o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Jędraszewski słał gromy podczas mszy. Wierni bili brawo

134
Podziel się

Abp Marek Jędraszewski wygłosił kazanie podczas mszy w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. - Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu - mówił duchowny.

Jędraszewski słał gromy podczas mszy. Wierni bili brawo
Abp Jędraszewski wygłosił kazanie z okazji rocznicy powstania warszawskiego (PAP)
bECGvUIB

1 sierpnia w bazylice Mariackiej w Krakowie odbyła się msza w intencji poległych i ojczyzny z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Kazanie wygłosił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

Kazanie Jędraszewskiego z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

- Patrzymy z zatroskaniem na to, co się dzieje wokół naszej ojczyzny. Na imperialne zapędy jednego sąsiada i neopogańską wizję drugiego, przychodzącą z Zachodu. Nowe, europejskie, narzucane Polsce i Polakom próby budowania człowieka nie według Boga. Próby zniewalania nas - mówił Jędraszewski.

bECGvUID
I stąd konieczność zmagania, ogromnego wysiłku moralnego, aby wiedzieć, dlaczego warto umrzeć, dlaczego warto żyć, poświęcać się, gdzie widzieć sens swojego życia, wartość największych poświęceń - kontynuował duchowny.

Dzisiaj "wracają wątki propagandy sowieckiej"

W swoich słowach Jędraszewski cofnął się do dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego, które nazwał "najbardziej przejmującym heroizmem polskim ostatnich dziesięcioleci". Jego znaniem obecnie wracają "wątki propagandy sowieckiej, stalinowskiej, oskarżającej dowództwo AK o świadome zniszczeni stolicy i zgodę na wymordowanie jej mieszkańców".

bECGvUIJ
To źródło nieszczęść ówczesnych - zdradziecki sojusz dwóch systemów totalitarnych: ateistycznego, komunistycznego, sowieckiego z jednego strony, i neopogańskiego, równie antychrześcijańskiego, nazistowskiego, hitlerowsko-niemieckiego z drugiej strony - stwierdził arcybiskup.

- Obydwaj zaborcy zdawali sobie sprawę, że uda się im zniewolić Polaków, sprowadzić do rangi niewolników wtedy, kiedy wydrze się z ich serc fundament wolności, czyli Pana Boga – powiedział metropolita.

bECGvUIK

Wierni oklaskiwali słowa metropolity

Arcybiskup podczas kazania przytoczył także dzieła polskich poetów. Sparafrazował słowa Stanisława Wyspiańskiego z "Wesela", twierdząc, że Polakom "chciało się im chcieć być wolnymi".

Jędraszewski przeczytał także wiersz Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego "Warszawskie dzieci" oraz wybrane utwory Krystyny Krahelskiej. Poruszeni wierni zaczęli bić gromkie brawa metropolicie.

bECGvUIL
Zobacz także: Sygnał, który każe zatrzymać się miastu. Co oznaczają syreny 1 sierpnia w godzinę "W"?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECGvUJe
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(134)
Aśka
miesiąc temu
Jakich dziennikarzy,takie artykuły macie ; styl nijaki i poprawność gramatyczna - żadna !!!
Rychu
2 miesiące temu
Obciągnę wielebnemu. Tanio.
Rydzyk
2 miesiące temu
Kocham i ubóstwiam pieniądze.
bECGvUJf
gęś
2 miesiące temu
No i prawdę powiedział. Co was boli?
Bartosz
2 miesiące temu
Jędraszewski ma rację. Posługuje się rozumem. Należy rozważać jego twierdzenia i konfrontować z obecną oraz przeszłą sytuację w jakiej była Polską. Skoro Jędraszewski jest tak mocno atakowany to coś musi być na rzeczy
staruszek
2 miesiące temu
Moja drobna uwaga do dziennikarza ONET - prawidłowa nazwa to:,,msza święta" ....a nie :,,msza" jak stoi na poczatku textu!
ip123
2 miesiące temu
No cóż - Budapeszt, Praga, Wien zachowały swoje walory architektoniczne i historyczne. Niestety, gdyby nie Stalin to mielibyśmy Stolicę Polski w Łodzi a obszar Warszawy stałby się obiektem Pamięci Narodowej w Ruinie. To Polki i Polacy , młodzież Polska z organizacji SŁUŻBA POLSCE odbudowywała Warszawę ze zgliszcz. A w dziewięcioletniej tzw. Epoce Gierka Polacy odbudowali wiernie ZAMEK KRÓLEWSKI. A ten zasklepieniec bzdurzy swoje urojenia swoim wyznawcom.
były katolik
2 miesiące temu
Kościół się kończy i oni o tym wiedzą. Mnie kościół obecnie kojarzy się tylko z pazernością, pychą i pedofilią, no i jeszcze obrzydliwie bogatymi biskupami itp, itd.
999
2 miesiące temu
Już jesteśmy zniewoleni przymusem i strachem maseczkowym
Katolik
2 miesiące temu
Smutne to co mówi Ja się dziwie ze tak ogromna organizacja jest tak słabo zorganizowana i zbyt pobłażliwa w stosunku do członków Ale największym błędem kościoła jest brak jasnych reguł co do wyznawców np jedni popełniają grzech i się im przebacza a innym nie Taki morderca przyjmuje komunie a rozwodnik już nie Jeżeli ktokolwiek popełnił błąd to jest to kler
el-ka
2 miesiące temu
Wierni,wierni,latwowierni.
el-ka
2 miesiące temu
Porownajcie stroje kapłanów egipskich.Egipskie były o wiele skromniejsze. Ale jedni i drudzy kapłani wykorzystywali ciemnotę ludzi.
el-ka
2 miesiące temu
Jedraszewski zniknij. Już czas na emeryturę.
bECGvUIX
sonia
2 miesiące temu
a czego się po nim spodziewać brak obycia , msza św. to nie miejsce na politykę i na opluwanie kogokolwiek. W głowach się pomieszało tym w sukienkach.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić