Cuchnie padliną. Warszawa oszalała na jej punkcie. Tłumy czekały do późnych godzin nocnych

74

Ogród Botaniczny UW poinformował w niedzielę, że w szklarni zakwitło dziwidło olbrzymie. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Wydarzenie to przyciągnęło tłumy, dlatego ogród botaniczny był otwarty aż do północy. Kwitnięcie będzie trwało przez kilka dni.

Cuchnie padliną. Warszawa oszalała na jej punkcie. Tłumy czekały do późnych godzin nocnych
Dziwidło olbrzymie po raz pierwszy zakwitło w Polsce. W kolejce, żeby je zobaczyć, ustawiły się tłumy (WP, YouTube)

"Na ten moment czekaliśmy wszyscy. Zaczęło się! Nasze dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) dziś rozkwitnie" - poinformował w niedzielę Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Kwitnienie tej niezwykłej rośliny jest niezwykle rzadkie, a w Polsce zdarzyło się po raz pierwszy. Wywołało to ogromne zainteresowanie wśród warszawiaków.

W związku z bardzo dużą liczbą chętnych ogród botaniczny wydłużył godziny pracy. Szklarnia, w której znajduje się dziwidło, w niedziele była otwarta aż do północy. Poza tym dla wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć niezwykłą roślinę, a nie mogą przyjść do ogrodu, zorganizowano transmisję na żywo.

Nie martwcie się o oświetlenie i transmisję, na ten moment się przygotowaliśmy i możemy Was zapewnić, że nawet w godzinach wieczornych i nocnych nasz bohater będzie dobrze oświetlony - przekonują w Ogrodzie Botanicznym UW.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

"Warto swoje odstać"

Mieszkańcy Warszawy, mimo że musieli spędzić sporo czasu w kolejce przed wejściem, są zachwyceni tym, co zobaczyli. W mediach społecznościowych udostępniają liczne zdjęcia niezwykłego kwitnienia rośliny. "Warto swoje odstać!" - przekonują internauci.

Obejrzeliśmy dziwidło o drugiej w nocy, a nie byliśmy ostatni w kolejce - dodaje jeden z odwiedzających.

Odwiedzający zwracają też uwagę na bardzo nieprzyjemny zapach rośliny. Ogród botaniczny tłumaczy, że wynika to z tego, iż dziwidło zapylane jest głównie przez owady, które zwabiane są mocnym zapachem wydzielanym przez roślinę. Dlatego przebywanie obok niej może być nieprzyjemne, ponieważ wydziela zapach padliny.

Osiąga wysokość 2 metrów i ponad 1,5 metra szerokości

Dziwidło olbrzymie pochodzi z wilgotnego lasu równikowego na Sumatrze. Należy do rodziny obrazkowatych. Jak podał uniwersytecki ogród botaniczny, "bywa, że osiąga wysokość 2 metrów i ponad 1,5 metra szerokości!". Zarówno kwiatostan, jak i liść wyrastają z ukrytej pod ziemią, ważącej nawet kilkadziesiąt kilogramów bulwy.

Nie wiadomo do końca, dlaczego kwiatostan dziwidła jest tak olbrzymi. Jak wyjaśniają stołeczni botanicy, "prawdopodobnie wynika to z tego, że w krótkim czasie musi ono przyciągnąć możliwie największą liczbę owadów, a wysoki kwiatostan sprzyja w rozprzestrzenianiu się zapachu na większe odległości".

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić