Oddał głos w sobotę. "Wybory prezydenckie już trwają"
W niedzielę (18 maja) w Polsce rozpoczęły się wybory prezydenckie. Część Polaków głosowała jednak już w sobotę - chodzi o naszych rodaków w Stanach Zjednoczonych. Jest wśród nich Sławosz Uznański-Wiśniewski, polski astronauta, który przygotowuje się do misji NASA.
Sławosz Uznański-Wiśniewski miał być w maju tego roku w kosmosie. Polak miał razem z trzema innymi astronautami polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Misja NASA została jednak przesunięta na 8 czerwca. To pozwala mu wziąć udział w głosowaniu zarówno w pierwszej, jak i ewentualnej drugiej turze wyborów prezydenckich. Przypomnijmy, że udział polskiego astronauty w potencjalnym głosowaniu 1 czerwca nie byłby możliwy ze względu na jego pobyt na orbicie Ziemi. Na szczęście zamieszanie skończyło się wraz z przesunięciem misji.
Sławosz Uznański-Wiśniewski miał możliwość zagłosowania już w sobotę (17 maja). Astronauta wrzucił do sieci zdjęcie z lokalu wyborczego w Stanach Zjednoczonych. - Ze względu na różnicę czasu, w USA wybory prezydenckie już trwają. Ja oddałem swój głos w Houston. A Ty pójdziesz? - zwrócił się do internautów Uznański-Wiśniewski.
Głosowanie Polonii w USA trwało od 13 czasu polskiego w sobotę do 6 rano w niedzielę. Odbyło się w 57 obwodach w USA. Już wiadomo, że frekwencja wyniosła ponad 43 tys. osób - to o 5 tys. mniej w porównaniu z 2024 rokiem.
Wybory prezydenckie 2025. Głosowanie trwa
W niedzielę (18 maja) o godzinie 7.00 rozpoczęło się głosowanie w wyborach prezydenckich, w których startuje 13 kandydatów. Do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza.
Głosowanie potrwa do godziny 21.00, a uprawnionych do udziału jest blisko 29 milionów wyborców. Swoje głosy można oddać w ponad 32 tysiącach lokali wyborczych w kraju oraz w 511 obwodach za granicą.
Aby zagłosować, należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, który pozwoli komisji na odnalezienie wyborcy w spisie i dopuszczenie do głosowania. Tożsamość można potwierdzić również za pomocą aplikacji mObywatel. Jeśli wyborca korzysta z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu na miejscu.
Czytaj koniecznie: Polacy ruszyli do urn. Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborach prezydenckich
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile dać w kopercie na komunię? Polacy podali konkretne stawki
Do kiedy trwa cisza wyborcza?
Cisza wyborcza obowiązuje do zakończenia głosowania, co oznacza zakaz prowadzenia czynnej agitacji wyborczej, czyli publicznego nakłaniania do głosowania w określony sposób. Zabroniona jest również agitacja w lokalach wyborczych, polegająca m.in. na eksponowaniu symboli i znaków kojarzonych z kandydatami lub komitetami wyborczymi.
Za naruszenie ciszy wyborczej grożą kary finansowe. Za złamanie zakazu agitacji można otrzymać grzywnę, a najwyższe sankcje – od 500 tysięcy do 1 miliona złotych – dotyczą publikacji sondaży. Jeśli żadna z komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza wyborcza zakończy się o godzinie 21.00.