o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aldona Brauła
|

Ocean Atlantycki. Jest 10 razy gorzej, niż dotąd sądzono. Nowa metoda badań

40
Podziel się

Najnowsze badania wykazują, że sytuacja w Oceanie Atlantyckim jest coraz gorsza. Ilość plastiku i zanieczyszczeń jest o 10 razy większa, niż zakładały dotychczasowe szacunki. Skutki tego zanieczyszczenia mogą być katastrofalne dla całej planety.

Ocean Atlantycki. Jest 10 razy gorzej, niż dotąd sądzono. Nowa metoda badań
Ilość odpadów w Oceanie Atlantyckim przekracza 200 mln ton. (Getty Images)
bDnOMTXF

W Oceanie Atlantyckim jest ponad 10 razy więcej plastiku, niż wcześniej szacowano. Najnowsze badania wykazały, że problem zanieczyszczenia wody oraz ewentualne skutki są o wiele poważniejsze.  

Miliony ton plastiku w Oceanie Atlantyckim

Grupa ekspertów dokonała pomiarów górnych 200 metrów Oceanu Atlantyckiego. Wykazano, że znajduje się tam od 12 do 21 milionów ton mikroskopijnych cząstek trzech najpopularniejszych rodzajów tworzyw sztucznych. Oznacza to, że w Atlantyku skoncentrowanych jest około 200 mln ton tych cząsteczek.  

Poprzednie szacunki oparto na innych badaniach. Wtedy ilość śmieci w ocenach sprawdzano za pomocą wyliczeń, ile źle zagospodarowanych odpadów znajduje się w przybrzeżnych miejscowościach. Wyniki dały od 17 do 47 mln ton tworzyw sztucznych, głównie plastiku.  

bDnOMTXH
Zobacz także: Rezerwat Mewia Łacha. "Śmieci są potężnym zagrożeniem dla ptaków"
Naszym kluczowym odkryciem jest to, że w górnej części Atlantyku znajduje się bardzo dużo bardzo małych cząstek mikroplastiku. Jest ich znacznie więcej, niż pokazują poprzednie szacunki. Ilość plastiku została znacznie zaniżona – powiedziała Katsiaryna Pabortsava z brytyjskiego National Oceanography Centre i główna autorka badania. 

Według badaczki trzeba jak najszybciej powstrzymać tak dużą ilość plastiku przed dotarciem do mórz, gdzie zagraża życiu morskiemu. Dodała, że ​​ludzie wciąż zbyt mało wiedzą o niebezpieczeństwach i ma nadzieję, że nowe odkrycie zmobilizuje ich do działania.

Czytaj także:

bDnOMTXN
bDnOMTYi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(40)
Zoom-owiec
3 miesiące temu
Kiedyś każdy chodził do sklepu ze swoją siatką, nawet jeżeli była z plastiku, to funkcjonowała miesiącami. Woda mineralna i inne napitki były w szkle, a wszystko pakowano w papier. I co, komu to przeszkadzało?
EDI
3 miesiące temu
Przestańcie produkować plastyk nie będzie zagrożenia Ja się wychowałem bez plastiku i żyło mi się dobrze a nawet lepiej jak teraz bo dużo czyściej
Marr
3 miesiące temu
Może w końcu koncerny co produkują plastik i zarabiają na tym grubą kasę sfinansują oczyszczanie wód z ich produktów. A nie... wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za używanie plastiku. Musimy sami ograniczyć, wpłacić datki dla jakiś organizacji, a może i zapłacić nowy podatek plastikowy!
bDnOMTYj
znak
3 miesiące temu
A producenci PTE mają się nadal doskonale! Przecież porządek z tą trucizną i jej lobby powinny zacząć rządy. A huty szkła czakają....
gość
3 miesiące temu
skoro już produkujecie z plastiku to opłaćcie pracę dla tych, którzy będą to świństwo sprzątać, proste...
Najnowsze komentarze (40)
Gosc
3 miesiące temu
Coś trzeba zrobić że śmieciami. Jak kurier przywiezie zamuwienie i ja je rozpakuje to za każdym razem jestem przerażony ile zostaje śmieci. W skali kraju strach pomyśleć.Recykling wydaje mi się że to fikcja nikt takiej gury nie przerobi to raczej idzie do spalarni lub do oceanu.
Gosc
3 miesiące temu
Politycy natychmiast zakaz opakowań plastikowych. Jeśli ja chce kupić wodę to nie mam wyboru. Korporacje zawsze będą patrzeć co jest najtańsze.
xixixiyu
3 miesiące temu
Nieee no gdzie jakies tam smieci, plastik, tlenki azotu, tlenki siarki, tlenek wegla, skazenia chemiczne i skazenia promieniotworcze, wycinka i wypalanie drzew i lasow, odstrzal zwierzat, to wszystko nie jest wazne, wazne jest by zaprzestac produkowac co2, czyli gaz pochodzacy ze spalania, im bardzoiej czyste i perfekcyjne tym wiecej co2, gaz ktory drzewa i rosliny zmaieniaja na tlen (O2), i ten gaz w naszym swiecie jest tym zlym najgorszym i on jest winny zmian klimatycznych i wszelakich problemow z temaperatura i anomalniami pogodowymi. Coz, jak wiekszosc z nas nie mysli, to tak wlasnie jest, klamstwo powtarzane setki czy tysiace razy staje sie prawda.
ralf
3 miesiące temu
Ktoś na tych plastikach zarabia . ktos te plastiki wrzuca do oceanu . Same nie wrzucaja sie plastiki do oceanu . Kasa kasa kasa
do ekologów
3 miesiące temu
Jeżeli jest jakaś inwestycja, to eko-terroryści od razu przykuwają się i żądają łapówki od inwestora, jak jest kasa, to inwestycja już nie wpływa na środowisko. Jak Warszawa wypuściła nieoczyszczone ścieki, to nic się nie stało, a ekolodzy tego nie zauważyli, bo nie można z tego wydoić kasy. Każda inwestycja wpływa na środowisko, ale podnoszenie limitów np dla hut e UE, powoduje, że huta np w Polsce zostaje zamknięta, a w to miejsce powstaje huta np w Azji, gdzie emisja na tone stali jest 20 razy większa
rabieg
3 miesiące temu
Te mikrocząstki plastiku powstały z tkanin. Kobiety wy jesteście temu winne
aseret
3 miesiące temu
proponuję obejrzenie filmu " dzień w którym zatrzymała się Ziemia"
krzywy bocian
3 miesiące temu
to nie kupujmy niczego co jest w plastyku na to trzeba edukacji od przedszkola i świadomych rodziców.
bDnOMTYb
Belfer
3 miesiące temu
Dlaczego rządy świata nie wprowadza zakazu produkcji plastiku albo niech zobowiążą producentów do utylizacji wykorzystanych
Lak
3 miesiące temu
To nie firmy wyrzucaja plastiki do wody ale my .
kkkkkkkkkk
3 miesiące temu
gdzie sa ekolodzy ludzie wredni ktorzy pozwolili zniszczyc Puszcze Bialowieska niech protest przeciw plasikom
DIESEL
3 miesiące temu
NI MOGA ALE NAPEWNO BEDA MIALY KATASTROFALNE SKUTKI!!!
USA
3 miesiące temu
I co dalej !! W koncu przejdziemy sucha noga po oceanie plastiku ????
Ewa
3 miesiące temu
Wprowadzić zakaz produkcji plastiku !!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić