Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 
aktualizacja 

O krok od katastrofy. "Mogła spłonąć cała Puszcza Notecka"

5

W województwie wielkopolskim, 4 września, mogło dojść do poważnej katastrofy. Strażacy skutecznie opanowali pożar, który wybuchł na nasypie kolejowym w pobliżu Obornik. Lasy Państwowe teraz przypominają, jak ważne w takich sytuacjach jest utrzymanie sprawnego systemu ochrony przeciwpożarowej.

O krok od katastrofy. "Mogła spłonąć cała Puszcza Notecka"
Do pożaru doszło w Obornikach. Na szczęście ogień udało się w porę opanować (Facebook, Nadleśnictwo Oborniki, Lasy Państwowe)

Ta sytuacja mogła zakończyć się tragicznie. Jak informują Lasy Państwowe, zablokowane hamulce pociągu relacji Ustka-Kraków generowały iskry, które ciągnęły się wzdłuż torów na odcinku aż 10 kilometrów. Taki incydent stwarzał ogromne ryzyko pożaru w okolicznych lasach i może prowadzić do poważnych zniszczeń środowiska.

Mogła spłonąć cała Puszcza Notecka! Na szczęście, leśniczy 2 minuty po przejechaniu pociągu zauważył dym i błyskawicznie zareagował - przekazały Lasy Państwowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Będziemy dziadami". Polacy zabrali głos w sprawie zmiany waluty

W akcji gaśniczej, która miała miejsce w powiecie obornickim, wzięło udział 15 jednostek straży pożarnej, zarówno OSP, jak i PSP. Na szczęście ogień nie dotarł do lasu, a szybkie i skuteczne działania strażaków, służb leśnych oraz specjalnie przygotowanego pasa przeciwpożarowego, który przebiega wzdłuż całej trasy kolejowej, pomogły opanować sytuację.

Pożar w Obornikach. Mogła spłonąć Puszcza

Do gaszenia pożaru przyczynił się także samolot, który zrzucał wodę na płonące obszary. Jak informują Lasy Państwowe, ważnym elementem w zapobieganiu rozprzestrzenieniu się ognia była skuteczna prewencja.

Przemyślane rozplanowanie pasów przeciwpożarowych, efektywny system informowania, strategiczne rozmieszczenie wież obserwacyjnych oraz dobrze wyposażone leśne punkty alarmowo-dyspozycyjne były istotnymi czynnikami w zapewnieniu skutecznej ochrony przed pożarami.

- Pożar w Obornikach jest najlepszym przykładem tego, jak ważne jest utrzymanie naszego systemu ochrony przeciwpożarowej. Najbliższe dni mają przynieść deszcz. Na szczęście! Bo w lesie ściółka sucha jak pergamin - przekazały Lasy Państwowe.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić