o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
JKM
|

Nowy wirus Nipah. Jest 75 razy groźniejszy niż COVID-19

722
Podziel się

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje o nowym, groźnym patogenie. Wirus Nipah wywołuje śmiertelną chorobę prowadzącą m.in. do obrzęku mózgu. Zdaniem naukowców, nowa pandemia mogłaby być katastrofalna w skutkach.

Nowy wirus Nipah. Jest 75 razy groźniejszy niż COVID-19
Wirus Nipah ma być przenoszony przez nietoperze (Getty Images)
bDIoEWmZ

WHO wymieniła wirusa Nipah (NiV) jako jeden z priorytetowych patogenów, które należy jak najszybciej zbadać. Ma mieć duży potencjał wywołania kolejnej epidemii. Eksperci podkreślają, że globalna społeczność musi być przygotowana na tego typu zagrożenie.

Wirus Nipah to jeden z patogenów, który w tej chwili wymaga najpilniejszych badań – stwierdziła dr Melanie Saville z WHO.
bDIoEWnb

WHO ostrzega przed nową pandemią. Śmiertelność wirusa Nipah to nawet 75 proc.

Wirus przenoszony jest głównie przez rudawkę wielką zwaną potocznie nietoperzem owocowym lub latającym psem. To jeden z największych spośród znanych gatunków nietoperzy, występujący głównie w południowo-wschodniej Azji. Długość jego ciała może wynosić nawet 32 centymetry.

Wirus Nipah został zarejestrowany po raz pierwszy w 1999 roku w Malezji. Choć jak dotąd nie rozprzestrzenił się znacząco, niepokój WHO budzi jego wysoka śmiertelność. Zdaniem ekspertów, wirus ma wyjątkowo wysoki wskaźnik mutacji.

Śmiertelność wirusa wynosi od 40 do nawet 75 proc. Jest więc dużo wyższa niż w przypadku SARS-CoV-2, gdzie możemy mówić o 1-procentowej śmiertelności. Istnieją obawy, że szczep przystosowany do zakażania ludzi może szybko rozprzestrzenić się w krajach azjatyckich.

bDIoEWnh
Nipah jest jednym z wirusów, które mogą być absolutnie przyczyną nowej pandemii. (…) Wiele innych wirusów z tej rodziny przenosi się między ludźmi, więc istnieje obawa, że może powstać wariant Nipah o zwiększonej zdolności przenoszenia się – oceniła przewodnicząca wydziału biochemii molekularnej i komórkowej Uniwersytetu Kentucky dr Rebecca Dutch.

Nadciąga groźna choroba. WHO alarmuje o wirusie Nipah

U osób zakażonych wirusem Nipah, dochodzi do rozwoju choroby. Tak jak w przypadku COVID-19, może przebiegać ona bezobjawowo. W przeważającej większości przypadków, wirus Nipah prowadzi jednak do ciężkich chorób układu oddechowego, a także do zapalenia mózgu lub zapalenia opon mózgowych.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) przytacza dodatkową listę objawów towarzyszących zakażeniu wirusem. Należą do nich: gorączka, wymioty, ból głowy, dezorientacja, drgawki, a nawet śpiączka. CDC podkreśla, że wirus ma stosunkowo długi czas inkubacji, ponieważ objawy pojawiają się zwykle po upływie od czterech do czternastu dni od infekcji.

bDIoEWni

Wirus na stałe zagościł w Bangladeszu, gdzie – jak podaje WHO – od 20 lat praktycznie co roku odnotowywane są nowe ogniska wirusa. Wśród państw najbardziej zagrożonych rozprzestrzenianiem się wirusa Nipah wymienia się Filipiny, Ghanę, Indonezję, Kambodżę, Madagaskar oraz Tajlandię. Przyczyną ma być występowanie tam nietoperzy z rodzaju rudawek.

Nipah przenosi się z pożywieniem, a także poprzez kontakt z wydzielinami ludzi lub zwierząt. Obecnie nie ma lekarstwa pozwalającego walczyć z chorobą. Naukowcy prowadzą już jednak badania w tym kierunku.

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna od połowy stycznia 2021 roku pracuje nad szczepionką przeciwko Nipah. Do wyprodukowania preparatu ma zostać wykorzystana ta sama technologia, z której skorzystano przy opracowaniu szczepionki na koronawirusa, czyli mRNA. Firma opisuje wirusa, jako "odzwierzęcy patogen przenoszony na ludzi ze skażonej żywności lub bezpośrednio z człowieka na człowieka i powodujący szereg chorób, w tym śmiertelne zapalenie mózgu".

To zoonotyczny wirus pukający do drzwi. Musimy teraz naprawdę ciężko pracować, aby zrozumieć, gdzie zdarzają się przypadki zachorowanń u ludzi i spróbować ograniczyć możliwości rozprzestrzeniania – podkreśla Rebecca Dutch.
bDIoEWnj

Obejrzyj także: Nietoperze jak inkubatory. Są odporne na groźne wirusy

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIoEWnk
bDIoEWnC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(722)
Freeman
5 dni temu
Na waszym portalu czytałem już o jakiś 4 wirusach i nowych pandemiach które nam grorzą. Polacy nie dajecie się tej propagandzie
pawel
5 dni temu
jak oni to obliczyli ??? 75 razy groźniejszy ???
Jhcdst
5 dni temu
Idą za ciosem. Następny będzie gorszy od "Hiszpanki"
bDIoEWnD
SZok
5 dni temu
Ostro pracują ! nad nowymi patogenami ! Pewnie antidotum też maja?
bez maseczki
5 dni temu
CZUJNE WHO ,czyli konkretny wirus od razu walący w łby i rzucający na gleby !
Najnowsze komentarze (722)
sybilla
11 godz. temu
Kto jeszcze z myślących ma nadzieję, że to szaleństwo się skończy?
Nurgle
20 godz. temu
Jedna "pandemia" wyszła tylko dlatego bo zmienili definicje pandemii (2-3 lata temu) to potrzeba zrobić nową 75 razy groźniejszą.
gosc
23 godz. temu
zniszczyc nietoperze i juz..a z owadami to moze sobie poradzimy w inny sposob
Spn
wczoraj
Jesteście chyba niepoważni. "Nowy wirus", a dalej czytamy, że został odkryty w 1999 roku. Jakiś problem z kojarzeniem faktów macie czy chodzi nie tyle o nowego wirusa co o nową schizę, którą będziecie szerzyć??
Punkt Zero
wczoraj
Nie po to ktoś od 1996 roku bada głano nietoperzy, żeby nie było nowych Pandemii. Jak ukraść nam wszystko i ubezwłasnowolnić bez zastraszenia. W obawie przed śmiercią już przestaliśmy żyć.
bez cenzury
wczoraj
Przestańcie męczyć te biedne zwierzęta
mbmml
wczoraj
Afryka pęka ze śmiechu... straszenie południowoafrykańskim w...em tylko ośmieszyło tych, którzy nim straszą.
Jado
2 dni temu
Ojej zróbmy szczepionke z nietoperza bo ta z kaczki juz nie dziala he he
bDIoEWnv
hap
2 dni temu
No widać walkę o kasę. WHO robi marketing, a Moderna już zaklepuje rynek. Przecież to takie proste. :)
,,,,,,,,,
2 dni temu
wybić wszystkie nietoperze.
Mateo
2 dni temu
Popatrzmy na to z pozytywnej strony. Otóż jeżeli zakażeniu i śmierci ulegaliby w pierwszej kolejności ludzie lekkomyślni, nie przestrzegający zaleceń epidemicznych, to dalej nie byliby wstanie zarazić reszty społeczeństwa i wirus zdechłby szybką i naturalną śmiercią, a przy okazji wyeliminowałby tę bardziej tępą i oporną część społeczeństwa.
8787
2 dni temu
Najgroźniejsi są masoni co wirusa i szczepionki produkują oraz pismaki siejące histerię.
Rafał
2 dni temu
Straszcie ludzie wirusami, zamykajcie gospodarki a tymczasem Chiny zapie....lają na pełnej mocy przerobowej. Przegrywamy właśnie wojne z Chinami, gdyby ktoś nie wiedział.
Rafał
2 dni temu
Za słabo przestraszyli ludzi COVIDEM i szczepionki sprzedają się do bani, a więc mamy "75% bardziej groźnego wirusa..." Jeśli ludzie nie powiedzą STOP, będziemy mieć non stop epidemie wszelkiej maści a co za tym idzie ograniczenia. OBUDŹCIE SIĘ!!!
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić