Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
EKO
|

Oburzony Jędraszewski w TVP. Powiedział, co mu się nie podobało

752
Podziel się:

Sławomir Nitras był jednym z gości Campusu Polska Przyszłości. W trakcie wydarzenia poseł PO przewidywał, że w przyszłości dojdzie do ograniczenia wpływów Kościoła katolickiego w kraju. To nie spodobało się arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.

Oburzony Jędraszewski w TVP. Powiedział, co mu się nie podobało
Arcybiskup Marek Jędraszewski zajął stanowisko w sprawie wypowiedzi Sławomira Nitrasa o "opiłowaniu" Kościoła z przywilejów (Getty Images, Beata Zawrzel)

Sławomir Nitras, mówiąc o Kościele, odpowiadał na pytanie uczestnika. Zapytał on posła PO o m.in. ewentualne doprowadzenie do rozdziału, jak określił, "sojuszu tronu z ołtarzem". Nitras zapewnił, że w przyszłości z pewnością do niego dojdzie.

Spokojnie, w perspektywie czasu dojdzie do ograniczenia roli Kościoła w państwie. Powiem więcej: uważam, że dojdzie za naszego życia, może nawet w tym pokoleniu do tego, kiedy katolicy w Polsce staną się mniejszością – podkreślił Sławomir Nitras na Campusie Polska Przyszłości.

Arcybiskup Marek Jędraszewski krytykuje Sławomira Nitrasa: "ruch hitlerowski"

Jak podkreślił Sławomir Nitras, reformy dotyczące Kościoła katolickiego powinny przebiegać stopniowo. Poseł PO podkreślił, że nie chodzi o zemstę na przedstawicielach duchowieństwa, lecz pozbawienie ich nadmiernych przywilejów.

Ale dobrze, żeby stało się, to mówiąc uczciwie, w sposób niegwałtowny. Żeby to się stało w sposób racjonalny, a nie na zasadzie pewnej zemsty, ale na zasadzie: to jest uczciwa kara za to, co się stało, musimy was opiłować z pewnych przywilejów (...) – zaznaczył Sławomir Nitras w trakcie Campusu Polska Przyszłości.
Zobacz także: Zobacz też: "Zejdź, człowieku, ze sceny". Krzysztof Gawkowski bezlitosny dla abp. Marka Jędraszewskiego

Pomysł Sławomira Nitrasa nie spodobał się arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu. Hierarcha ostro skrytykował posła PO, dowodząc, że wykorzystane przez niego sformułowanie – zwłaszcza o "opiłowaniu" z przywilejów – przypomina te używane przez ruch hitlerowski na temat Żydów.

To sformułowanie (...) przypomina mi język, który znam z historii z lat 20. i 30., kiedy rodził się w Niemczech ruch hitlerowski: doszedł do władzy na początku 1933 roku i to, co głoszono, co mówiono, wprowadzano w czyn. Wtedy także próbowano "opiłowywać" Żydów jako tych, których trzeba pozbawić tzw. przywilejów – oburzał się arcybiskup Jędraszewski w rozmowie z TVP Info.

To nie koniec oskarżeń hierarchy wobec Nitrasa. Zdaniem arcybiskupa Jędraszewskiego na podstawie słów posła PO można wysnuć wniosek, że członków Kościoła Katolickiego czeka nacisk administracyjny, kulturowy lub w innej formie, aby rezygnowali z wyznania.

To z kolei przypomina mi "najlepsze" czasy stalinowskie i gomułkowskie. Zwłaszcza te drugie pamiętam już z własnego dzieciństwa, dorastania i wieku młodzieńczego – podkreślił arcybiskup Jędraszewski w wywiadzie dla TVP Info.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(752)
kkk
rok temu
Wystarczy że pozostaną w Kościele wierzący księża (jest ich garstka) i biskupi (o ile tacy są).
Rydzyk
rok temu
Ubóstwiam pieniądze i złoto.
flippo
rok temu
Jestem katolikiem, ale o ile ktoś pisząc artykuł nie zmienił cytowanej wypowiedzi wypowiedzi to arcybiskup przekręcił słowa. Nie chodziło o rezygnacje kogokolwiek (nie tylko księży) z wyznania ale o pozbawianie przywilejów kościół katolicki co mogło się mu nie spodobać.
vvcxv
rok temu
Dobrze, ze sami sie zglaszaja bo czlowiek tyle lat sie nie interesowal nepotyzmem ze ciezko by mu bylo sie teraz polapac kogo ma zaraz lapac w siatke. Glupota jednak zawsze wygrywa wiec sami sie wybijaja z tlumu aby nie bylo pozniej watpliwosci.
Czorny w sukn...
rok temu
Ale ogóra to jeszcze kisi.
Antagonista
rok temu
Jędraszewski i cały klech to jeden wielki śmiech na sali, może zamiast pierdół i wtrącania wszędzie polityki, niech powie to że o czym nauczają jest fałszem a Jezus np.miał żonę i dziecko
warszawianka
rok temu
CZY KOMENTARZE KATOLIKÓW NADAL BĘDĄ CENZUROWANE?
Marek W-wa
rok temu
JAK CZYTA SIĘ TE KOMENTARZE, TO CHCIAŁOBY SIĘ POWIEDZIEĆ ,,LENIN WIECZNIE ŻYWY
Jaki bóg? Kto...
rok temu
''Bo wszystkie dzieci nasze są'' śpiewała Majka Jeżowska, a kl echy wzięły to sobie bardzo poważnie.
III
rok temu
Jędraszewski to jest krzyżak a NIE KATOLIK
stan
rok temu
Już nie długo KK zostanie ,,opiłowany" ze wszystkiego „Mój ludu, wyjdźcie z niej, żebyście nie mieli udziału w jej grzechach i żeby nie spadły na was plagi, które ją spotkają.5 Bo jej grzechy narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jej niesprawiedliwe czyny.6 Potraktujcie ją tak, jak ona traktowała innych, odpłaćcie jej podwójnie za to, co robiła..... W jakim stopniu otaczała siebie chwałą i żyła w bezwstydnym przepychu, w takim stopniu zadajcie jej męczarnie i sprowadźcie na nią żałobę. Bo myśli sobie: ‚Siedzę jako królowa, nie jestem wdową i nigdy nie zaznam żałoby’.8 Dlatego też w jeden dzień przyjdą na nią plagi — śmierć, żałoba i klęska głodu — i zostanie doszczętnie spalona, bo silny jest Bóg Jehowa, który ją osądził. Objawienie 18
kloss88
rok temu
Wyslac go do Afganistanu tam sa tez chrzescijanie ktorym trzeba pomoc
Www
rok temu
Dlaczego w tych komentarzach tyle nienawiści?
Polska goła a...
rok temu
Kościoły zostaną puste ale Rydzykowi miliony będzie wysyłał.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić