aktualizacja 

Ordo Iuris nie odpuszcza. Klauzula sumienia już nie tylko w szpitalu

712

"Vademecum katolika", to broszura wydana przez kontrowersyjną organizację. Ordo Iuris tłumaczy, że z pozoru niewinne wydawnictwo ma pomagać w kwestiach prawnych katolikom, których "prawa są naruszane". W rzeczywistości, ortodoksyjni prawnicy forsują w nim pomysł na niebezpieczne zmiany legislacyjne. Chcą także wprowadzenia religii na listę przedmiotów maturalnych.

Ordo Iuris nie odpuszcza. Klauzula sumienia już nie tylko w szpitalu
Jerzy Kwaśniewski/ Ordo Iuris (YouTube)

Prawnicy z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris twierdzą, że opublikowany zbiór powstał na prośbę zwracających się do nich tysięcy osób, którym na sercu leży "wolność sumienia" i którzy jako katolicy czują się w Polsce ograniczani ze względu na wyznawaną religię.

Wydawnictwo ma pomagać w takich kwestiach jak: "ograniczanie konstytucyjnie gwarantowanej wolności sumienia i wyznania czy ograniczanie dostępu do sakramentów i utrudnianie praktykowania religii" - piszą autorzy.

"Vademecum" opublikowane przez ultrakatolicką organizację, której działalność i źródła finansowania budzą od dawna kontrowersje podzielono na dziewięć części tematycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Duchowny o Ordo Iuris. "Sekciarski radykalizm"

Radykalni prawnicy opisują w nich między innymi jak postępować w przypadku ataku na symbole religijne, podpowiadają jakich kruczków prawnych używać, gdy ktoś uzna, że obrażono jego uczucia religijne lub co mają robić szpitalni kapelani.

Ale to nie wszystko. Autorzy poradnika pomiędzy prawne porady wplatają treści o zabarwieniu fundamentalistycznym. W "Vademecum" znalazły się także zagadnienia takie jak: "Jak uchronić dziecko przed tęczowym piątkiem", czy jak korzystać w pracy z wolności sumienia. Prawnicy podpowiadają także jak prawnie zorganizować pochówek obumarłego płodu.

Najwięcej niepokoju wzbudza jednak propozycja zmian w prawie dotycząca "wolności sumienia" zgodnie, z którą pracownicy każdej z branż mogą zasłaniać się klauzulą sumienia ze względu na przekonania religijne. Dotyczy to już nie tylko lekarzy, ale nauczycieli czy przedsiębiorców.

Ordo Iuris forsuje pomysł aby klauzula sumienia stała się prawem ogólnoobywatelskim.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić