Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

200 lat temu siało panikę. Odkrycie na budowie we Wrocławiu

17
Podziel się:

Niezwykłe znalezisko we Wrocławiu. Robotnicy podczas budowy linii tramwajowej na Popowice odkryli kulę armatnią, która pochodzi najprawdopodobniej z czasów wojen napoleońskich.

200 lat temu siało panikę. Odkrycie na budowie we Wrocławiu
Robotnicy podczas budowy linii tramwajowej na Popowice odkryli kulę armatnią, która pochodzi najprawdopodobniej z czasów wojen napoleońskich. (Facebook)

Na ulicy Dmowskiego w pobliżu skrzyżowania z ul. Jagiełły we Wrocławiu znajdowały się niegdyś koszary artylerii, więc archeolodzy przyzwyczaili się, że podczas prac ziemnych, co jakiś czas znajdywane są tam różne historyczne obiekty. Zazwyczaj jednak są one dużo mniejsze. Ostatnio odkryta kula armatnia ma 28 cm, wykonana jest z żeliwa i waży ok. 40 kg.

Kula armatnia zgodnie z procedurą trafiła w ręce archeologa, który następnie przekazuje ją do zbiorów muzeum. Zdaniem dr inż. arch. Piotr Kmiecik, historyka architektury, kula mogła służyć do tzw. ostrzału terrorystycznego mającego na celu zastraszenie ludności.

To bomba bardzo dużego kalibru. Używano ich do tzw. ostrzału terrorystycznego mającego na celu zastraszenie ludności. Tak było podczas oblężenia Wrocławia. Dobrzy artyleryści mogli osiągnąć niezłe rezultaty, ale o dokładnym celowaniu nie było wtedy mowy. Takie bomby nadawały się doskonale do ostrzeliwania umocnień i wywołania strachu wśród mieszkańców - podkreśla dr Piotr Kmiecik, cyt przez portal wroclaw.pl.

Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji sugeruje, że kula pochodzi z czasów wojen napoleońskich.

Wiele wskazuje na to, że jest to kula armatnia z czasów wojen napoleońskich w 1807 r. To kula żeliwna, ważąca od 75 do 100 funtów (35-45 kg). Kula była zakopana dość płytko. Przy znaleziskach związanych z drugą wojną światową bomby najczęściej znajdują się na głębokości 5-7 m. Zwłaszcza te największe o wadze do 500 kg. Mają olbrzymią siłę rażenia - mówi Krzysztof Świercz z Wrocławskich Inwestycji, cyt przez portal wroclaw.pl.

Od grudnia 1806 r. do stycznia 1807 r. brat Napoleona Bonaparte, Hieronim razem ze swoim wojskiem oblegał Wrocław i jego okolice. Miasto poddało się ostatecznie i 7 stycznia 1807 r. Hieronim wkroczył do Wrocławia, po czym podjął decyzję o zniszczeniu murów obronnych miasta i zakonu jezuitów.

Kula armatnia przez najbliższe tygodnie zostanie zakonserwowana oraz szczegółowo zbadana. Następnie trafi do muzeum, prawdopodobnie do Arsenału Miejskiego, gdzie można oglądać inne, mniejszych rozmiarów żeliwne kule.

Zobacz także: Seryjny morderca z Meksyku. Makabryczne odkrycie pod domem lokalnego rzeźnika
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
khj
3 miesiące temu
W końcu zniszczono mury zakonu Jezuitów czy zakon Jezuitów?
bombardier
5 miesięcy temu
Ten tekst to bełkot.
wacek
rok temu
Trzeba z żywymi naprzód iść, znów uwolnić kraj od ciemiężców, wykorzystać wszystkie możliwe kule.
saper
rok temu
Kulę juz mamy, jeszcze tylko dokupimy armatę i Wrocław będzie bezpieczny. A potem poszukamy kul w innych miastach.
cynik
rok temu
Odkrycie we Wrocławiu ma 200 lat i dlatego jest aktualne bo gdyby odkrycie miało miejsce wczoraj lub dzisiaj to by było przyszłościowe
Napolen
rok temu
To moja, oddawać złodzieje.
Miś
rok temu
To znalezisko świadczy o odwiecznej polskości tych ziem.
SpecjalistaOd...
rok temu
No i po budowie. Teraz archeolodzy wstrzymają budowę na 3 lata, żeby pogrzebać sobie w ziemi. Super
złomiarz.
rok temu
Ale sensacja, znalezli złom.
mnv, m
rok temu
Czyli oddac c SAPEROM to pujdzie NIEWYPAL do MUZEUM--facet jestes STUKNIETY to teraz bedziemy BOMBY oddawac tez do MUZEUM
kluczowy2
rok temu
To jest KULA mości panowie naukowcy, a nie bomba. Bomba ma ładunek wybuchowy i zapalnik, jasne?
Rzeczywistość
rok temu
Kula na obrazku widać ma 20 cm średnicy a nie 28 i te 8 cm potęguje strach.
Akuku
rok temu
Nie bylo tzw. Wroclawia tylko byl Breslau
§......
rok temu
Wystrzelic ta kule na Nowogrodzka.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić