o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
EKO
|

Oburzony Jędraszewski w TVP. Powiedział, co mu się nie podobało

752
Podziel się

Sławomir Nitras był jednym z gości Campusu Polska Przyszłości. W trakcie wydarzenia poseł PO przewidywał, że w przyszłości dojdzie do ograniczenia wpływów Kościoła katolickiego w kraju. To nie spodobało się arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.

Oburzony Jędraszewski w TVP. Powiedział, co mu się nie podobało
Arcybiskup Marek Jędraszewski zajął stanowisko w sprawie wypowiedzi Sławomira Nitrasa o "opiłowaniu" Kościoła z przywilejów (Getty Images, Beata Zawrzel)
bELfkuWJ

Sławomir Nitras, mówiąc o Kościele, odpowiadał na pytanie uczestnika. Zapytał on posła PO o m.in. ewentualne doprowadzenie do rozdziału, jak określił, "sojuszu tronu z ołtarzem". Nitras zapewnił, że w przyszłości z pewnością do niego dojdzie.

Spokojnie, w perspektywie czasu dojdzie do ograniczenia roli Kościoła w państwie. Powiem więcej: uważam, że dojdzie za naszego życia, może nawet w tym pokoleniu do tego, kiedy katolicy w Polsce staną się mniejszością – podkreślił Sławomir Nitras na Campusie Polska Przyszłości.
bELfkuWL

Arcybiskup Marek Jędraszewski krytykuje Sławomira Nitrasa: "ruch hitlerowski"

Jak podkreślił Sławomir Nitras, reformy dotyczące Kościoła katolickiego powinny przebiegać stopniowo. Poseł PO podkreślił, że nie chodzi o zemstę na przedstawicielach duchowieństwa, lecz pozbawienie ich nadmiernych przywilejów.

Ale dobrze, żeby stało się, to mówiąc uczciwie, w sposób niegwałtowny. Żeby to się stało w sposób racjonalny, a nie na zasadzie pewnej zemsty, ale na zasadzie: to jest uczciwa kara za to, co się stało, musimy was opiłować z pewnych przywilejów (...) – zaznaczył Sławomir Nitras w trakcie Campusu Polska Przyszłości.
Zobacz także: Zobacz też: "Zejdź, człowieku, ze sceny". Krzysztof Gawkowski bezlitosny dla abp. Marka Jędraszewskiego
bELfkuWR

Pomysł Sławomira Nitrasa nie spodobał się arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu. Hierarcha ostro skrytykował posła PO, dowodząc, że wykorzystane przez niego sformułowanie – zwłaszcza o "opiłowaniu" z przywilejów – przypomina te używane przez ruch hitlerowski na temat Żydów.

To sformułowanie (...) przypomina mi język, który znam z historii z lat 20. i 30., kiedy rodził się w Niemczech ruch hitlerowski: doszedł do władzy na początku 1933 roku i to, co głoszono, co mówiono, wprowadzano w czyn. Wtedy także próbowano "opiłowywać" Żydów jako tych, których trzeba pozbawić tzw. przywilejów – oburzał się arcybiskup Jędraszewski w rozmowie z TVP Info.
bELfkuWS

To nie koniec oskarżeń hierarchy wobec Nitrasa. Zdaniem arcybiskupa Jędraszewskiego na podstawie słów posła PO można wysnuć wniosek, że członków Kościoła Katolickiego czeka nacisk administracyjny, kulturowy lub w innej formie, aby rezygnowali z wyznania.

To z kolei przypomina mi "najlepsze" czasy stalinowskie i gomułkowskie. Zwłaszcza te drugie pamiętam już z własnego dzieciństwa, dorastania i wieku młodzieńczego – podkreślił arcybiskup Jędraszewski w wywiadzie dla TVP Info.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELfkuXm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(752)
kkk
2 miesiące temu
Wystarczy że pozostaną w Kościele wierzący księża (jest ich garstka) i biskupi (o ile tacy są).
Rydzyk
2 miesiące temu
Ubóstwiam pieniądze i złoto.
flippo
2 miesiące temu
Jestem katolikiem, ale o ile ktoś pisząc artykuł nie zmienił cytowanej wypowiedzi wypowiedzi to arcybiskup przekręcił słowa. Nie chodziło o rezygnacje kogokolwiek (nie tylko księży) z wyznania ale o pozbawianie przywilejów kościół katolicki co mogło się mu nie spodobać.
bELfkuXn
vvcxv
2 miesiące temu
Dobrze, ze sami sie zglaszaja bo czlowiek tyle lat sie nie interesowal nepotyzmem ze ciezko by mu bylo sie teraz polapac kogo ma zaraz lapac w siatke. Glupota jednak zawsze wygrywa wiec sami sie wybijaja z tlumu aby nie bylo pozniej watpliwosci.
Czorny w sukn...
2 miesiące temu
Ale ogóra to jeszcze kisi.
Antagonista
2 miesiące temu
Jędraszewski i cały klech to jeden wielki śmiech na sali, może zamiast pierdół i wtrącania wszędzie polityki, niech powie to że o czym nauczają jest fałszem a Jezus np.miał żonę i dziecko
warszawianka
2 miesiące temu
CZY KOMENTARZE KATOLIKÓW NADAL BĘDĄ CENZUROWANE?
Marek W-wa
2 miesiące temu
JAK CZYTA SIĘ TE KOMENTARZE, TO CHCIAŁOBY SIĘ POWIEDZIEĆ ,,LENIN WIECZNIE ŻYWY
Jaki bóg? Kto...
2 miesiące temu
''Bo wszystkie dzieci nasze są'' śpiewała Majka Jeżowska, a kl echy wzięły to sobie bardzo poważnie.
III
2 miesiące temu
Jędraszewski to jest krzyżak a NIE KATOLIK
stan
2 miesiące temu
Już nie długo KK zostanie ,,opiłowany" ze wszystkiego „Mój ludu, wyjdźcie z niej, żebyście nie mieli udziału w jej grzechach i żeby nie spadły na was plagi, które ją spotkają.5 Bo jej grzechy narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jej niesprawiedliwe czyny.6 Potraktujcie ją tak, jak ona traktowała innych, odpłaćcie jej podwójnie za to, co robiła..... W jakim stopniu otaczała siebie chwałą i żyła w bezwstydnym przepychu, w takim stopniu zadajcie jej męczarnie i sprowadźcie na nią żałobę. Bo myśli sobie: ‚Siedzę jako królowa, nie jestem wdową i nigdy nie zaznam żałoby’.8 Dlatego też w jeden dzień przyjdą na nią plagi — śmierć, żałoba i klęska głodu — i zostanie doszczętnie spalona, bo silny jest Bóg Jehowa, który ją osądził. Objawienie 18
kloss88
2 miesiące temu
Wyslac go do Afganistanu tam sa tez chrzescijanie ktorym trzeba pomoc
Www
2 miesiące temu
Dlaczego w tych komentarzach tyle nienawiści?
bELfkuXf
Polska goła a...
2 miesiące temu
Kościoły zostaną puste ale Rydzykowi miliony będzie wysyłał.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić