o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Ewelina Kolecka
|

Ostatnia wiadomość z Titanica. Będą rozcinać jego kadłub

159
Podziel się

Sąd w USA podjął decyzję w kwestii wraku Titanica. Firma RMS Titanic Inc. otrzymała zgodę na przecięcie części kadłuba. W ten sposób spróbuje odzyskać specjalistyczny telegraf, który zatonął razem ze statkiem. Orzeczenie sądu wywołało dezaprobatę opinii publicznej.

Kadłub wraku Titanica zostanie częściowo przecięty
Kadłub wraku Titanica zostanie częściowo przecięty (Getty Images)
bECxtIUl

Jak podaje "Global News", od 80 lat firma RMS Titanic Inc. posiada prawa do wraku. Jej przedstawiciele złożyli wniosek do sądu, aby zezwolono im na wydobycie ze statku specjalistycznego telegrafu Marconi. Żeby go wydostać, niezbędne będzie częściowe przecięcie kadłuba Titanica.

Wrak Titanica zostanie naruszony w poszukiwaniu telegrafu

Sąd przychylił się do prośby firmy RMS Titanic Inc. Wyrok wydała Rebecca Beach Smith z Sądu Rejonowego w Norfolk w stanie Wirginia. Jak uzasadniła, telegraf Macroni posiada wielką wartość historyczną, edukacyjną, naukową i kulturalną, ponieważ kiedy Titanic tonął, to właśnie z niego nawoływano o pomoc.

bECxtIUn

Sędzia Rebecca Beach Smith zaznaczyła, że RMS Titanic Inc. może jedynie minimalnie przeciąć kadłub. Wrak powinien zostać naruszony tylko na tyle, aby wynajęci przez firmę specjaliści mogli dostać się do pomieszczenia z telegrafem i wydobyć go na powierzchnię.

Zobacz także: Zobacz też: Katastrofa Titanica. Klucz, który zmienił los statku

Jednym z przeciwników takiego rozwiązania była Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna. Przedstawiciele organizacji rządowej argumentowali, że wrak należy pozostawić z pokoju, ponieważ stanowi masowy grób półtora tysiąca pasażerów i pracowników personelu.

bECxtIUt

David Concannon, prawnik RMS Titanic Inc., odpiera zarzuty organizacji. Jak twierdzi, telegraf jest świadectwem bohaterstwa operatorów, których wysiłek przyczynił się do uratowania życia 705 ocalałym z katastrofy.

(Telegraf – przy. red.) opowiada o bohaterstwie operatorów, którzy uratowali życie 705 osobom. Pracowali, dopóki woda nie zaczęła zalewać im stóp – powiedział David Concannon w wywiadzie dla "New York Post".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bECxtIUO
KOMENTARZE
(159)
gdzie sens?
rok temu
"Telegraf (...) opowiada o bohaterstwie operatorów" - wolne żarty! Titanic mógł być ostrzeżony przed górą lodową gdyby telegraf nie był wykorzystywany do wysyłania prywatnych wiadomości bogatych pasażerów. Obłożenie telegrafu prywatnymi wiadomościami, przy całkowitym lekceważeniu potęgi sił natury (przecież miał to być "niezatapialny statek") doprowadziło do katastrofy. To tyle w temacie wykorzystania telegrafu i "bohaterstwa" operatorów. Kolejna sprawa to obecnie tłumaczenie cięcia wraku wolą wydobycia urządzenia. Serio?! Jak to się stało że statek nie musiał być cięty aby telegraf był na nim zainstalowany? Telegraf to nie maszynownia, a statek to nie bagażnik Seicento. Jeżeli już, to może konieczne jest powiększenie istniejącego otworu, drzwi, może gdzieś przejścia i to można było zrobić już dawno temu, raczej nie wymagałoby to procesu sądowego. Rozcinanie kadłuba? Żeby wyjąć telegraf? Coś tu nie gra. Ne to żeby mieć nadmierne opory sentymentalne, ale po prostu nie widzę sensu. Wrak i tak jest już pokiereszowany, wskutek katastrofy i ponad 100 lat działania oceanu. No chyba że właśnie w następstwie katastrofy dostęp do pomieszczenia w którym znajdował się telegraf został ograniczony, ale nadal nie tłumaczy to "konieczności" rozcinania kadłuba, zwłaszcza że jest to bardzo skomplikowana operacja, dużo bardziej niż to sobie wyobrażają ci co wypisują tutaj bzdury że Titanika należy wydobyć w całości :-) Dobre :)
Frank Zappa
rok temu
Niech wyciągają co się tylko da. Taka jest prawda. Titanic gnije na dnie i z roku na rok rozpada się w oszałamiającym tempie. Wyciągnięcie jeszcze wielu artefaktów, które powinny być w muzeach przedstawi nam duży zarys historii tego kolosa i jego pasażerów. Faktem jest, że jest to teoretycznie grób zbiorowy. Tylko zacznijmy od tego, że: Nie ma tam żadnych szczątków, jedynie możemy do tego podejść mentalnie i symbolicznie. Czyli tak naprawdę nic tam nie ma. Ale jeżeli każdy samolot, czy inna katastrofa ma miejsce, ofiary przecież według tego chorego toku rozumowania powinny zostać w obiekcie, zgadza się? Tak na logikę... Wiele jeszcze mógłbym napisać na ten temat ale szkoda słów. Po prostu niech się za to dobrze wezmą i tyle.
Parys
rok temu
Tusk juz tam nurkował i ukradł, co było można, nawet umywalki, kible i klamki ...
bECxtIUP
htgv
rok temu
chodzi o brylanty i złoto czosnkowych,gugenheimow,rotschildów,kornhauserów,gesslerów i wielu innych
chomikos
rok temu
Zostawcie Titanica, nie rozcinajcie go. Tam ciągle gra muzyka...
Zybik
rok temu
Kasa,kasa i jeszcze raz kasa. O to im chodzi.
Ninka
rok temu
Czyli Titanica nie wolno ruszac, bo to masowy grob, ale juz otwieranie piramid i wyciaganie mumii, a potem wystawianie ich w muzeum jest w porzadku. Super.
https://scon
rok temu
tytanik był mocniejszy od BOGA HAHAHA nie zatapialny A UTOPIŁ SIĘ JAK PIJAK W STAWIE
Laser
rok temu
Sejfy kryją skarby
Xyx
rok temu
Nie wyciągacie Titanica ! To jest masowy grup i powinniście to uszanować .
Mar
rok temu
Sejfy
Damian
rok temu
a Mi się wydaje ze szukają w dalszym ciągu Serce oceanu tzn... klejnot z diamentem
...
rok temu
Nie wyciągajcie Tytanica chociażby z szacunku do ludzi którzy tam zginęli
bECxtIUH
Titanic
rok temu
Oni myślą że znajdą tą zakochaną pare z filmu a główną role zagrał Leonardo DiCaprio. Co za Dauny Ttfffuuu
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić