aktualizacja 

Okęcie. Pokazała dowód osobisty. Momentalnie zrobiło się nieprzyjemnie

142

Na warszawskim Lotnisku Chopina, młoda kobieta - jak się później okazało obywatelka Libanu - przedstawiła do kontroli austriacki dowód osobisty. Funkcjonariusz od razu zauważył, że kobieta nie jest podobna do wizerunku osoby widniejącej na zdjęciu w dokumencie. Po dokonaniu sprawdzeń okazało się, że dowód osobisty jest zastrzeżony w bazie SIS (System Informacyjny Schengen) i Interpol.

Okęcie. Pokazała dowód osobisty. Momentalnie zrobiło się nieprzyjemnie
Obywatelka Libanu pokazała austriacki dowód osobisty. (Nadwiślański Oddział Straży Granicznej)

Spotkanie funkcjonariuszy Straży Granicznej z podróżnymi zazwyczaj przebiega w przyjemnej atmosferze. Jednak, gdy ktoś próbuje wprowadzić polskie służby graniczne w błąd robi się już mniej przyjemnie.

Przekonała się o tym młoda obywatelka Libanu, która przedstawiła do kontroli austriacki dowód osobisty.

Podejrzenia funkcjonariuszy od razu wzbudził brak podobieństwa kontrolowanej osoby z wizerunkiem figurującym na zdjęciu. Po dokonaniu sprawdzeń okazało się, że dokument ten jest zastrzeżony w bazie SIS i Interpol - relacjonuje Nadwiślański Oddział Straży Granicznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pracował w Banku Światowym. Tak wykpił Kurskiego

Podróżna została zatrzymana i przedstawione zostaną jej zarzuty posłużenia się dokumentem tożsamości należącym do innej osoby. Za popełniony czyn grozi jej kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat dwóch.

Z kolei podczas minionego weekendu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin ujawnili czterech cudzoziemców w związku z nielegalnym pobytem. Dwóch obywateli Albanii oraz uchodźca narodowości syryjskiej legitymujący się nieważnym czasowo dokumentem podróży Konwencji Genewskiej z 1951 roku zostali zatrzymani po przylocie z Włoch.

Mężczyźni nie posiadali dokumentów pobytowych w naszym kraju, ale potwierdzili legalny status pobytowy na terenie Włoch. Dlatego za przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom zostali ukarani mandatami gotówkowymi oraz zobligowani do jak najszybszego powrotu do państwa, z którego podróżowali.

Kolejnym z ujawnionych był obywatel Pakistanu, który został zatrzymany przed wylotem do Manchesteru. Cudzoziemiec przeterminował swój pobyt w Polsce o blisko dwa tygodnie, dlatego wszczęto wobec niego postępowanie o zobowiązanie do powrotu.

Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić