Odkrycie na Marsie. Ogromne pokłady pod warstwą pyłu

352

Orbiter ExoMars Europejskiej Agencji Kosmicznej znalazł dowody na istnienie ogromnych pokładów wody. Wszystko to pod warstwą pyłu i kurzu.

Odkrycie na Marsie. Ogromne pokłady pod warstwą pyłu
Mars. (Pixabay)

Woda nie tylko na Ziemi? Okazuje się, że to bardzo prawdopodobne. Przyjrzano się glebie Marsa. Naukowcy twierdzą, że obserwowane tam osady mogą mieć postać lodu lub wody, która jest chemicznie związana z innymi minerałami glebowymi - podaje Independent.

Zakładając, że wodór, który widzimy, jest związany z cząsteczkami wody, aż 40 proc. materiału przypowierzchniowego w tym regionie wydaje się być wodą, powiedział główny autor badania Igor Mitrofanov z Rosyjskiej Akademii Nauk w Moskwie.

Naukowcy ocenili dane zarejestrowane przez instrument Trace Gas Orbiter (TGO) Fine-Resolution Epithermal Neutron Detector. W najniższych metrach marsjańskiej gleby znaleziono wodór, który jest niezbędny do powstania wody. Badania, zostały zaakceptowane do publikacji w czasopiśmie naukowym "Icarus"

Dzięki TGO możemy spojrzeć w dół do jednego metra poniżej tej zapylonej warstwy i zobaczyć, co naprawdę dzieje się pod powierzchnią Marsa – i, co najważniejsze, zlokalizować bogate w wodę "oazy", których nie można było wykryć za pomocą poprzednich instrumentów - opowiada Mifrofanov.
Zobacz także: Rekordowe wstrząsy na Marsie. Dane z lądownika InSight ekscytują NASA
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić