Omikron. Tak przechodzą go pacjenci. Wariat zaatakował już 20 krajów

232

"Nowy wariant koronawirusa Omikron przenosi się bardzo szybko, ale ludzie nie powinni z tego powodu panikować" — poinformowali eksperci WHO. Na razie większość zakażeń Omikronem mają łagodny przebieg i nie odnotowano żadnych zgonów. Ten szczep został już wykryty w ponad 20 krajach.

Omikron. Tak przechodzą go pacjenci. Wariat zaatakował już 20 krajów
Świat walczy z nowym wariantem COVID-19 (PAP/EPA)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odniosła się do rozprzestrzenienia się nowego wariantu COVID-19, znanego jako Omikron. Jak powiedziała w wywiadzie dla agencji Reutera w piątek główna doradczyni naukowa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Soumya Swaminathan, wariant Omikron jest dość zakaźny i szybko się przenosi.

Głównie łagodny przebieg

Liczba infekcji w Republice Południowej Afryki każdego dnia się podwaja, a według badań tamtejszych naukowców każda zainfekowana osoba zakaża trzy razy więcej osób niż w przypadku wariantów Alfa i Delta. Ekspertka apeluje jednak o unikanie paniki.

Jak dodała, dzięki szybkiemu rozwojowi szczepionek przeciw Covid-19, świat jest o wiele lepiej przygotowany do walki z pandemią. Ponadto na razie większość zakażeń Omikronem ma głównie łagodny przebieg. "Potrzeba więcej badań, by stwierdzić, czy ten wariant wywołuje łagodniejszą formę Covid-19" - podkreśliła Swaminathan.

Ważną rolę odgrywają szczepionki

Z danych WHO wynika, że obecnie na całym świecie 99 proc. infekcji jest wywoływanych wariantem Delta. Może to jednak wkrótce się zmienić, gdyż Omikron może stać się dominującą odmianą SARS-CoV-2.

Ekspertka WHO podkreśliła, jak ważną rolę w tej sytuacji odgrywają szczepionki na COVID-19 i kampanie szczepień na całym świecie. Wyznała jednak, że na razie jest jeszcze zbyt wcześnie, by określić, czy pojawienie się Omikronu wymaga modyfikacji istniejących szczepionek.

Nie odnotowano zgonów

W najnowszym raporcie WHO podała, że dotychczas nie odnotowano żadnych zgonów spowodowanych wariantem Omikron. Wariant ten został po raz pierwszy wykryty w drugim tygodniu listopada.

WHO nie podaje konkretnych liczb zakażonych, ale napisała w swoim oświadczeniu, że "wszystkie warianty COVID-19, w tym wariant Delta, który dominuje na całym świecie, mogą powodować poważne choroby lub śmierć, w szczególności u osób najbardziej narażonych, dlatego zapobieganie jest zawsze kluczowe".

Omikron wykryto w ponad 20 krajach

W czwartek Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że przebycie infekcji koronawirusem nie daje odporności na nowy wariant. - Sądzimy, że wcześniejsze zakażenie nie chroni przed Omikronem – powiedziała Anne von Gottberg, infekcjolog z Narodowego Instytutu Chorób Zakaźnych w RPA na briefingu regionalnego biura WHO w Afryce.

Według WHO, wariant Omikron został już wykryty w ponad 20 krajach, w tym w Niemczech. Indie w czwartek zgłosiły dwa pierwsze przypadki Omikrona.

Zobacz także: Liczba ofiar COVID-19 będzie jeszcze większa. „Nie wiem, czemu przechodzimy nad tym tak lekko”
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić