W Oceanie Atlantyckim jest ponad 10 razy więcej plastiku, niż wcześniej szacowano. Najnowsze badania wykazały, że problem zanieczyszczenia wody oraz ewentualne skutki są o wiele poważniejsze.
Miliony ton plastiku w Oceanie Atlantyckim
Grupa ekspertów dokonała pomiarów górnych 200 metrów Oceanu Atlantyckiego. Wykazano, że znajduje się tam od 12 do 21 milionów ton mikroskopijnych cząstek trzech najpopularniejszych rodzajów tworzyw sztucznych. Oznacza to, że w Atlantyku skoncentrowanych jest około 200 mln ton tych cząsteczek.
Poprzednie szacunki oparto na innych badaniach. Wtedy ilość śmieci w ocenach sprawdzano za pomocą wyliczeń, ile źle zagospodarowanych odpadów znajduje się w przybrzeżnych miejscowościach. Wyniki dały od 17 do 47 mln ton tworzyw sztucznych, głównie plastiku.
Naszym kluczowym odkryciem jest to, że w górnej części Atlantyku znajduje się bardzo dużo bardzo małych cząstek mikroplastiku. Jest ich znacznie więcej, niż pokazują poprzednie szacunki. Ilość plastiku została znacznie zaniżona – powiedziała Katsiaryna Pabortsava z brytyjskiego National Oceanography Centre i główna autorka badania.
Według badaczki trzeba jak najszybciej powstrzymać tak dużą ilość plastiku przed dotarciem do mórz, gdzie zagraża życiu morskiemu. Dodała, że ludzie wciąż zbyt mało wiedzą o niebezpieczeństwach i ma nadzieję, że nowe odkrycie zmobilizuje ich do działania.
Czytaj także:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.