świecie. Wszystko przez jedno jabłko ;)
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić