Tradycyjnie już, w jedną z październikowych niedziel odbywa się powszechne liczenie wiernych przystępujących do komunii świętej i biorących udział w mszy.
Na podstawie takich danych, zebranych synchronicznie na terenie całego kraju Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce zlicza liczbę wiernych w poszczególnych regionach.
Dane za ubiegły rok właśnie zostały opublikowane. Wynika z nich, że diecezje szczecińsko-kamieńska i koszalińsko-kołobrzeska należą do najmniej religijnych w Polsce.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Raport obejmuje jednak nie tylko dane dotyczące sakramentów i uczestnictwa w mszy świętej, ale także liczby księży, alumnów, uczniów na lekcjach religii - podkreśla Gazeta Wyborcza.
Jak obliczane są te statystyki? Okazuje się, że odpowiada za nie specjalny wskaźnik dominicantes, który określa liczbę osób biorących udział we mszy.
Liczy się go według specjalnego wzoru. Liczba faktycznych uczestników dzielona jest przez liczbę katolików z danej parafii zobowiązanych do udziału w obrządku religijnym i całość mnoży się przez 100.
Dla całego kraju ten wskaźnik jak podaje GW, wyniósł za 2023 rok 29,02 proc. To mniej o pół punktu w stosunku do roku poprzedniego. Najmniej wiernych według statystyk liczą diecezje: szczecińsko-kamieńska (17,2 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeska (18,58 proc.).
Okazuje się także, że według statystyk w całej Polsce bardziej religijne pozostają kobiety Aż 59,35 proc. z nich uczęszcza do kościoła, podczas gdy u mężczyzn to zaledwie 40,65 proc.
Czytaj także: Ksiądz pomodli się nad ofiarą wypadku? Ateiści reagują
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.